Člověk parazity nemá rád, ty co sají krev ještě méně a ty co při tom mohou způsobit vážné onemocnění již vůbec ne. Do této skupiny parazitů patří právě klíště.
Jaká je příčina klíšťovky
Vyvolavatelem onemocnění je virus, který se ve střední Evropě vyskytuje zřejmě odedávna. Virus je v přírodě rozšířen mezi zvířaty a z nich ho na člověka přenáší právě klíště. Mezi zvířaty se virus nevyskytuje na celém území ČR. Jeho výskyt je omezen jen na určité lokality . Právě klíšťata z těchto lokalit jsou nebezpečná.
Když Vás klíště nakazí, virus je nejdříve v místě, kde se klíště přisálo. Potom se může krví dostat do celého Vašeho těla. K tomu dojde asi do 8 dnů. Vaše tělo na to reaguje zvýšením teploty a podobnými příznaky jako například když dostanete chřipku - bolesti kloubů, svalů, bolesti hlavy (bolí celý člověk), může být i nevolnost od žaludku. Všechny tyto příznaky znamenají, že Vaše tělo bojuje s infekcí. Když se mu boj povede vyhrát všechno během několika dnů skončí a dál se nic neděje. (Této formě onemocnění se říká I.fáze)
Virus ale může zvítězit a dostane se do Vašeho mozku. Bojem s organismem je vysílený, ale není mrtvý. Po nějaké době - většinou za 2 až 5 dnů, se sebere a začne škodit. V době, kdy virus nabírá síly, se cítíte docela dobře, ale potom!!! Dojde k zánětu mozku , mozkových blan, nejčastěji obojího a to už dá člověku zabrat. (Této formě onemocnění se říká II. fáze)
Optimistická poznámka na závěr: tělo si během onemocnění vytváří účinné protilátky, které jsou schopné zabránit opakování infekce. Vznikne tak doživotní imunita.
Přidat nový komentář