Člověk parazity nemá rád, ty co sají krev ještě méně a ty co při tom mohou způsobit vážné onemocnění již vůbec ne. Do této skupiny parazitů patří právě klíště.
Co ovlivnit můžete
Proti klíšťovce existuje velmi účinné očkování. Je běžně k dostání na lékařský předpis v lékárnách. Pokud je Vám více než 18 měsíců můžete se nechat očkovat. Očkuje se třemi dávkami s odstupem 1 - 3 měsíce po první dávce a 9 - 12 měsíců po druhé dávce. Nebo čtyřmi dávkami s odstupem 1 týdne po první dávce, 2 týdnů po druhé dávce a přeočkování za rok po třetí dávce. Tak budete mít vytvořeny spolehlivé ochranné protilátky na dobu nejméně tří let.
Můžete se vyhýbat místům kde jsou klíšťata. Klíště neskáče na člověka ze stromů. Naopak drží se při zemi do výšky maximálně jednoho metru. Nebezpečná jsou místa s nízkým porostem na krajích lesů, okolo cest a nesečené louky. Do lesa bychom neměli chodit nazí. Přiléhavý oděv případně postříkaný vhodným repelentem ztěžuje klíšťatům přisání na kůži. Nenechte na sobě klíště sát krev dlouho (po návštěvě lesa se hned prohlédněte a klíště šetrně odstraňte), snížíte tak výrazně možnost nákazy.
Při prvních možných příznacích klíšťovky navštivte lékaře a pro jistotu se vyhýbejte po dobu dvou týdnů větší fyzické námaze. V případě, že klíšťovku již máte, bezpodmínečně dodržujte rady lékaře - zvláště fyzický a duševní klid po celou dobu onemocnění (v práci vám nic neuteče a jistě tam chcete být posléze něco platní). Když to uděláte, komplikace se vám s největší pravděpodobností vyhnou.
Přidat nový komentář