Inzerce

Kolik hodin spánku denně potřebujeme, abychom byli zdraví?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 10402x )

Spánek je biologickou potřebou každého člověka a spolu s vyváženou stravou a dostatečným pohybem patří k základním pilířům formující zdraví. Napomáhá regeneraci a dodává energii tělu i mysli. Délka spánku je u každého dospělého člověka jiná. Říká se, že například Leonardu da Vincimu stačily pouhé dvě hodiny spánku denně. Jaké množství spánku ale doopravdy potřebujete, abyste byli zdraví a po probuzení se cítili odpočatí a plní energie?

shutterstock.com

Některým jedincům bohatě stačí spát i pět hodin. Jsou ale mezi námi lidé, kteří pokud nespí více jak 9 hodin denně, tak následující den dokáží jen stěží fungovat. I přesto, že se většina odborníků přiklání k tomu, že dospělý člověk by měl spát v průměru od šesti do osmi hodin, je potřeba spánku ryze individuální záležitostí. Zdravá doba spánku se může pohybovat v rozmezí od čtyř až devíti hodin. Kolik hodin byste měli spát, si musí vaše tělo říci samo. Jen vy sami totiž dokážete nejlépe poznat, zda vám stačí ke správnému fungování pouhé čtyři hodiny, nebo potřebujete spát jednou tak déle.

Čtěte také: Spánek a civilizační choroby

Kvalita namísto kvantity

Velmi důležitou roli hraje především kvalita spánku. Kvalitní spánek je důležitý pro každého člověka, protože znamená odpočinek a regeneraci pro lidské tělo a připravuje ho na další den. Můžete klidně spát i devět hodin, ale když kolem vás bude ruch, nebude vám vyhovovat lůžko a matrace, pak se ráno probudíte unavení, rozlámaní a bez energie. Spánek je kvalitní jen tehdy, když je souvislý, tedy nepřetržitý, protože proces regenerace probíhá právě během hlubokého nepřerušovaného spánku. Jakékoliv přerušování vám ubírá v tom, abyste načerpali potřebnou dávku energie. Aby byl spánek opravdu zdravý, je důležité vybrat i správnou matraci. Pokud je tělo při spánku dobře podepřeno, dochází k lepší relaxaci a uvolnění. Díky tomu se budete ráno probouzet dostatečně odpočatí a s dobrou náladou. Nejlepší volbou jsou zdravotní matrace z patentovaných pěn, které se dokáží přizpůsobit tvaru těla a podpořit každou jeho část zvlášť.
Většina lidí věnuje výběru matrace poměrně málo pozornosti a přitom právě ona má stěžejní vliv na to, jak hluboký bude váš spánek a nakolik se budete cítit po probuzení odpočinutí. Při výběru správné matrace byste měli být skutečně obezřetní, jen vhodná matrace totiž dokonale rozloží hmotnost těla, kopíruje jeho tvar, poskytne páteři dostatečnou oporu a zádovým svalům a kloubům uvolnění,“ podotýká František Hlaváč zástupce značky Magniflex.  Vhodně zvolená matrace vám kromě kvalitního spánku může pomoci od bolesti zad a řady zdravotních problémů.
„Vývoj v oblasti zdravotních matrací se neustále zdokonaluje a široká nabídka umožňuje vybrat si takřka matraci „na míru“. Vyrábějí se například matrace s bylinnými extrakty, které pomáhají léčit kožní choroby, záněty v těle, odstraňovat z těla volné radikály a regenerovat klouby. Další skupinou jsou matrace určené pro klienty s problémy, jako jsou vyhřezlé ploténky, sesedání páteře a skřípnuté nervy. Matrace s chladivým efektem jsou naopak vhodné pro horkokrevné klienty a klienty, které sužují návaly horkosti,“ dodává František Hlaváč.

Čtěte také: Zpříjemnění horkých letních nocí

Desatero zdravého spánku

Protože v ložnici prožijete celou jednu třetinu svého života, měli byste se v ní cítit dobře. Nemalou pozornost věnujte i tzv. spánkové hygieně. Základem je kvalitní matrace a pohodlný polštář. Dodržovat byste však měli i několik důležitých bodů.

  • Spěte vždy ve vyvětrané, nepřetopené a zatemněné místnosti. Nedostatek čerstvého vzduchu může být příčinou, že se člověk pořádně nevyspí. V ložnici by mělo být vždy o několik stupňů méně než v ostatních místnostech.
  • Abyste si udrželi svůj biorytmus, snažte se chodit spát a vstávat přibližně ve stejný čas. Přílišné výkyvy mohou způsobit horší přizpůsobování se během pracovního dne. Pokud to není vysloveně nutné, neprodlužujte svůj spánek ani o víkendech. Vaše tělo to ocení.
  • Hýbejte se. Dostatek fyzického pohybu je nejlepší způsobem, jak dopřát tělu jednak fyzickou aktivitu, ale i přirozenou fyzickou únavu.
  • Večer se vyhýbejte většímu množství alkoholu, který kvalitu spánku zhoršuje.
  • Jste-li kuřák, nekuřte před spaním. Nikotin má funkci organismus povzbuzovat.
  • Před spaním zapomeňte na kávu, čaj a jiné energetické nápoje, které obsahují kofein.
  • Před spaním byste neměli jíst. I přesto, že usnete, tak vaše tělo nespí, ale tráví potravu.
  • Ložnice je místo odpočinku a relaxace. Nepatří sem televize, počítač ani další elektronika, která narušuje samotný spánek.
  • Pro zklidnění organismu před spaním se doporučuje teplá koupel nebo šálek uklidňujícího čaje (například z meduňky).
  • Dobré sny se vám budou zdát pouze na kvalitní posteli a matraci. Na nich určitě nešetřete.

Čtěte také: Spánková obrna nažene strach

komerční sdělení magniflex_KS.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce
Partner rubriky Spánek - poruchy
Partner rubriky Spánek - poruchy

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex
Inzerce

Anketní otázka

Jak snášíte vysoké teploty?

Zatím hlasovalo 284 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Nadměrná denní spavost je často opomíjený problém

Podle odborníků na spánkovou medicínu se potížím s nadměrnou denní spavostí věnuje málo pozornosti. Nadměrná denní spavost se vyznačuje chorobným sklonem k usínání během dne. Může se vyskytovat jako důsledek nedostatečného nočního spánku, nebo jako neurologická porucha.

Spánková obrna nažene strach

Spánková obrna (též spánková paralýza) je velmi stresující spánková porucha, která umí vyvolat velkou úzkost a obavy. Po probuzení totiž můžete otevřít jen oči, ostatní svaly jsou vyřazeny z provozu – nemůžete promluvit, pohnout se, jen se dívat. Se stavem spánkové obrny se podle údajů setká za svůj život asi 30 % lidí. Ti, kteří spánkovou obrnu zažijí, se často obávají, aby děsivou situaci neprožili opakovaně.

Zdravý spánek je zárukou zdravého stárnutí

Obezita, nádorová bujení, Alzheimerova nemoc i vrásky v obličeji – to vše můžeme ovlivnit tím, jak kvalitně a jak moc, či málo spíme. Význam spánku v jednotlivých etapách života a jeho vliv na lidské zdraví připomíná Světový den spánku, který již po dvanácté vyhlašuje World Sleep Society.

Nespavost

Bez dostatečného spánku jsou porušené naše schopnosti přizpůsobovat se a hůře zvládáme i běžné denní starosti a situace.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.