Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-za-99/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-za-99

Nenechávejte své děti projíst se k nemocem dospělých

( Renata Vyšínová | přečteno: 23889x )

Problémy se srdcem, cukrovka, hemoroidy, bolesti žlučníku, ale i ekzémy, vyrážky a strie. K takovým zdravotním komplikacím se bohužel stále častěji „projídají“ děti. To všechno za aktivní asistence svých rodičů a celé rodiny.

shutterstock.com

Na svačinu nezapomínejte, bez ní děti nezhubnou

Aby si děti udržely správnou váhu, měly by dodržovat pár zásad. Mezi ně patří hlavně pravidelnost v jídle. Právě proto jsme MUDr. Blance Kosové položili i tři otázky, které se týkají svačin.

Jak důležitá je pro udržení váhy a zdravého životního stylu školní svačina?

„Svačina spolu s nezbytnou snídaní s odstupem tří hodin je standardní součástí denního rytmu příjmu stravy, stejně tak jako svačina odpolední, případně druhá lehká večeře. Zhruba tříhodinové odstupy zajišťují vyrovnaný metabolismus v průběhu celého aktivního dne školáka.“

Čtěte také: Školákům pomůže zhubnout svačina a dostatek spánku

Proč by rodiče neměli svačinu pro děti podceňovat?

„Protože jejím vynecháním vzniká nezdravý propad v příjmu energie – tedy nežádoucí hladovění v době, kdy je pozornost dítěte upoutávána na školu a snadno se tak vytváří sklon k patologickému ukládání tuků. Děti ráno často nesnídají – pokud k tomu ještě vynechají svačinu a pro odpolední vyučování nestihnou oběd, jsou bez jídla valnou většinu dne. Tělo je kvůli tomu ve stresu. Nastaví se do režimu „schovej do zásoby“ a potravu přemění na tuk. Důsledná pravidelnost vede k tomu, že si tělo nepotřebuje nic schovávat a tukové zásoby netvoří.“

Čtěte také: Tohle jsou nejhorší svačiny, které můžete dětem dát

Jaká je podle vás ideální svačina?

„Její součástí má být především zelenina nebo ovoce s vyrovnaným množstvím glycidové složky a poměrným dílem tuku – např. kornspitz lehce pomazaný kvalitním rostlinným tukem light nebo se sýrem či šunkou, doplněný paprikou, rajčetem, apod.“

Příště: Jak hubnou děti v léčebně? Zumbou i chůzí o holích…

Má vaše dítě ideální váhu? Napište nám do diskuse nebo na mail [email protected].


kapitola
Diskuse k článku
Tamara

Dobrý den, bohužel patříme mezi rodiče, kteří jen pozorovali, jak jejich dítě tloustne. Syn je jedináček, zůstala jsem s ním sama a chodím na směny, takže od zhruba osmi let jsem neměla vždy dohled nad tím, co a kdy večer jí. Protože bydlíme v domě s mými rodiči, stávalo se běžné, že snědl to, co jsem mu připravila k večeři a ještě šel na jednu k babičce. Za dva roky přibral až na 86 kilo. Hubnutí bylo pak hrozně náročné na psychiku jeho i naší. Dnes váží 69 kilogramů, ale je pravda t o, co naznačuje paní doktorka, že jsme museli začít hubnout všichni. Trvalo nám to ale skoro rok, než jsme se to naučili a zvykli si na zdravější jídlo a dost pohybu. Hodně nám pomohla jeho paní doktorka, chodili jsme k ní každý týden na převážení a moc nás povzbuzovala a radila co udělat. Už bych to nikdy nechtěla opakovat, zažít ty nervy, takže držím palce všem rodičům, kteří s tím právě teď bojují.

Lada

ano je to vina rodičů i prarodičů,jsem dnes babičkou- své děti jsem naučila od mala jíst uplně všechno- žádné kupované dětské přesnídávky,žádné kašičky a polévky,vařila jsem vše doma ,takže zelenina pro ně nebylo nic nového chuťově,zvykli si a dodnes jedí všechno,to samé praktikuji u vnučky,místo sušenek a koblih jsou normální snídaně a svačinky- chléb s máslem,sýrem ,nahoru dám papriku,rajče- no prostě co je,jablíčko,je i 2x denně,různé saláty z mrkve jablek- místo bonbonů- je v tom i cukr,občas být musí také. Zásadně nepijeme limonády a hlavně tu šílenou colu a cocakolu,maso jakékoliv. Hlavně se ale hýbeme- nesedíme a nejsme přilepení na obrazovkách nebo monitoru.Jsme všichni štíhlí - mě je 53 a vážím 54 kilo-167 výška což jde. Měla jsem také povolání a času nedostatek,ale zvládla jsem si připravit i v deset -jedenáct večer papání na ráno a dětem svačinky,dnes se vše kupuje a je v tom tolik nezdravých látek,že děcka jen kynou a sedí u PC nebo u pohádek,my jsme se nabaštili a vymajzli ven :-)) a čokoláda byla a je také- ale jako odměna,že se držíme :-)))ono toho je více ,ale to by bylo na román :-)) jen dodám jsem ze 6 dětí- všichni jsou kulatí,takže v rodu to máme i muž,ale my jíme jinak -po staru a jsme štíhlí- takže to asi bude opravdu v tom co jíme :-))naše tělo ví ,že dostane vše a nic si na tuky neukládá na zlé časy - jen se nesmí přejídat :-))))


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Kyselina alfa-linolenová (ALA)

Látku zvanou kyselina alfa-linolenová (ALA) najdeme už v mateřském mléce. Po celý život ji člověk musí přijímat v dostatečném množství z potravy.

Kyselina eikosapentaenová (EPA)

Tuto zajímavou látku s blahodárnými účinky na lidský organismus nalezneme přirozeně v rybím oleji. V těle dokáže pozitivně ovlivnit mnohé funkce.

Existují nezdravé potraviny?

Doporučení "jezte zdravě" se na nás valí ze všech stran. Ale jak jak vypadají nezdravé potraviny?

LDL-aferéza

LDL-aferéza je přístrojová léčebná metoda, která umožňuje selektivní odstranění cholesterolu z krve pacienta. Je v současné době nejúčinnější a přitom bezpečnou metodou léčby zvýšené koncentrace cholesterolu v krvi - hypercholesterolémie.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce