Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-za-99/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-za-99

Nespavost

(MUDr. Martin Anders PhD. | přečteno: 218774x )

Bez dostatečného spánku jsou porušené naše schopnosti přizpůsobovat se a hůře zvládáme i běžné denní starosti a situace.

shutterstock.com

U lékaře

Základním způsobem vyšetření je rozhovor s nemocným, získání základních informací o pacientově životě, přidružených chorobách a jiných problémech.

Je-li to nutné, podrobnější pohled na strukturu spánku nám zajistí spánkový elektroencefalografický záznam, sledování pohybu svalů (elektromyografie) a míry okysličení krve (tzv. ventilačních parametrů), který se provádí pouze na specializovaných pracovištích. Celé vyšetření bývá doplněno i videozáznamem průběhu noci. Hospitalizace za tímto účelem bývá většinou pouze krátkodobá, ale většina pracovišť se potýká s dlouhými čekacími dobami. Novinkou jsou přenosné monitorovací jednotky, které si pacient po poučení odnáší přímo domů, zde zapojí dle instrukcí a vrací lékařům k vyhodnocení získaných dat.

K základní léčbě patří ve většině případů soubor opatření, která nazýváme spánková hygiena. K medikamentózní léčbě, která by měla být zahájena pouze při neúčinnosti komplexu opatření, se používají látky navozující spánek tzv. hypnotika. Jsou dostupná pouze na lékařský předpis a nejsou hrazena ze zdravotního pojištění. Jejich dlouhodobé užívání je spojeno s rizikem vzniku závislosti, mezi nežádoucí účinky, které se projevují okamžitě, patří přetrvávání účinku do druhého dne (ospalost, točení hlavy, snížení výkonu, častý sklon k úrazům).

Určitým mezistupněm může být pro řadu jedinců trpících lehkými formami nespavosti tzv. fytoterapie. Jedná se nejčastěji o bylinné čajové směsi (přímo určené k navození spánku nebo uklidňující). Jednou z nejznámějších bylin usnadňujících spánek je meduňka lékařská, kozlík lékařský a chmel otáčivý.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Václav Gerla
2x

Asi záleží na povaze onemocnění, ale pokud jsou problémy způsobené psychickým problémem, mohly by pomoci různé meditační a relaxační techniky. Zkuste si pročíst stránky: http://zivotni-energie.cz/

Vladimír Pikora

V tomto ohledu bych doporučil třeba i speciální hudbu pro podporu spánku. Na nespavost.com je toho dost... VP

harobed
3x

Nespím už půl roku. Trpím revmatoidní artritidou. Říkám to lékaři, ale přejde to bez povšimnutí. Hubnu. Za 1/2 roku 18 kg. Čert vem kila, ale nervy mám jen jen rupnout. Na doatz lékaře - léčba dlouhidobé bolesti- to enní nutné a nebo kydž chete tak si to zaplaťe - doporučení nedá. Už jsem zoufalá. Kdemohu hledt pomoc::: děkuji


Celkový počet příspěvků v diskusi: 22. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce