Inzerce https://www.lekarna.cz/pripravte-se-na-leto/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pripravte-se-na-leto

Nespavost

(MUDr. Martin Anders PhD. | přečteno: 218723x )

Bez dostatečného spánku jsou porušené naše schopnosti přizpůsobovat se a hůře zvládáme i běžné denní starosti a situace.

shutterstock.com

Časté otázky

Jak se projevuje dlouhodobý nedostatek spánku?
Nedostatek spánku navozuje změny podobné stárnutí. Dochází k urychlení průběhu některých onemocnění např. cukrovky, vysokého krevního tlaku, obezity a poruch paměti. Přerušovaný nebo nedokonalý spánek je také spojován s chronickou únavou, s vyšším výskytem psychických poruch a také se zvýšeným počtem nemocných. Okamžitý nebo dlouhodobý nedostatek spánku zvyšuje počet dopravních nehod, průmyslových pracovních úrazů a ve svých konečných důsledcích ovlivňuje i mortalitu.

Jak dlouho vydrží člověk nespát?
V pokusech vydržel dobrovolník nejdéle nespát 265 hodin. Nejdelší bdělost, která ještě neovlivní duševní výkon se pohybuje okolo 36 hodin. Po uplynutí tohoto času výkonnost nespící jedince nezadržitelně klesá.

Mají i děti problémy se spaním?
Více než jedna třetina všech dětí trpí různými poruchami spánku jako noční pocení, předčasným probouzením, přerušovaným spánkem či dýchacími problémy během spánku. Potíže s usínáním a probouzením má 20 % dětí ve věku 1 až 3 roky a okolo 10 % dětí ve věku 4 až 5 let. Typickým problémem je, že děti (i ty malé, které ještě nemluví tj.od 2 let) mají odpor jít spát, vyžadují opakovaně močení, další porci jídla nebo napití a eventuelně i sledování televizního programu.

Spánek a sny

 

Spánek je provázen sny, které má každý z nás, ale ne každý si je pamatuje. Dle údajů ze sledování vyplývá, že ze snů, které si pamatujeme, převažují sny nepříjemné tj. hrozivé a ty, jež jsou provázeny pocitem ohrožení. Některé sny, zvláště ty děsivé, si většinou pamatujeme po celý život. Příjemných snů je jen málo (s erotickým obsahem ještě méně). Sen vzniká směsí a montáží vzpomínek, asociací a zpracováním tělesných pocitů (z močového měchýře, krevního oběhu, trávicích traktu, dýchacích orgánů a tělesné teploty).

Co se ve spánku děje s tělesnými funkcemi?

Ukazuje se, že v průběhu spánku dochází k řadě změn. Tak například v určitých stádiích klesá tlak krve, mění se tepová a dechová frekvence, ale také kolísá tělesná teplota. Klesá celková spotřeba energie až o jednu čtvrtinu. Mění se i hladiny hormonů kolujících v krvi.

Kolik potřebuje zdravý dospělý člověk spánku?

Průměrná doba spánku dospělého jedince by se měla pohybovat okolo 8 hodin. Doba spánku se do určité míry zkracuje s věkem (současně však přibývá poruch spánku). Rozvoj civilizace přináší trend ve smyslu zkrácení průměrné délky spánku – doba spánku se snížila z devíti hodin na počátku století na dnešních osm a stále klesá.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Václav Gerla
2x

Asi záleží na povaze onemocnění, ale pokud jsou problémy způsobené psychickým problémem, mohly by pomoci různé meditační a relaxační techniky. Zkuste si pročíst stránky: http://zivotni-energie.cz/

Vladimír Pikora

V tomto ohledu bych doporučil třeba i speciální hudbu pro podporu spánku. Na nespavost.com je toho dost... VP

harobed
3x

Nespím už půl roku. Trpím revmatoidní artritidou. Říkám to lékaři, ale přejde to bez povšimnutí. Hubnu. Za 1/2 roku 18 kg. Čert vem kila, ale nervy mám jen jen rupnout. Na doatz lékaře - léčba dlouhidobé bolesti- to enní nutné a nebo kydž chete tak si to zaplaťe - doporučení nedá. Už jsem zoufalá. Kdemohu hledt pomoc::: děkuji


Celkový počet příspěvků v diskusi: 22. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce