Inzerce

Nespavost

(MUDr. Martin Anders PhD. | přečteno: 211358x )

Bez dostatečného spánku jsou porušené naše schopnosti přizpůsobovat se a hůře zvládáme i běžné denní starosti a situace.

shutterstock.com

Časté otázky

Jak se projevuje dlouhodobý nedostatek spánku?
Nedostatek spánku navozuje změny podobné stárnutí. Dochází k urychlení průběhu některých onemocnění např. cukrovky, vysokého krevního tlaku, obezity a poruch paměti. Přerušovaný nebo nedokonalý spánek je také spojován s chronickou únavou, s vyšším výskytem psychických poruch a také se zvýšeným počtem nemocných. Okamžitý nebo dlouhodobý nedostatek spánku zvyšuje počet dopravních nehod, průmyslových pracovních úrazů a ve svých konečných důsledcích ovlivňuje i mortalitu.

Jak dlouho vydrží člověk nespát?
V pokusech vydržel dobrovolník nejdéle nespát 265 hodin. Nejdelší bdělost, která ještě neovlivní duševní výkon se pohybuje okolo 36 hodin. Po uplynutí tohoto času výkonnost nespící jedince nezadržitelně klesá.

Mají i děti problémy se spaním?
Více než jedna třetina všech dětí trpí různými poruchami spánku jako noční pocení, předčasným probouzením, přerušovaným spánkem či dýchacími problémy během spánku. Potíže s usínáním a probouzením má 20 % dětí ve věku 1 až 3 roky a okolo 10 % dětí ve věku 4 až 5 let. Typickým problémem je, že děti (i ty malé, které ještě nemluví tj.od 2 let) mají odpor jít spát, vyžadují opakovaně močení, další porci jídla nebo napití a eventuelně i sledování televizního programu.

Spánek a sny

 

Spánek je provázen sny, které má každý z nás, ale ne každý si je pamatuje. Dle údajů ze sledování vyplývá, že ze snů, které si pamatujeme, převažují sny nepříjemné tj. hrozivé a ty, jež jsou provázeny pocitem ohrožení. Některé sny, zvláště ty děsivé, si většinou pamatujeme po celý život. Příjemných snů je jen málo (s erotickým obsahem ještě méně). Sen vzniká směsí a montáží vzpomínek, asociací a zpracováním tělesných pocitů (z močového měchýře, krevního oběhu, trávicích traktu, dýchacích orgánů a tělesné teploty).

Co se ve spánku děje s tělesnými funkcemi?

Ukazuje se, že v průběhu spánku dochází k řadě změn. Tak například v určitých stádiích klesá tlak krve, mění se tepová a dechová frekvence, ale také kolísá tělesná teplota. Klesá celková spotřeba energie až o jednu čtvrtinu. Mění se i hladiny hormonů kolujících v krvi.

Kolik potřebuje zdravý dospělý člověk spánku?

Průměrná doba spánku dospělého jedince by se měla pohybovat okolo 8 hodin. Doba spánku se do určité míry zkracuje s věkem (současně však přibývá poruch spánku). Rozvoj civilizace přináší trend ve smyslu zkrácení průměrné délky spánku – doba spánku se snížila z devíti hodin na počátku století na dnešních osm a stále klesá.

Komerční sdělení
magniflex_KS.jpg
kapitola
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Václav Gerla
2x

Asi záleží na povaze onemocnění, ale pokud jsou problémy způsobené psychickým problémem, mohly by pomoci různé meditační a relaxační techniky. Zkuste si pročíst stránky: http://zivotni-energie.cz/

Vladimír Pikora

V tomto ohledu bych doporučil třeba i speciální hudbu pro podporu spánku. Na nespavost.com je toho dost... VP

harobed
3x

Nespím už půl roku. Trpím revmatoidní artritidou. Říkám to lékaři, ale přejde to bez povšimnutí. Hubnu. Za 1/2 roku 18 kg. Čert vem kila, ale nervy mám jen jen rupnout. Na doatz lékaře - léčba dlouhidobé bolesti- to enní nutné a nebo kydž chete tak si to zaplaťe - doporučení nedá. Už jsem zoufalá. Kdemohu hledt pomoc::: děkuji


Celkový počet příspěvků v diskusi: 22. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce
Partner rubriky Spánek - poruchy
Partner rubriky Spánek - poruchy

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 368 lidí

Mohlo by vás zajímat

Melatonin

Melatonin podaný člověku působí jako chronobiotikum. To je jediný účinek, který byl dosud jednoznačně prokázán. Může ovlivňovat denní řád organismu. Melatonin podávaný před usnutím může zkrátit dobu usínání a případně snížit roztříštěnost spánku...

Nadměrná denní spavost je často opomíjený problém

Podle odborníků na spánkovou medicínu se potížím s nadměrnou denní spavostí věnuje málo pozornosti. Nadměrná denní spavost se vyznačuje chorobným sklonem k usínání během dne. Může se vyskytovat jako důsledek nedostatečného nočního spánku, nebo jako neurologická porucha.

Spánková obrna nažene strach

Spánková obrna (též spánková paralýza) je velmi stresující spánková porucha, která umí vyvolat velkou úzkost a obavy. Po probuzení totiž můžete otevřít jen oči, ostatní svaly jsou vyřazeny z provozu – nemůžete promluvit, pohnout se, jen se dívat. Se stavem spánkové obrny se podle údajů setká za svůj život asi 30 % lidí. Ti, kteří spánkovou obrnu zažijí, se často obávají, aby děsivou situaci neprožili opakovaně.

Zdravý spánek je zárukou zdravého stárnutí

Obezita, nádorová bujení, Alzheimerova nemoc i vrásky v obličeji – to vše můžeme ovlivnit tím, jak kvalitně a jak moc, či málo spíme. Význam spánku v jednotlivých etapách života a jeho vliv na lidské zdraví připomíná Světový den spánku, který již po dvanácté vyhlašuje World Sleep Society.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.