Inzerce

Nespavost

aktualizováno 4. dubna 2007, MUDr. Martin Anders PhD.   |   přečteno: 202820x

Bez dostatečného spánku jsou porušené naše schopnosti přizpůsobovat se a hůře zvládáme i běžné denní starosti a situace.

Časté otázky

Jak se projevuje dlouhodobý nedostatek spánku?
Nedostatek spánku navozuje změny podobné stárnutí. Dochází k urychlení průběhu některých onemocnění např. cukrovky, vysokého krevního tlaku, obezity a poruch paměti. Přerušovaný nebo nedokonalý spánek je také spojován s chronickou únavou, s vyšším výskytem psychických poruch a také se zvýšeným počtem nemocných. Okamžitý nebo dlouhodobý nedostatek spánku zvyšuje počet dopravních nehod, průmyslových pracovních úrazů a ve svých konečných důsledcích ovlivňuje i mortalitu.

Jak dlouho vydrží člověk nespát?
V pokusech vydržel dobrovolník nejdéle nespát 265 hodin. Nejdelší bdělost, která ještě neovlivní duševní výkon se pohybuje okolo 36 hodin. Po uplynutí tohoto času výkonnost nespící jedince nezadržitelně klesá.

Mají i děti problémy se spaním?
Více než jedna třetina všech dětí trpí různými poruchami spánku jako noční pocení, předčasným probouzením, přerušovaným spánkem či dýchacími problémy během spánku. Potíže s usínáním a probouzením má 20 % dětí ve věku 1 až 3 roky a okolo 10 % dětí ve věku 4 až 5 let. Typickým problémem je, že děti (i ty malé, které ještě nemluví tj.od 2 let) mají odpor jít spát, vyžadují opakovaně močení, další porci jídla nebo napití a eventuelně i sledování televizního programu.

Spánek a sny

 

Spánek je provázen sny, které má každý z nás, ale ne každý si je pamatuje. Dle údajů ze sledování vyplývá, že ze snů, které si pamatujeme, převažují sny nepříjemné tj. hrozivé a ty, jež jsou provázeny pocitem ohrožení. Některé sny, zvláště ty děsivé, si většinou pamatujeme po celý život. Příjemných snů je jen málo (s erotickým obsahem ještě méně). Sen vzniká směsí a montáží vzpomínek, asociací a zpracováním tělesných pocitů (z močového měchýře, krevního oběhu, trávicích traktu, dýchacích orgánů a tělesné teploty).

Co se ve spánku děje s tělesnými funkcemi?

Ukazuje se, že v průběhu spánku dochází k řadě změn. Tak například v určitých stádiích klesá tlak krve, mění se tepová a dechová frekvence, ale také kolísá tělesná teplota. Klesá celková spotřeba energie až o jednu čtvrtinu. Mění se i hladiny hormonů kolujících v krvi.

Kolik potřebuje zdravý dospělý člověk spánku?

Průměrná doba spánku dospělého jedince by se měla pohybovat okolo 8 hodin. Doba spánku se do určité míry zkracuje s věkem (současně však přibývá poruch spánku). Rozvoj civilizace přináší trend ve smyslu zkrácení průměrné délky spánku – doba spánku se snížila z devíti hodin na počátku století na dnešních osm a stále klesá.

komerční sdělení 2019_Magniflex_MDC1_Polstare_Banner_OrdinaceCZ.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Václav Gerla2 poděkování

Asi záleží na povaze onemocnění, ale pokud jsou problémy způsobené psychickým problémem, mohly by pomoci různé meditační a relaxační techniky. Zkuste si pročíst stránky: http://zivotni-energie.cz/

Reagovatpoděkovatnahlásit

30. března 2007, 02:33:53

Vladimír Pikora

V tomto ohledu bych doporučil třeba i speciální hudbu pro podporu spánku. Na nespavost.com je toho dost... VP

Reagovatpoděkovatnahlásit

13. března 2009, 13:13:18

harobed3 poděkování

Nespím už půl roku. Trpím revmatoidní artritidou. Říkám to lékaři, ale přejde to bez povšimnutí. Hubnu. Za 1/2 roku 18 kg. Čert vem kila, ale nervy mám jen jen rupnout. Na doatz lékaře - léčba dlouhidobé bolesti- to enní nutné a nebo kydž chete tak si to zaplaťe - doporučení nedá. Už jsem zoufalá. Kdemohu hledt pomoc::: děkuji

Reagovatpoděkovatnahlásit

3. října 2008, 12:50:43


Celkový počet příspěvků v diskusi: 22. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Partner rubriky Spánek - poruchy
Partner rubriky Spánek - poruchy
Nové články emailem
Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 25 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Lidna (Křivice - vitamín D) 15. listopadu 2019, 12:22:20

    Já jsem ho dostala u doktorky na předpis a dávala jsem ho poctivě. Hodně jsem četla, že… Diskutovat

  • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 15. listopadu 2019, 18:40:52

    Ahojte na dovolenke bolo super... mala som ešte napätia a občas úzkosti ale zvládla som to aj… Diskutovat

  • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 15. listopadu 2019, 13:02:28

    Pořídila jsem si elektronickou cigaretu, a straně mne to chytlo, akorát se moc nevyznám v… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.