Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Plicní embolie

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 308414x )

K plicní embolii může dojít po náročných chirurgických operacích, po zlomeninách dolních končetin i po dlouhém letu.

shutterstock.com

Máte riziko vzniku onemocnění?

Rizikem pro vznik plicní embolie je žilní trombóza. Ta vzniká nejčastěji v žilách dolních končetin při omezení pohyb, např. při sádrovém obvazu, po operaci, při dlouhém sezení v dopravních prostředcích (typicky zaoceánské lety). Ke zpomalení toku krve v dolních končetinách dochází při těhotenství a při obezitě, při srdečním selhávání. Trombóza vzniká snadněji u poruch srážlivosti krve, která mohou být vrozené nebo získané.
Přítomné nádorové onemocnění je také rizikovým faktorem pro vznik žilní trombózy a plicní embolie, někdy je to dokonce první známka nádoru.

kapitola
Diskuse k článku
honza wal.
26x

Dobrý den můj táta má embolii plic a má natekláé lítko a chtěl bych se zeptat jak dlouho může bít v nemocnici?a každý den mu berou krev z břicha a nemo z ruky .a nemůže na to umřít??když je už nemocnici ? oni mu řekly že přišel včas.děkuji předem Honza.w.

Petra. B .
5x

Ahoj, ja jsem prodelala plicni embolii v 18 letech z antikoncepce. Matka mne tam dovezla ve stavu kdy uz jsem nemohla dychat, byla uplne bila a dehydratovana :( Presto i kdyz ji lekari varovali, ze se muze stat, ze uz to nezvladnu, jsem to zvladla a po 10 dnech mne pousteli domu... lekari byli super a dostali mne z toho. Pak denni nebo jednou za tyden kontrola dle vysledku. Po roce mi vysadli Warfarin a ted jsem zdrava a ziva :) akorat jsem mela trochu psychicke potize po propusteni z nemocnice, ale to tak pry byva :) Preju Ti hodne stesticka s tatuldou!!!! Peta.

denisa
6x

zpráva


Celkový počet příspěvků v diskusi: 16. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Zápal plic - pneumonie

Zápal plic je zánětem plicní tkáně. Podle místa postižení plicní tkáně se projeví jako pneumonie (zánět v nejdrobnějších strukturách, podstatných pro dýchání - plicních sklípcích), bronchopneumonie, (drobné, ale nikoli nejmenší struktury dýchacích cest, průdušinky a tkáně přiléhající) a intersticiální pneumonie, (zánět ve vmezeřeném vazivu ve kterém probíhají cévy.

Počítačová tomografie (CT)

Klasické rentgenové metody mají jednu zásadní nevýhodu: záření proniká jednotlivými částmi těla, ale znázorňuje je všechny v jedné rovině, "jednu přes druhou". I školený lékař pak někdy těžko odhaduje vzájemné vztahy zobrazených útvarů, nemluvě o tom, že sytý "stín" kostí překryje vše ostatní, co se znázorňuje méně zřetelně. Snahy zobrazit jednu, poměrně tenkou vrstvu (tomografie) byly jen málo úspěšné. Tento problém mohl být vyřešen teprve tehdy, když rozvoj výpočetní techniky umožnil souběžné zpracování velkého množství dat.

Tuberkulóza a nemoci plic

as. MUDr. Alena Slováková,Klinika tuberkulózy a respiračních nemocí, 17. ledna 2002

Rakovina plic

Ještě na počátku minulého století byla rakovina plic poměrně vzácným onemocněním. Do středu veřejného zájmu se nemoc dostala díky širokému užívaní cigaret.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce