Inzerce

Předsevzetí 2012: zhubnu (2.)

( Renata Vyšínová | přečteno: 7040x )

Už po pár dnech diety je mnohým jasné, že bez pomoci to nepůjde. Jídlo je droga, které není lehké se zbavit. Právě proto někteří lidé investují do léků na hubnutí. Proč nejsou ideálním pomocníkem?

shutterstock.com

Změnit přístup k jídlu, vyhnout se sladkostem, tučným jídlům, začít se víc hýbat… Tahle cesta ke štíhlosti je sice zaručená, ale pro mnoho z nás příliš namáhavá a zdlouhavá. Co si takhle na jejím začátku vypomoci nějakou tou „zázračnou pilulkou“?

Jen léky na hubnutí nepomohou

Přípravky na léčbu obezity se jmenují anorektika. Potlačují pocit hladu, chuť, máte rychleji pocit nasycenosti. Některé z nich snižují schopnost střev vstřebávat tuky z jídla. Výsledkem je vždy snížení příjmu potravy, tedy i menší příjem energie. Ovšem než spolknete první pilulku, měli byste si uvědomit, že mají mnoho vedlejších účinků – mezi nejčastější patří nespavost, závratě, brnění končetin, mravenčení, bolest hlavy, úzkost, tachykardie -zrychlená srdeční frekvence, bušení srdce, hypertenze - zvýšení krevního tlaku, zácpa, sucho v ústech, častý pocit na zvracení, zhoršení hemoroidů, pocení, změna chuti, dýchací potíže…

Léky na hubnutí by tedy měl ideálně doporučit a předepsat lékař a až poté, co jste vyzkoušeli a opravdu dodrželi dietní režim a nepodařilo se vám snížit váhu.

Co bystě měli vědět o lécích na hubnutí:

  • Anorektika by vám měl předepsat a doporučit váš lékař poté, co posoudí váš zdravotní stav a míru rizika.
  • Vždy byste měli jejich užívání doplnit i úpravou životního stylu, úpravou jídelníčku a zvýšením pohybové aktivity.
  • Léky na hubnutí můžete užívat jen po omezenou dobu, většinou jde maximálně o několik měsíců – proto si dobře prostudujte příbalový leták a konzultujte opět s lékařem. Když už ho budete číst, uvědomte si možné vedlejší účinky a pokud některý z nich u sebe zjistíte, řekněte to lékaři.

„Češi jsou podle posledních údajů schopni utratit za přípravky na hubnutí obrovské množství peněz. Pilulka za vás ale nezmění váš životní styl. Nenaučí vás jíst tak, abyste po čase zase nenabrali. „Recidivisté v hubnutí“, kteří často po pilulce sáhnou, ale potřebují spíš změnit myšlení, svůj přístup k jídlu. Nesázejte na jednorázové diety, na hlad ani pilulky. Pomoc najdete spíš u odborníků, například u nás ve sdružení  STOB. Dvacet let pořádáme kurzy snižování nadváhy, takže dokážeme poradit i těm, kterým se doposud nedařilo zhubnout (víc na www.stob.cz). Nabízíme možnost hubnutí v kolektivu lidí, kteří jsou na tom stejně, tedy motivaci opravdu vydržet,“ dodává Iva Málková, která zastává názor, že léky na hubnutí, stejně jako oblíbené diety nejsou řešením. „Bez toho, abyste se naučili správně jíst a dost hýbat, dlouhodobě váhu neudržíte a jste v bludném kruhu.“

V pátek čtěte: Triky, jak se ubránit chutím a odmítnout koláč na návštěvě u tchýně.

Celý seriál
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 358 lidí

Mohlo by vás zajímat

Hubneme s Merrylinkou: třetí vážení

Naše tři dobrovolnice z projektu "Hubneme s Merrylinkou" hubnou již půl roku. Koncem května, kdy náš projekt končí, budete mít možnost dozvědět se více o jejich problémech, se kterými se potýkaly i uvidět změny na jejich postavách na fotografiích.

Pozor na diety

Tak jako auto potřebuje k jízdě palivo, potřebuje i tělo ke svému fungování energii. Pro naše tělo jsou palivem potraviny, které mu umožňují, aby správně fungovalo - srdci, aby rozvádělo krev do celého těla, plicím k dýchání, svalům k pohybu a mozku k myšlení, zkrátka umožňují nám žít.

Jídlo v restauraci nemusí zničit plány na dietu

I když držíte dietu, můžete občas zajít do restaurace na jídlo. Pak je dobré vědět, že porce grilovaného kuřete má polovinu kilojaulů ve srovnání s kuřetem pečeným a čtyřikrát menší energetickou hodnotu, než třeba slepice na smetaně.

Měl by přítel zhubnout?

Dobrý den, u mého přítele byla zjištěna asi před osmi měsíci cukrovka 1. typu. Jeho váha v současné době převyšuje 150 kg; platí i v tomto případě, že by neměl hubnout? Zatím nikdo nedokázal zjistit, proč je tak silný a proč se jeho váha výrazně nezměnila ani po nasazení diety (diabetické). Díky za odpověď.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.