Inzerce https://www.lekarna.cz/top-darky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=top-darky

Přeslička

( Redakce | přečteno: 22535x )

Přesličky, které daly před několika milióny let základ obrovským zásobám černého uhlí, dosahovaly velikosti až 10 metrů a pokrývaly obrovské pevninské plochy.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Cesta do pravěku

Přesličky, které daly před několika milióny let základ obrovským zásobám černého uhlí, dosahovaly velikosti až 10 metrů a pokrývaly obrovské pevninské plochy. Dnešní přeslička působí ve srovnání s tímto prvohorním předkem jako roztomilá miniatura, přesto pro nás neztrácí svůj význam a stále nabízí širokou oblast využití.

Jaké látky přeslička obsahuje

Pro přesličku rolní je charakteristický vysoký obsah kyseliny křemité. V závislosti na obsahu křemíku v půdě můžeme v přesličce nalézt až 10 procent křemíku. Z ostatních látek je významný vyšší obsah saponinů, silice a flavonoidů.

Kde, kdy a co sbírat

Přesličku rolní nalezneme nejčastěji na hlinitých a písčitých půdách s vysokou hladinou spodní vody. Je to častý polní plevel. Oddenky jsou mnohdy až metr pod povrchem země, jako nezvaného hosta se jí proto jen velmi obtížně zbavujeme.

Pro léčivé účely sbíráme zelené lodyhy v období od května do září. Sušení má probíhat rychle při teplotě do 40 stupňů Celsia. Správně usušená rostlina musí zůstat zelená, bez chuti a bez zápachu. Vyšší vlhkost okolního vzduchu může naše zásoby sušené byliny snadno zhodnotit. Vhodné je proto uchovávat přesličku v suchu nebo v uzavřených nádobách.

Jak přeslička působí

Nejznámější a nejvyužívanější je její močopudné působení. V předminulém století se přeslička využívala i k léčbě tuberkulózy. Dnes zůstává v popředí spíše využití jejího desinfekčního působení.


Díky vysokému obsahu důležitého stopového prvku – křemíku – má vnitřní užívání extraktů z přesličky vliv i na pevnost našich kostí, nehtů a vlasů.

Pozor na záměnu

K léčivým účelům pro vnitřní použití se sbírá pouze přeslička rolní. Ostatní druhy, jako přeslička bahenní a lesní, obsahují vysoké procento alkaloidů a mohou proto ve větších dávkách působit až toxicky.

K čemu nám může přeslička posloužit

Přesličku můžeme užívat jak vnitřně, tak zevně. Odvar připravíme ze čtyř čajových lžiček na čtvrt litru vody. Nápoj užíváme jednou až dvakrát denně při katarech horních cest dýchacích, při ledvinných kamenech a zánětech močových cest.

Obklad ze spařené přesličky nebo rozmělněné rostliny můžeme využít k podpoře hojení dlouhodobých ran. Obklad se přikládá zevně. Nechává se působit zpravidla přes noc. Jako kloktadlo lze odvar z přesličky použít i při zánětech mandlí a dásní.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

74%
26%
Zatím hlasovalo 227 lidí

Mohlo by vás zajímat

Potravní doplňky na léčbu chronického zánětu vaječníků

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat jaké byliny a homeopatika jsou dobré na chron. zánět vaječníků a čeho se mám při tomto onemocnění vyvarovat. děkuji Jana

Potraviny pro zvláštní výživu

Tento pojem je v běžné praxi člověka poměrně neznámý, většina lidí si pod ním jen stěží dovede představit reálný obsah. Velmi často se používají výrazy "potravní doplňky", praxe lékárníků používá pojem "parafarmaceutika". Ani jeden z výrazů však není úplně správný, protože přesně nevystihuje tuto kategorii výrobků...

Jaký smysl mají potravní doplňky

V Lekarne.cz každý týden nacházíte nový článek o potravních doplňcích respektive látkách v nich obsažených. Z našich obecných článků zaznělo, že potravní doplňky nejsou léky...

Potravní doplňky by měly být součástí výživy

Kromě hlavních živin, k nimž patří bílkoviny, lipidy a sacharidy, potřebuje lidský organismus k životu celou řadu biologicky aktivních látek, které označujeme jako esenciální. Některé z nich jsou součástí hlavních živin (např. mastné kyseliny a fosfolipidy jsou součástí lipidů, aminokyseliny stavebním kamenem bílkovin)...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce