Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Rivotril

beru rivotril jiz 5 let zkousela jsem ho vysadit ale nedokazala jsem to mela jsem pocity -zavrate zvraceni tres pocit ze omdlim poradi mi nekdo jak z toho ven.

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
Petra

Zdravím Michaeli, já snižuji Rivotril pomaličku, jsem na 0,32mg, vlastně od října jsem snížila o 0,05mg. Mám problém nyní velký, svaly jsou napnuté, nemůžu pořádně chodit, chvěje se mi celé tělo, takže fyzicky dost špatné. Nevím, co s tím. Antidepresiva pořeší úzkosti, ale ten fyzický absťák je horší a dlouhý. Přeji všem pokud možno klidné poslední dny roku 2017 a pohodový rok 2018.

Michael

Dobrý deň, Petra, musím sa opýtať, užívate okrem Rivotrilu Guajacuran alebo iný liek?

Michael

Pre Petru: v júlovom vstupe píšete, že ste užívali 2 mg Rivotrilu denne, "ale spíš jen 0,5 ráno a večer". Mohli by ste to trochu objasniť? Je to totiž veľmi dôležité, pretože znižovanie z 2 mg je niečo iné, ako vysadzovanie 1 mg, napokon, ak ste užívali Rivotril ráno a večer, predpokladám že vysadzujete v dvoch dávkach.

Petra

Dobrý večer Michaeli. Já jsem užívala Rivotril 5 let v dávce jeden 0,5mg ráno a jeden 0,5mg večer, pak jsem cca 3-4 měsíce užívala třikrát denně 0,5mg, ty 2mg denně jsem užívala chvíli cca 3 roky zpět. V prosinci 2016 nasazena lyrica 75 ráno a 75 večer, rivo snížen na 0,5mg ráno. Bála jsem se závislosti na lyrice, ta vysazena na konci ledna a opětovně nasazen paroxetin 10mg ráno. Takže v únoru a březnu 2017 užíván paroxetin 10mg a rivotril0,5mg ráno. Po vysazení lyrici se znovu objevil třes a napětí svalů. Když se to zlepšilo, začala jsem snižovat v dubnu rivotril z 0,5 mg. Za 8 měsíců jsem snížila o 0,18mg. Jsem nyní na dávce 0,32mg a 10mg paroxetin. Paroxetin nezvyšuji, protože mám velké bolesti hlavy u všech SSRI při vyšších dávkách. K paroxetinu mi psychiatr řekl, že je nevysaditelný, že je to dělo do hlavy, protože působí na mnoho receptorů. Má téměř 14-ti letá zkušenost s psychiatrií ve mně vyvolala farmakofobii. Vím, že by mi k dovysazení pomohla Lyrica- pregabalin, ale už se bojím, že bych ji vysazovala se stejnými problémy jako Rivotril. Jsem na tom tak, že se modlím, aby mi okolnosti v mém životě pomáhaly k úspěšnému vysazení Rivotrilu, abych se netřepala a mohla "normálně" žít. Vysazuji v jedné dávce ráno, vyhovuje mi to, večer se cítím lépe než ráno a dobře spím. Děkuji Vám za zájem Michaeli.

Katka

Michaeli, moc díky za odpověď. Nejprve k Triticu - brala jsem jej cca 3 měsíce, začínala jsem na 25mg, během měsíce jsem dávku dle lékaře navyšovala až na 150 mg, ale tento lék byl pro mě ukrutný, šileně jsem se v noci potila, ráno jsem se probouzela do naprosto příšerných až halucinogenních stavů, buď to dělala kombinace kterou jsem tehdx brala (Escitalopram a Tritico) a nebo jen samotné Tritico. Trápila jsem se 6týdnů, než jsem ho postupně vysadila. Takže k Triticu se rozhodně nechci vracet. Nevím, zda jste se tady nepřehlédl, protože jsem se ptala, jak si mám vysvětlit informaci v příbalovém letáku Amitriptylinu, kde se uvádí právě to, že délka braní zpravidla nemá přesáhnout 6-9 měsíců?! Ještě k Rivotrilu a jeho snižování - poslední čtvrt prášku (0.125mg) jsem začala vysazovat 11.12. Jak jsem psala, vysazuji systémem rozpuštění ve vodě (v 100ml) a každý den uberu 2ml navíc, množství účinné dávky kterou vypiju je tedy každý den o 0.0025 mg nižší. Celé toto finální vysazení je na 50 dní, dnes jsem na dni 18. Abstinenční příznaky pociťuji, jsou stále snesitelné, i když hodně nepříjemné. V manuálu Mudr. Ashton se nedoporučuje během vysazování dávku navýšit. Když jsou symptomy nesnesitelné, tak je doporučováno se zastavit na dané dávce a vyčkat až se tělo přizpůsobí a poté pokračovat. Přijde mi to jako rozumné, mně se teď taky nechce vracet se na vyšší dávku. Spíš jsem přemýšlela, zda je lepší zatnout zuby a vysazovat jako dosud s vidinou toho, že čím dříve se tělo drogy zbaví, tím dříve může začít skutečná regenerace těla (u krátkodobých uživatelů, tedy do cca 1roku, je lepší se zbavit drogy co nejrychleji). Naopak posečkání s dalším snížením by mohlo zmírnit aktuální symptomy, zase ale tělo bude drogu dostávat déle. To u dlouhodobých, tedy několikaletých uživatelů nehraje roli, zda si vysazování protáhnou o měsíc či dva. U krátkodobých ale ano, protože čím kratší dobu bude tělo látku dostávat tím lépe. Máte s tímto, prosím, nějakou zkušenost? Moc Vám děkuji za ochotu a přeji hezký závěr roku.

Petr
1x

Petro a vsem ostatnim, preji vam v novem roce 2018 hlavne at se vse dari a slouzi zdravi. P.

Petra

Díky Petře, Tobě taky vše nej.

Katka

Petře, četla jsem Tvůj příběh, který jsi tady v příspěvcích nastínil. Moc Ti držím pěsti, ať se Ti podaří vysadit časem i Mirtazapin (to mám za sebou) a ať Ti slouží zdraví a hlavně ať dobře spíš!!! Pokud sem občas zavítáš, bude to jistě fajn podpora pro všechny, kteří vysazováním Rivotrilu ještě procházíme. Měj se co nejlépe!!!

Petr
1x

Dekuji vsem za prani a reakci. Je to prijemny pocit vedet, ze je tu nekdo, kdo vas chape, rozumi vam a podporuje vas. Kdyz jsem snizoval Rivotril, mel jsem stavy, kdy jsem nebyl schopen komunikovat s prateli. Kdyz jsem mohl komunikovat, nikdo nechapal moje popisy stavu, kterymi jsem prochazel. Tato komunikace me silene vysilovala a nakonec jsem pochopil, ze je zbytecna, ze ten, kdo nezazil, nepochopi. Nakonec jsem nasel pratele na zahranicnim foru, kteri si prochazeli tim, cim ja a chapali me. Zde jsem poznal i cloveka z Ceska a zacali jsme si telefonovat. Od tohoto cloveka, ktery si peklem vysazovani Rivotrilu prosel, ale i sest let po vysazeni ma problemy se spankem -rika se tomu prodlouzeny abstinencni syndrom, jsem dostal nejcennejsi rady ohledne snizovani Riv a abstinencnich priznaku. Vsem chci rict, ze urcite bude lip. Ja, i kdyz mam malo spanku, se citim po vysazeni Riv o hodne lip. Nemam deprese z nevyspani a jsem schopen kazdy den, v ramci moznosti, fungovat, coz jsem rok a pul nebyl schopen. Snad mi odpustite, ze na Novy rok budu klast otazky. Katko, jak se Ti podarilo dostat se z Mirtazapinu? Jak dlouho jsi vysazovala? Mejte vsichni dost sily, odvahy, trpelivosti a verte, ze dojdete k cili a bude lip, verte mi, vim, ze to tak bude. P.

Michael
1x

Dobrý večer, Katka, pýtate sa , prečo je terapia amitriptylínom časovo obmedzená.Je to tak, že u pacientov liečených týmto tricyklickým antidepresívom terapeutický účinok časom klesá a dochádza k nerovnováhe vo vzťahu k nežiadúcim účinkom, ktoré súvisia s veľkým počtom receptorov, na ktoré amitriptylín vplýva. Nemusíte sa však obávať, Váš lekár to iste sleduje, napokon dávka 50 mg je pomerne nízka.Uvádzate, že pri kombiovanej terapiiTrittico+Escitalopram sa uVás prejavovali nepríjemné stavy. Veľmi pravdepodobné je, že sa u Vás rozvinul sérotonínový syndróm, pretože súčasné užívanie trazodónu a SSRI sa neodporúča, vzhľadom na mnohonásobnú zmenu medikácie, ktorú ste predtým absolvovali. Pri terapii antidepresívami sa neodporúča súčasná konzumácia syrov/hlavne tých s plesňou/ a tiež grapefruitovej šťavy, pretože sa zistilo, že sú inhibítormi enzýmu, ktorý metabolizuje veľkú časť liekov a takmer všetky antidepresíva. Pokiaľ ide o Rivotril a jeho znižovanie, odborníci nie sú v tomto prípade jednotní, preto je na Vás, ako budete postupovať. Ak sú abstinenčné symptómy neznesiteľné, môžete zotrvať na rovnakej dávke niekoľko dní, potom pokračovať podľa Vašej schémy, podľa toho ako sa budete cítiť. Ak máte nejaké nejasnosti alebo otázky, napíšte.Prajem Vám veľa trpezlivosti , nech Vás nič nedokáže zastaviť vo Vašom odhodlaní. Michael.

Katka

Petře, moc Ti děkuji za Tvá slova podpory. Já jsem při svém trápení také našla nejvíce pochopení na diskuzních fórech a na FB v mezinárodní uzavřené skupině. Sice moje okolí stojí při mně, ale občas mám pocit, že je to pro ně dlouhé a že nechápou, proč je mi dlouhodobě tak špatně. Ptáš se na Mirtazapin...pro mě tento lék zafungoval v počátcích, kdy skutečně zabral proti nechutenství a podpořil délku spánku. Po čase však účinek slábl, přestávala jsem opět jíst, paradoxně jsem na něm hubla!!! a spánek se také zhoršil. Navíc jsem po něm pociťovala agresivitu v těle, takové prapodivné pnutí, nevěděla jsem si s tím rady. Při snižování jsem postupovala vždy o půlku prášku, tedy z 30 na 22,5 na 15 na 7,5 a konec. Během asi 3týdnů. Bylo mi hodně zle tou dobou, jelikož jsem byla navíc v toleranci Rivotrilu a také mi nasazovali Amitriptylin. Takže souběh několika věcí bohužel a asi nikdy nerozklíčuju, co bylo příčinou čeho. Být Tebou tak si dám teď chvíli pauzu, pokud Ti Mirtazapin nedělá vysloveně zle. Dala bych tělu pauzu a za několik měsíců (dle Ashton nejdříve za půl roku) bych vysazovala daleko pomaleji než jsem to dělala já. Existují i tablety které se rozpouští v puse, myslím že je to 15mg verze. Takže bych šla touto cestou a z dávky na které budeš bych postupovala směrem dolů metodou rozpuštění ve vodě a postupného ubírání. Mělo by to být nejšetrnější. Chápu, že jsi ve stavu, kdy bys nejraději všechnu chemii šmahem vysadil, ale řekla bych že toho nejhoršího driáku ses úspěšně zbavil, takže další vysazování bude určitě už jenom lepší. A mně dovol taky otázku😀. Mým největším obtěžujícím příznakem je svalová únava a bolest, bolí mě takzvaně celý člověk. Máš od toho kamaráda nějakou radu, tip co s tím dělat? Snažím se chodit každý den alespoň na chvíli ven na procházku, ale svalové pnutí někdy přejde do třesu nebo i záškubů, to se mi pak nechce se zvednout ani z postele. Fakt jsem zděšená, co všechno tenhle lék ovlivňuje a jak těžké je se ho zbavit. Měj se fajn a díky Katka

Katka

Dobrý den, Michaeli, jste moc laskavý a já děkuji za Váš přístup. O serotoninovém syndromu jsem hodně četla, myslím si že jsem ho pravděpodobně měla, i když lékaři mi říkali že to dramatizuju, že to je život ohrožující stav a já jsem v ohrožení života nebyla. Vím, že AD z řady SSRI mi nedělají dobře, takže teď s Amitriptylinem je to lepší, i když jsem odhodlaná jej vysadit také, až se nadobro zbavím Rivotrilu a tělu dopřeji regeneraci. Můžete mi, prosím, poradit jak u Amitriptylinu při vysazení postupovat? Beru jej v jedné dávce na noc. Vím, že v zahraničí existuje i gramáž 10mg, v ČR je ale pouze 25mg. Navíc jsou to potahované tablety, které by se neměly půlit. Co byste mi, prosím, doporučil? Děkuji také za poznámku k sýrům a grepům, budu se jich vyvarovat. Mějte se fajn. Katka

Petr

Ahoj Katko, ano, okolí nechápe, že může něco, jako je odvykání z BZD, trvat tak dlouho a že je provázeno hroznými příznaky. Také mě bolel celý člověk. Kvůli nedostatku spánku jsem byl zoufalý. Bylo to tak bolestné, deprimující. I když jsem muž, vnitřně jsem plakal. Také jsem měl po celou dobu vysazování Riv záškuby svalů po celém těle, křeče v nohách i v rukách, neskutečný vnitřní třes, rozmazané vidění, bolest hlavy, jako by kolem ní byla obruč, která ji stahuje a mozek se přes ní snaží tlačil ven, bolest a pocit dřevěných nohou i rukou, neskutečné pocení v noci, bušení srdce, rychlý tep, bolest očí a citlivost na světlo - to přímo píchalo do očí, takže jsem měl neustále zatažené žaluzie a chodil ven se slunečními brýlemi, i když bylo pod mrakem. Neměl jsem chuť na jídlo, ani pití, a často mi bylo na zvracení. To vše z nevyspání. Ze začátku jsem se snažil, abych se přes den odreagoval a nemyslel na to, že jsem nespal. Chodil jsem na malé procházky, jezdil po rovině na kole, dělal fyzickou práci na zahradě, ale místo očekávaného spánku přišla další a další probdělá noc. V noci jsem putoval po lůžku, natřepával polštáře a myslel, že to vše pomůže ke spánku, nepomohlo. Já nebyl schopný poslouchat rádio a dívat se na televizi. Můj mozek byl tak "narušený" nespavostí, že mi každé slovo z rádia, televize opakoval. Dokonce i moje myšlenky, slova, mi přehrával. Nemohl jsem s nikým mluvit, šílel jsem z toho, jak můj mozek slovo po slově opakuje. Začal jsem se soustředit na ticho, nutil jsem se na nic nemyslet. Bylo to těžké, ale tím, že jsem přestal komunikovat s okolím, jsem to velmi pomalu zvládal. Naštěstí jsem poznal přítele z Čech, který byl venku z Rivotrilu a ten mi řekl, že mám co nejvíce odpočívat, ležet a když to půjde, usnout i přes den, že i mikrospánek mi pomůže, že se mám vykašlat na nějakou spánkovou hygienu, biorytmus. Vysvětlil mi, že když nespím, svou fyzickou zátěží, byť jen procházkou, ještě víc vyčerpávám tělo. Takže mi doporučil ležet, odpočívat a poslouchat své tělo. Poslouchal jsem své tělo a fungovalo to. Ke konci snižování Riv, cca 1 měsíc před vysazením, přišla změna. Tělo mi neříkalo „běž si lehnout“. Já pocítil energii, i když jen tak na 25%, ale lepší, než 0%. Chtělo se mi vyjít ven z bytu, na procházku, do města mezi lidi a po dlouhé době se mi vrátila vnitřní radost ze života. Říkal jsem si, že je to nějaká nová vlna pocitů z vysazování Riv a že se rychle vytratí. Zatím nevytratila. Katko, na rady přítele, já jen ležel a odpočíval. Šel jen na nejnutnější nákupy a když jsem měl byť mikrospánek a trochu energie, uvařil jsem si něco k snědku. Ze začátku jsem jen hubnul, ke konci snižování a stálém ležení přibíral na váze, ale bylo mi to jedno. Ztratil jsem úplně fyzickou kondici a nemám ji dodnes, ale to se snad časem spraví. Katko, rada přítele, i má, poslouchej své tělo a jestli trpíš nespavostí, či depresemi, které Tě vyčerpávají, odpočívej co nejvíce. Přeji Ti hodně sil. P.

Katka
1x

Petře, moc díky za podporu. Já naštěstí dobře spím, což tělu dodává nutnou regeneraci pro další den bojů s příznaky. Největší nespavost jsem pociťovala při Escitalopramu a pak taky v době kdy mi neskutečně rychle střídali léky, to bylo v létě. K tomu jsem trpěla nechutenstvím, bylo to hrozné. Jíst se mi teď taky daří a už jsem přibrala na svoji obvyklou váhu. Já mám dvě malé děti, pro které už víc než rok nejsem schopná fungovat jako máma kterou znaly a milovaly. To je pro mě nejhorší, že nejsem schopná je odvézt do školy nebo je vyzvednout z kroužků. To je pro mě ten nejhorší pocit, a věřím že jim to budu schopná vynahradit po svém uzdravení. Snažím se odpočívat co to jde, i když je to někdy otrava a duše by se chtěla rozběhnout ven, jít na lyže, jet na výlet... ale vím že tělo by to teď nedalo. Jsem ráda, že Tobě se povedlo vysadit a postupně se tělo opraví a bude Ti fungovat k Tvé spokojenosti. Mně zbývá vysadit poslední 0.07mg. Relativně málo. Ale cítím že jak jdu níž tak je to víc a víc ubíjející. Každý den si znovu a znovu opakuji otázku, jak je možné, že legálně a bez jakékoliv odpovědnosti ze mě zdravotnický systém udělal závislačku, která tohle musí prožívat?!? Lékaři mě připravili minimálně o rok plnohodnotného života s mojí rodinou! Vím, že to nedělali s cílem mě poškodit, ale minimálně bych čekala že mi budou podporou při zbavování se Rivotrilu a že mi budou naslouchat. A ne že budou moje trápení stále bagatelizovat a navíc mi chtít nasadit “nenávykovou” Lyricu na odbourání Rivotrilu! Prostě ze mě udělat ještě většího feťáka!!! Z toho je mi opravdu smutno. Petře, moc Ti fandím. Pěkný den. Katka

Petr

Katko, musí to být pro Vás těžké mít malé děti a nemoct jim dát vše, co potřebují. To si já nedovedu představit, že bych se měl o někoho ještě starat - mít povinnosti. Chápu, že i rok neplnohodnotného života Vás trápí. Já jsem na tom, s délkou užívání BZD, o hodně hůř jak Vy. Víc, jak 25 let bez plnohodnotného života - to už je fakt síla-hodně. V době, kdy jsem začal Riv brát, nebyl internet, nebyly informace, které by mi pomohly. Až jsem se k netu dostal, byl jsem již skoro 13 let na Riv. Mockrát jsem se pokusil zbavit se Riv lámáním tablety. Ihned přišla nespavost. I když jsem měl později internet, byly informace o závislosti na BZD strohé a bez nějakého návodu, jak na snižování. To stejné platí o doktorech. Pomohlo mi až zahraniční fórum obyčejných lidí, kteří měli stejný problém jako já. Tam jsem také našel šťastný příběh a návod na snižování Riv pomocí roztoku. Jsem rád, že jsem se, ke sklonku života, jsem již v důchodě, zbavil závislosti na BZD. Snad pomohu ostatním, kteří si myslí, že délka užívání má vliv na délku vysazování a že čím déle jste závislí, tím je menší šance se vymanit z BZD. Je to možné, jsem toho důkazem, a jde to i po tak dlouhé době užívání. Stojí to za to zbavit se BZD v každém věku. Všichni, kteří touto nelehkou cestou procházíte, držím pěsti, bojujte, i když nemáte sílu, nevzdávejte to! Já to chtěl tolikrát vzdát a ukončit život jak jsem byl vyčerpaný z nocí bez spánků, ale nakonec jsem si řekl, že tělo je tak unavené, zesláblé, že to vzdá samo. Děkuji Bohu, že tělo zatím vydrželo. P.

Petr

ještě dodatek. Mě také doktoři, snad svou neznalostí, dostali do závislosti na BZD. Já dostal BZD na bolesti kloubů, žádné jiné problémy jsem neměl. P.

Petr
1x

omlouvám se, chyba - oprava - Mně také doktoři, ...

Katka

Petře, jsi skutečně velký bojovnik. Obdivuji Tě i další, kteří vysazují po letech užívání. Já naštěstí přišla na škodlivost bzd brzy, takže vysazuji po krátké době, ale i ten rok, co se plácám ve srač... je pro mě a mé blízké velice těžký a náročný. Bzd neničí život jen těm, co je užívají, ale celým jejich rodinám, bohužel. Kéž by spolu s prvním předpisem bzd dávali lékaři k receptu i info brožuru s kontakty na webové diskuze s příběhy lidí, kterým bzd značně zhoršily kvalitu života! Já vůbec nevím co bych si bez internetu počala... muselo to pro Tebe být skutečně hrozné. O to větší dávku obdivu si Tvůj neuvěřitelný příběh zasluhuje. Opravdu smekám👍👏

Katka

Petře, to je fakt hrozné. Já dostala bzd na úzkosti, které přišly z vyčerpání organizmu asi před rokem. Bohužel nasazená AD mi nefungovala a než se našla ta, která alespoň můj stav nezhoršují, brala jsem bzd a i přes stálé ubezpečování, že až zaberou AD naplno tak bzd pak bez obtíží vysadím se toto nekonalo!!! Závislou jsem se stala za stálého dozoru lékařů, po dvou hospitalizacích (celkem 2,5 měsíce z roku 2017 jsem strávila v nemocnici) a na dávce 1mg Rivotrilu denně po dobu 3měsíců. Jestli se mi povede dovysadit, tak celkovem budu na Rivo 9 měsíců, z toho 3braní a 6vysazování!!! Záměrně to uvádím, aby případní čitatelé v budoucnu nepodléhaly alibismu lékařů, že závislost vzniká až po mnoha měsících užívání vysokých dávek. Ano, každý je jiný. Ale znám mraky lidí, kteří brali bzd pár týdnů a pak se jich zbavovali měsíce. Nejkratší doba, po které si tělo vytvořilo k léku toleranci se na zahraničních zdrojích uvádí v délce 9dnů!!! Jsou to nebezpečné pilulky!!!

Petr

Katko, děkuji. Máš velkou pravdu, BZD ničí život všem. Já přišel o rodinu. Nebyl jsem tím, čím jsem byl před BZD. BZD mě totálně změnily. Nyní jsem rád, že jsem při vysazování byl sám. Byl jsem podrážděný, rušil jsem schůzky, na které jsem nebyl schopen dojít. Až jsem pochopil, že nevím, co se mnou bude za minutu, že nemá cenu domlouvat nic dopředu. Někdy se mi stalo, že jsem cítil, že mohu jít na malou procházku. Oblékl jsem se, vyšel před dům, ušel pár metru a najednou, během vteřiny, jsem se totálně zhroutil. Cítil jsem, že nemohu dál a nemohu ani nazpět, během vteřiny jsem přišel i o tu malou energii, kterou jsem měl na uskutečnění procházky. Se zoufalstvím v těle, jsem se doplížil domů a ulehl. Na délce užívání BZD nezávisí, každý jsem jiný a každý se závislosti zbavujeme jinak. Jsou tací, kteří ze dne na den ukončí užívání a nemají problémy. Jsou tací, a mezi ně jsem patřil i já, kteří mají neskutečné problémy i při velmi pomalém vysazování. I Ty jsi bojovnice. Všichni, kteří jdou do toho. P.

Michael
1x

Dobrý večer, Katka, pokiaľ viem, syndróm z vysadenia hrozí len v prípade dlhodobej liečby vo vysokých dávkach. Ak to bude aktuálne, napíšte ako sa Vám darí, pokúsim sa niečo naštudovať v odbornej literatúre. Prirodzene, môžete znížiť dennú dávku na 25 mg a zotrvať na nej 6-8 týždňov, v závislosti od toho ako sa budete cítiť. Michael.

Katka

Michaeli, moc děkuji. Teď skutečně není vysazování Amitriptylinu aktuální, určitě se ozvu, jakmile to přijde na řadu. Teď potřebuji v prvé řadě zkoncovat s Rivotrilem. Děkuji a fajn dny. Katka

Anna

Petre, mohu poprosit o Vas mail? Vidim, ze mate bohate zkusenosti, potrebuju prosim akutne pomoci!!! Nebo mi proamsim napiste na [email protected] Dekuji moc! Ja se toriz v tehle diskuznich forech nevyznam a nejsem si jista, zda ji jeste najdu... Dekuju! Anna

Alenka

Dobrý večer všem, ráda bych se zeptala Michaela ,zdali je vhodné brát lyriku(pregabalin) 25mg nárazové, jen v případě potřeby?A Petra jakým způsobem snižoval ten rivotril? Dekuji

Michael

Dobrý večer, Alenka, pregabalín patrí do skupiny atiepileptík III.generácie so širokým spektrom účinnosti. Asi Vás nepoteším, ale vzhľadom k tomu, že jeho účinok nastupuje po niekoľkých dňoch ,jednorazové užívanie nemá význam. Jeho výhodou je, že sa v 98 percentách vylučuje obličkami v takmer nezmenenej forme. Dávka 25 mg je pomerne nízka, takže nie je potrebná úprava dávkovania pri zníženej funkcii obličiek Avšak je treba poznamenať, že súčasné užívanie antacíd obsahujúcich hliník a horčík sa neodporúča z dôvodu , že tieto látky spôsobujú zníženie účinnosti PGB. Michael

Alenka

Dobrý večer, Michael, velice děkuji za odpověď. Užívám rivotril 2/3 už asi rok. V posledních měsících jsem měla po rivotril zrychlený mozek a vůbec celá zrychlena a halucinace před spaním, což mi znemožňuje spanek. Tlumila jsem to prave tím, že jsem brala občasné lyriku a ona na to pomáhala. (0,25mg). Nyní se však hyperaktivita zvyšuje a těžko se to zvlada. Zle si nějak pomocí? Lékaře mám za delší dobu . Předem moc dekuji

Petr

Dobry den Alenko, Riv jsem snizoval pomoci roztoku, ktery byl pripraven v lekarne. Je vsak mozne snizovat odvazovanim tablety pomoci male vahy, ale to uz by lepe poradila Petra. Preji Vam hodne sil.P.

Michael

Dobrý deň, Alenka, pregabalin sa svojou chemickou štruktúrou veľmi podobá telu vlastnej kyseline gamaaminomaslovej. Stav, ktorý opisujete, môže byť spôsobený dlhodobejším užívaním nízkej dávky pregabalínu, takže by ste mohli postupne začať zvyšovať z 25 mg každé 3 dni, v závislosti od toho, ako sa budete cítiť. Bezpečná terapeutická dávka je 150 mg rozdelených do troch dávok, najvyššia sa podáva spravidla večer. Keď sa to ustáli, až potom môžete začať znižovať Rivotril podľa osvedčenej schémy. Ak sa obávate nárastu hmotnosti, skúste obmedziť denný kalorický príjem, hlavne vo večerných hodinách. Mali by ste sa zamerať na konzumáciu väčšieho množstva zeleninových jedál, cereálií, hydiny a obmedziť tučné mäso, múčne jedlá a cukor na minimum. Veľmi dôležitý je pitný režim, hlavne by to mali byť nesladené nápoje/najlepšie čistá voda a bylinkové čaje, vynímajúc ľubovníka bodkovaného/, v množstve 200 ml /kg hmotnosti. Vypitím určitého množstva vody/čaju/ tesne pred jedlom môžete ovplyvniť chuť do jedla. Michael

Katka

Petře, jsem na dávce 0.04 mg a mám krizi. Každý den ubírám 0.0025mg a je mi už několik dní za sebou hrozně - slabost, bolest těla, bolest podbřišku, zle od žaludku, vnitřní chvění... k tomu úzkosti z toho, jak je mi mizerně. Měla bych dle plánu vysadit do konce ledna, zbývá mi cca 16dní. Jakou máš prosím Tě zkušenost s touto finální fází? Já mám pocit že čím jsem níž, tím je ten fyzický absťák nesnesitelnější, každý den večer si říkám zítra bude lépe ... a úplně to tak není. A ještě prosím Tě za jak dlouho po úplném vysazení jsi cítil obrat k lepšímu? Moc díky za povzbuzení.

Petr
1x

Katko, dle Dr. Asthon cim nizsi davka, tim je hur. Ja mel stejne abst. prpblemy jako Ty a k tomu nespavost, coz ja povazuji za nejhorsi. Ja mel 14 dnu pred ukoncenim a 14 dnu po vysazeni Riv nadherne spani a tim zmizely vsechny abst.problemy. Myslel jsem si, ze to tak bude i nadale. Bohuzel jsem opet prestal spat, ale zavinil jsem si to asi tim, ze jsem zacal mesic po vysazeni Riv snizovat Mirt a mel stres, to me mohlo vratit zpet do mych problemu se spankem. Podle zahranicniho fora ohledne snizovani Riv, mohou abst priznaky trvat u nekoho mesic, u nekoho vice mesicu, u nekoho rok, u nekoho nekolik let. Nezalezi na tom, jak dlouho se Riv uzival. Myslim si, ze je rozhodujici, jak je vnimavy nas organizmus. Katko, to zvladnes, ver mi! Drz se!

Katka

Petře, moc děkuji. Je to fakt boj, každičký den. Kolikrát si říkám jestli se nemám zastavit, ale vidina té cílové pásky je lákavá a tak každý večer zase uberu. Ta Tvoje nespavost mě mrzí, Mirt nepomáhá? A co Melatonin? Zkoušels? Díky moc za podporu.

Petr

Trpel jsem pri vysazovani urputnou nespavosti. 1x jsem se zastavil na davce a cekal 2 mesice, az se stabilizuji. Zacal jsem spat a zacal znovu snizovat. Po dvou mesicich prisel opet problem se spankem. Znovu jsem zastavil, ale po mesici jsem si rekl, ze nespavost me bude provazet celou dobu vysazovani a nema cenu stat na jedne davce. Pokracoval jsem, i kdyz to bylo hodne tezke. Na zahr.foru mi nekteri radili zustaz stat, dokud se nestabilizuji. Nekteri radili, ji dal. Jsem rad, ze jsem to takto udelal, i kdyz nespavost pretrvava, alespon me tesi, ze jsem pryc z BZD. Mirtazapin uzivam deset let a posledni dva roky mi nepomaha na spanek. Melatonin take bez ucinku. Katko, vydrz a casem bude lip. P.

Petra

Ahoj Petře. Tak já musím volit tu možnost stát chvíli na nižší dávce až se tělo trochu přizpůsobí. Momentálně 0,3 mg. Cítím se fyzicky příšerně slabě, chvění a napětí v těle nonstop. Nemohu snižovat rychleji, musím fungovat aspoň na 50%, starat se o puberťáka, byť je to strašně těžké jít jen nakoupit. Ta nespavost u Tebe se ani trochu nezlepšila? Musí se to zlomit. Spánek se Ti zase vrátí. Také si říkám: Kdo a proč nás v životě takhle zkouší??Pa P.

Petr

Ahoj Petro, rád Tě slyším, citiš-li, že máš stát, stůj. Děláš určitě dobře, že posloucháš své tělo. Musíš fungovat už kvůli Tvému puberťákovi, jak píšeš. Máš můj velký obdiv. Moc Ti děkuji za podporu. Nespavost je opravdu hrozná, děsivá Dám týdné tak 6 hodin. Já také nechápu, k čemu tato strašná zkouška je. Jsem ale vděčný, že takto komunikujeme. Petro, musíme to zvládnout. Pa, P.

Petra

Petře, moc děkuji za povzbuzení. Nezkoušel jsi občas Trittico? Někdy pomůže i 25mg a spí se. Nemusí se každý den, aby si tělo zase na něco nezvyklo. Je to těžké s nespavostí. Před pár lety, kdy jsem ještě nebyla závislá na Rivotrilu, mi lékař předepsal sertralin 50mg. Tento lék mi vyvolal nespavost, kterou jsem nikdy předtím netrpěla. Usnula jsem třeba v deset večer a v jednu ráno jsem se probudila do čilosti a už neusnula, to se opakovalo denně. Měla jsem už strach z noci, viděla jsem postel a dělalo se mi zle z toho, že zase nebudu spát. Úplně chápu, jak se Ty cítíš. Věřím, že to přejde, že po vysazení dlouhodobě užívaného Rivotrilu tělo potřebuje čas na zotavení. Držím Ti palce. Pa P.

Petr

Petro, dekuji za nabidnute moznosti. Ja uz vyzkousel snad vse. Doktor mi rekl, ze jsem na leky rezistentni, proste mi nic nepomaha. S tim strachem jit do postele mas pravdu.Take to tak citim. Ja mam problem usnout, coz je skoro porad, a snad jednou za 6 tydnu dam nejakou hodinu spanku. Jsem rad, ze uz nechodim do prace, to bych se asi zblaznil. Petro, moc dekuji za podporu. Snad se nekdy dockam lepsiho spanku. Nekdy tomu prestavam verit. Opatruj se a brzy napis, zda Ti zastaveni davky pomaha. Pa, P.

Katka

Petře, moc díky za odpověď. Pokud Ti ten Mirtazapin vůbec nepomáhá, pak bude asi skutečně nejlepší se ho časem zbavit. Mně ho vysadili téměř ze dne na den, bylo to dost hrozné období. Aktuálně se cítím ale také megamizerně. Pokračuji v pomalém každodenním snižování, ale přijde mi že každý den je to snad horší než předchozí. Naštěstí můžu jíst i spát, tak to stále nějak zvládám, ale je to hrozně těžké. Bolí mě klouby, tíha na hrudi i mezi lopatkami, svaly se chvějí a nohy mě občas nenesou, buší mi srdce, skoro celý den jsem buď v posteli nebo na gauči, s dvěma malými dětmi je to neskutecně omezující. Opravdu se modlím, abych to zvládla dovysadit, a aby to potom netrvalo moc dlouho, než se z toho tělo vzpamatuje. Každý den si říkám, jak je možné, že za tohle utrpení nikdo nenese odpovědnost?! Petře, věřím že spánek se Ti postupně vrátí, že to je teď přechodné období. Myslím na Tebe.

Petr

Katko, vsechny priznaky, ktere mas, jsou dusledkem snizovani. Snizujes sice pomalu a uz si skoro u konce, nicmene telo si zada svou davku. Vydrz a pak bude lip. Je to asi ode mne divne davat takove nadeje, kdyz sam mam po vysazeni a citim se stale mizerne, ale stale doufam, ze bude lip. Zavidim vsem, kteri spite. To, ze mas male deti a musis fungovat je obdivuhodne, smekam. Take me stve, ze za ty nase problemy nikdo nenese zodpovednost. Presvedcil jsem se, ze doktori stoji pri sobe a zastavaji se jeden druheho. Ja uz zacal snizovat mirtaz. Nema cenu cekat, ze se stabilizuji, u me to nefunguje. Katko, moc dekuji za podporu. Take na Tebe myslim, drz se! P.

Michael

Dobrý deň všetkým, výsledky mnohých štúdií zaoberajúcich sa nespavosťou dospeli k jednoznačnému záveru : dlhodobý nedostatok spánku môže spôsobiť výrazné poškodenie mozgových neurónov . Z tohto dôvodu sa neodporúča drastické vysadzovanie BDZ,, ktoré takmer vždy má súvis s nespavosťou, bez podpornej liečby ovplyvňujúcej kvalitu a dĺžku spánku, a to bez ohľadu na to, či ide o niekoľkoročnú, alebo len krátkodobú liečbu. Michael

Petr

Zdravim Michaeli, za sebe mohu rict, ze mas pravdu, ze dlouhodoba nespavost, poskozuje mozek a muze privodit mnohe zavazne nemoci. Nicmene, co mam delat, kdyz mi nejde spat? Kdybys vedel, jak jsou tyto informace pro nas nespavce deprimujici, vyvolaji dalsi.psych. problem a jeste vetsi strach o sebe, asi bys tuto informaci nenapsal. Mam problem vyrovnavat se s nespavosti, jsem zavreny doma a nechci ani z radia, ani z televize, ani od lidi slyset jakoukoliv negativni zpravu. Chci se vyvarovat stresu. Staci mi, kdyz si ja kazdou noc rikam, jak dlouho to muze moje telo vydrzet a nekdy se modlim, aby moje srdce i mozek zustaly neposkozene. Take jsem mel pred 20 lety psych., ktery mi rikal, kdyz nebudete spat, budete za chvili vrascity, nemocny atd. Ale prave doktori mi toto zavinili a jeste me takto psychicky deptali. Mozna si to Ty ani neuvedomujes, ze delas to same.

Petra

Petře, máš pravdu ve všem. Já také musím Rivotril vysadit, neurologicky mě poškodil, byla jsem vždy po této stránce zdravá a nikdo v rodině netrpí třesem, záškuby svalů apod. mizériemi. Já jsem po braní psychiatrických léků neurologický mrzák. Mě bylo odborníkem řečeno spoustu lží, věřila jsem. Také jako ty se snažím nepřipuštět si jakákoliv negativa. Nepřipouštěj si je ani Ty. Všechno, co si v mysli představíme, se nám stane, zhmotní se to, proto si představuj , že se Ti spánek pomaličku vrací a ono to tak bude. Přestavuj si, že už Tě čeká jen to dobré a ono to tak bude. Tomu se říká síla myšlenky. Jen my ovlivňujeme svůj život, nikdo jiný. Držím stále palce. P.

Petr

Petro, dekuji Ti za Tve vnimani, empatii, jsi uzasna! Ano, to je presne ono, co clovek v nelehke dobe potrebuje slyset-podporu a myslet pozitivne. Soucitim s Tebou-je hrozne, co s nami tento " lek" udelal. Trosky. Ale Petro, my to dame a verim, ze i u Tebe vse vymizi a budes se radovat ze zivota, Tvych deti. Tak moc Ti to preji. P.

Petr

Petro, oprava, budes moct vnimat sveho "pubertacka" a vse Ti bude pripadat krasne. Jednou se tomu spolecne zasmejeme 😂. P.

Petra

Petře, já také věřím, že se zase budeme smát, že svůj život dostaneme svou vírou a úsilím zpět. P.

Katka

Petře, Petro, jste skvělí bojovníci a úžasní lidé, kteří ač sami se necítí dobře dávají podporu a sílu druhým. Díky za to.

Petra

Káťo, neděkuj, nejsem vůbec úžasná. Jen se na spoustu věcí a situací v životě dívám jinýma očima než jak jsem to viděla dřív. Držím Ti palce Káťo.

Petr

Katko, souhlasim s Petrou. Drz se a pis, klidne kazdy den, jak se Ti dari. P

Michael

Dobrý večer všetkým, je mi veľmi ľúto, ak moje slová niekomu ublížujú. , Chápete snáď, že mojím zámerom je pomáhať. Pri čítaní vašich príspevkov vidím, že sa usilujete všemožne, aj za cenu bezsenných nocí, čím skôr vymaniť zo závislosti na Rivotrile .Mal som pocit, že nespavosť podceňujete a neuvedomujete si, že nie je o nič menej ohrozujúca vaše zdravie ako nejaký ten čas užívania Rivotrilu navyše. Úplne chápem vaše rozhorčenie nad tým, že odborníci, ktorí vás do tejto závislosti dostali,nie sú schopní, alebo snáď ochotní vám pomôcť. Je zarážajúce,ako mohli pred vami zamlčať v lekárskych kruhoch všeobecne známu skutočnosť, že Rivotril pri užívaní trvajúcom viac ako 6 mesiacov spôsobuje toleranciu a následne závislosť a dokonca u tých, u ktorých je geneticky daná zvýšená rýchlosť metabolizovania liečiv pečeňou, je to veľmi často menej ako 6 mesiacov. Snažil som sa len poukázať na riziká súvisiace s drastickým postupom znižovania , ktorý si myslím, nie je nevyhnutný , avšak osobnú skúsenosť nemám, preto mi, prosím, prepáčte môj zdanlivo necitlivý prístup. Práve naopak, chápem veľkosť vášho utrpenia a spolucítim s vami. Petra sa chcem opýtať, ako dlho užíva Mirtazapin a aké je dávkovanie, pretože ak sa nevyskytujú iné NÚ ako nárast hmotnosti, mali by ste počkať pokiaľ sa organizmus stabilizuje a až potom začať s postupným vysadzovaním. Nakoľko ste v seniorskom veku, kedy klesá produkcia melatonínu, možno by ste mohli pouvažovať o náprave spánku pomocou melatonínu, ktorý je voľnedostupným liekom. Michael

Petr

Michaeli, děkuji, že mi chcete poradit, pomoci. Omlouvám se za svůj postoj, ale já s tímto slovem mám nepěkné vzpomínky na doktory, kteří použili slovo "pomáhat" a zavinili mi závislost, i když jsem neměl psych problémy, jen bolesti kloubů, nasadili BZD. Ke slovům "pomáhat" a "věřte mi" mám opravdu v tomto směru averzi. Riv jsem snižoval pomalu (17 měs. z dávky 0,5 mg), ne drasticky, jak píšete. Jsem bez něj 3 měsíce. Až na pár měsíců mě po celou dobu snižování doprovázelo špatné spaní, což je jeden z nejčastějších abst. příznaků. Zkuste si pročíst manuál Dr. Asthon https://www.benzo.org.uk/manual/. Nespavost nepodceňuji, ale není lék-AD, který by mi na nespavost pomohl, věřte, vyzkoušel jsem toho mnoho. Nakonec mi doktor-psych. chtěl na spaní dát hypnotika a dokonce i další BZD a to i přes to, že věděl, že snižuji a chci se BZD zbavit. Na toto jsem už nechtěl přistoupit a volil jsem raději nespavost. Plně si uvědomuji závažnost nespaní a věřte, že se obávám důsledků. Zastrašování ve směru, když nebude spát tak ......., jsem od psych. slyšel mnohokrát. Snad si myslel, že mi tím „pomůže“ a já budu spát. Naopak, děsil jsem se každé probdělé noci a slyšel varovná slova psychiatra. Už nechci, aby mi to říkal někdo další, který si neprošel odvykáním. Omlouvám se Vám Michaeli, věřím ale ve vaši snahu. Vy máte nějaké zkušenosti, které jste převzal od pacientů, či z literatury, tudíž u Vás jde o teorii. My, co vysazujeme, máme praxi s vysazováním a na rozdíl od Vás doktorů vše pociťujeme na vlastní kůži. Ale i tak nám nevěříte, co se s námi děje, i s tímto mám bohaté zkušenosti. Je to neskutečně hrůzný, bolestivý boj, ale víra v sebe sama nás posiluje a bojujeme. Co se týká Mirt. už jsem to tu psal. Před 10 lety mi jej napsal psych., aby mi „pomohl“, jak řekl, se snižováním Riv. Nakonec se snižování Riv nepodařilo, které bych já nazval „drastické“, protože mi řekl, že mám tabletu půlit, čtvrtit., a Mirt. už také nešel vysadit - stal jsem se i na něm závislý. Poslední 2 roky mi Mirt. už nepomáhal k lepšímu spánku, i když mi doktor chtěl „pomoci“ k lepšímu spánku tím, že navýšil Mirt ze 7,5 mg na 30 mg na noc. Takže mi opět „pomohl“ jen k vyšší dávce. Ale věřím, že to myslel dobře, záměrně se vyhýbám slovu „pomoci“. Nyní začínám s vysazováním a mám to naplánované na 7 měsíců. Nečekám, až se stabilizuji. Ne proto, že bych byl netrpělivý, ale proto, že u mě zatím „nehrozí“, že se stabilizuji. Melatonin objednán ze Slovenska, vyzkoušen několikrát, nepomohl. Rád vzpomínám na svůj předchozí život, před užíváním BZD. Spával jsem jako miminko, pořád a kdekoliv, byl to krásný čas a doufám, že se mi spánek vrátí. Všem přeji hodně sil v tomto boji. Co nás nezlomí, to nás posílí. P.S. Já se obávám, že jsem starý a moje tělo nemá tolik sil na takový boj, ale přes to bojuji. Všem přeji také hodně lásky v srdci.

Tomas
1x

Vy tu vsichbi nadavate na Rivotril jak je hroznej a mel by se zakazat ale uvedomte si ze je to antiepileptikum a jediny, ktery konkretne me zabrani zachvatu do pul hodiny rychlym krecim derealizaci,skubum a vse co mi epilepsie dela.. pro me konkretne neexiatuje lepsi lek nez je prave toto a bez neho bych zachvatoval 2x nebo 3x za tyden urcite takze do moji lecby urcite patri a je to vyborny lek. Bohuzel kdyz vam to predepise pitomec na neco jineho je to blby ale nerikejte ze je to hrozny lek kdyz nemate tuto nemoc.diky

Přidat nový komentář

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Mohlo by vás zajímat

Práce na zahradě může být riziková pro váš zrak. Jaká je první pomoc při úrazech oka

Startuje letošní zahrádkářská sezóna. S pracemi na zahradě je ale spojena řada úrazů. Od drobných škrábanců přes řezné rány až po úrazy oka. Následky poranění očí jsou velmi nepříjemné a mohou mít dokonce trvalé následky. Zmírnit je může správná první pomoc.

Fenistil kapky na kašel

Dobrý den. Pediatr napsal synovi kapky Fenistil na kašel. Jak je to možné, když je na alergii?

Reflexní terapie: Masáž nohou, která dodá energii a vitalitu celému tělu

Když potřebujete „dobít baterky“, zbavit bolesti, stresu nebo zlepšit imunitu, sundejte boty a choďte bosí! Dopřejete si tak přirozenou reflexní terapii plosek nohou, která zahání únavu a působí na zdraví vnitřních orgánů.

Když na nás padne jarní únava

Pocit vyčerpání, podrážděnost, výkyvy nálady nebo snížená energie. Jarní únava může mít mnoho podob. Tento stav způsobený nejen nedostatkem slunečního světla, ale také omezeným pohybem na čerstvém vzduchu je přirozeným jevem, který podle odhadů trápí až tři čtvrtiny populace. Když si totiž v zimě vyčerpáme zásoby „hormonu štěstí“ serotoninu, může dojít k hormonální nerovnováze a přebytku „spacího hormonu“ melatoninu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce