Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Antidepresiva způsobují i snížení zájmu o sex nebo poruchy erekce

(MUDr. Tomáš Novák | přečteno: 58738x )

Nežádoucím účinkem některých antidepresiv jsou problémy v sexuálním životě – zejména ztráta zájmu a prožitku při sexu. Není nutné se s tím smířit, lékaři mohou tyto potíže při léčbě deprese zohlednit – v některých případech stačí snížit dávku, nebo nasadit "lékové prázdniny", jindy pomůže změna typu antidepresiva, či přidání léků podporujících sexuální funkce.

shutterstock.com

Jak zvládat problémy v sexuální oblasti způsobené antidepresivy

I když jsou sexuální dysfunkce problémem pro mnoho lidí choulostivým, je třeba o nich informovat lékaře, aby mohl v léčbě tyto problémy zohlednit, např. následujícím způsobem:

1. Vhodný postupem pro pacienty s mírnými sexuálními obtížemi a u těch, kdo mají zkušenost, že snížení AD či jeho změna na jiné vede ke zhoršení deprese či úzkostné poruchy, je vyčkat spontánního odeznění obtíží – tzn. pokračovat dále se stejným AD ve stejné dávce.

Výhody: V případě účinného AD se pacient nevystavuje riziku zhoršení deprese.

Nevýhody: Pokud se sexuální dysfunkce při užívání určitého AD objeví, ve většině případů neustupují ani po 6 měsících.

2. U těch kdo mají spíše mírnější sexuální dysfunkce a tam, kde by změna AD mohla vést ke zhoršení deprese či úzkostné poruchy, přichází v úvahu snížení dávky antidepresiva nebo „lékové prázdniny“. Ukazuje se totiž, že sexuální dysfunkce jsou do jisté míry závislé na dávce, tzn. že snížení dávky nebo přerušení užívání AD např. během víkendu, může problém zmírnit či vyřešit.

Výhody: Není nutné měnit AD.

Nevýhody: Existuje riziko návratu depresivních příznaků, při přerušení užívání AD se může objevit tzv. syndrom z vysazení, nepravidelné užívání zhoršuje celkovou spolupráci při léčbě (lidé zapomínají, kdy AD brát a kdy ne).

3. U závažnějších sexuálních dysfunkcí, kde navíc existuje riziko, že vysazení původního AD povede ke zhoršení deprese, lze uvažovat o přidání léčiv, která zlepšují sexuální funkce. Obvykle se přidává druhé AD s neutrálním nebo pozitivním vlivem na sexuální funkce, nebo jiná léčiva, která zmírňují sexuální nežádoucí účinky AD, nebo léčiva podporující sexuální funkce. Jde o poměrně častou strategii.

Výhody: Neztrácí se efekt původního AD, v některých případech je antidepresivní efekt druhým AD posílen.

Nevýhody: Více léků znamená vyšší riziko jiných nežádoucích účinků, na straně pacienta může vzniknout pocit, že se problém jednoho léku řeší lékem druhým.

4. Tam, kde jsou sexuální obtíže výrazné a nejsou výraznější obavy ze zhoršení deprese nebo tam, kde si pacient nepřeje přidávat další léčivo (např. druhé AD), je vhodné změnit AD na AD s neutrálním nebo pozitivním vlivem na sexuální funkce.

Výhody: Dobrá šance na úpravu sexuálních obtíží.

Nevýhody: Nové antidepresivum nemusí být účinné.

Každou z uvedených strategií je nutné konzultovat se svým lékařem!

Stručně shrnuté příznaky deprese najdete v naší dobré radě.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Lumír

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.

linda

Antidepresiva moc neuznávám, mají dle mého názoru spousty negativních vedlejších účinků a můj tatínek z toho všude usínal, měl třes a různé poruchy, halucinace atd. a měnil se po těchto prášcích před očima..a za r orky, co je bral na předpis, umřel na selhání srdce ve věku 60 let..tak tedy nevím..:-( ale já a sestra jsme si tenkrát řekly, že je nikdy brát nebudeme..a nebudeme s užíváním nikdy souhlasit a předepsat si je nenecháme..Myslím, že pomoc by měla být jinačí cestou, a to přírodní, psychologická či jiná. Toť můj názor.

Marek

Tatínek mel zrejme AD ktere mu nevyhovovalo, ja bez asentry bych uz tady dneska nebyl, silene stavy me hnaly k sebevrazde. Ma to sicd nekolik vedlejsich ucinku ale da se s tim chodit do prace a nikdo nic nepozna.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Úzkost a strach

Jedná se o jevy, které jsou vlastní každému člověku, samy o sobě mají ve své podstatě ochranný význam. Umožňují jedinci reagovat včas na hrozící nebezpečí, kterému může organismus čelit buď bojem a nebo útěkem. Proto ne každý takovýto příznak lze "psychiatrizovat", tzn. považovat jej za příznak duševní nemoci.

Kalendárium - Listopad

Nastává nám měsíc marného čekání na trochu slušné počasí, měsíc marného čekání na několik slunečních paprsků na zamračené obloze. Všichni víme, že kam nechodí slunce, tam chodí lékař.

Depresivní příznaky mohou předpovědět rozvoj Alzheimerovy nemoci

Příznaky deprese jsou pozorovány ve zvýšené míře u pacientů, u kterých se později projevila Alzeheimerova nemoc. To vede na základě výsledků populační studie k domněnce, že deprese může být preklinickou fází Alzheimerovy nemoci.

Deprese - co to je a u koho se vyskytuje?

Deprese (dříve nazývaná melancholie) je onemocněním duše, ale také celého těla. Jde o závažnou psychickou poruchu, která postihuje až 10 % obyvatelstva. Ve své nejtěžší formě se projevuje smutnou a sklíčenou náladou, která způsobuje nemocnému duševní trýzeň a bolest.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce