Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Nemoci ledvin

(MUDr. Jana Lachmanová | přečteno: 96587x )

Každou minutu ledvinami proteče jeden litr krve, za den 1440 litrů. Z toho vytvoří jeden až dva litry moči. Hlavní činností ledvin je odstranění močoviny, kyseliny močové, kreatininu, ale i jiných toxických látek a udržení stálosti vnitřního minerálního i vodního prostředí a acidobazické rovnováhy organismu.

shutterstock.com

Glomerulopatie

Glomerulopatie je onemocnění glomerulů, většinou podmíněné imunopatologickým mechanizmem (např. tvorbou protilátek proti bazální membráně glomerulu nebo cirkulujícími zánětlivými buňkami (neutrofily,  makrofágy aj.). Reakci mohou spustit  nejrůznější infekce bakteriální či virové (viry hepatitid), nebo nádorové antigeny aj. 

Klinický obraz glomerulopatie je velmi pestrý - může být zcela bezpříznakový anebo dominují otoky s rychlým narůstáním hmotnosti (např. 10 kg v době 2 - 4 týdnů), jindy jsou to extrémně vysoké hodnoty krevního tlaku anebo příznaky selhání ledvin. Někdy je může provázet i vykašlávání krve, což svědčí vždy o velmi vážném typu glomerulopatie.

U nemocných najdeme při laboratorním vyšetření v moči bílkovinu nebo červené krvinky, anebo obojí. V krvi mohou být nálezy různé – od normálních až po známky selhání ledvin. Vždy pacienta vyšetříme imunologicky a většinou doporučíme renální biopsii.

 Glomerulopatie dělíme  z několika pohledů:

a) podle časového průběhu -  akutní a chronické. U akutních nastává ledvinové selhání rychle, u chronických pomalu.

b) podle postižení orgánů rozlišujeme  primární glomerulopatie, tj.i onemocnění postihuje jen ledviny a sekundární, kde jsou postiženy kromě ledvin i další orgány (plíce, klouby aj.) 

c) podle histologického nálezu vzorku ledvinné tkáně -  což má význam pro speciální léčbu.

K léčbě glomerulopatií užíváme několik skupin léků, zejména kortikoidy, cytostatika, imunosupresiva a v poslední době biologickou terapii. Jejich léčení patří do rukou zkušeného nefrologa, který navrhne léčebný plán podle histologického vyšetření vzorku ledvinné tkáně získané biopsií a doporučených ověřených postupů.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Bludná ledvina

Bludná ledvina, neboli "ren migrans", je charakterizována poruchou fixace ledviny v její ideální poloze. Ve stoji, či obecně jakékoli vertikální pozici pacienta, pak dochází k jejímu pohybu ve směru gravitace - tedy ledvina míří směrem do pánve...

Biopsie jater a ledvin

Biopsie je výkon, při kterém lékař odebírá z Vašeho těla vzorek tkáně. Při biopsii jater se pomocí tenké jehly odebírá malý kousek jaterní tkáně.

Ledvinné kameny

Ledvinové kameny postihují častěji muže, trpí na ně asi čtyři procenta populace.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce