Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Nemoci ledvin

(MUDr. Jana Lachmanová | přečteno: 96223x )

Každou minutu ledvinami proteče jeden litr krve, za den 1440 litrů. Z toho vytvoří jeden až dva litry moči. Hlavní činností ledvin je odstranění močoviny, kyseliny močové, kreatininu, ale i jiných toxických látek a udržení stálosti vnitřního minerálního i vodního prostředí a acidobazické rovnováhy organismu.

shutterstock.com

Tubulointerstitiální nefritidy (TIN)

Tímto termínem označujeme velký počet nemocí, kdy v ledvinách jsou zánětem postiženy tubuly, tedy ledvinové kanálky a interstitium, tedy masa ledviny. Dělíme je podle průběhu na akutní a chronické.

Akutní jsou nejčastěji  bakteriálního původu a pokud vzniknou v dětství, pak většinou souvisí s vrozenými nemocemi močového ústrojí. V dospělosti je nutné vyloučit  překážku v močovém ústrojí – (např. tumor prostaty nebo močového měchýře).Častěji vznikají také u pacientů s cukrovkou a v těhotenství. Hlavními příznaky jsou horečky, třesavka, zimnice, bolesti v bedrech, opakované nucení na močení s pálením. Laboratorní vyšetření odhalí známky zánětu a v moči dominuje velké množství leukocytů a bakterií. Léčba spočívá v podávání antibiotik anebo léků podobných účinku (např. chinoliny) a je nutné dbát o zvýšený příjem tekutin. Pacienti dostávají léky tlumící bolest, často je nutná hospitalizace.

Akutní nebakteriální forma onemocnění je méně častá a většinou provází další choroby, ale může vzniknout i po lécích, jako jsou antibiotika či nesteroidních antirevmatika

Chronická forma onemocnění, vede k destrukci ledvinného parenchymu a k ledvinné nedostatečnosti až do selhání ledvin za různě dlouhou dobu. Řadíme k ní chronický zánět ledvinové pánvičku s častými infekcemi močových cest, analgetickou nefropatii u lidí vyšší věkové kategorie, kteří užívali nebo užívají  velké množství analgetických preparátů aj.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Biopsie jater a ledvin

Biopsie je výkon, při kterém lékař odebírá z Vašeho těla vzorek tkáně. Při biopsii jater se pomocí tenké jehly odebírá malý kousek jaterní tkáně.

Infekce močových cest

„Infekce močových cest může probíhat od banálního, nenápadného zánětu, kterého si v podstatě ani nevšimnete, až po nebezpečné hnisání ohrožující Vaše ledviny.

Ledvinné kameny

Ledvinové kameny postihují častěji muže, trpí na ně asi čtyři procenta populace.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce