Nemoci ledvin

(MUDr. Jana Lachmanová | přečteno: 84691x )

Každou minutu ledvinami proteče jeden litr krve, za den 1440 litrů. Z toho vytvoří jeden až dva litry moči. Hlavní činností ledvin je odstranění močoviny, kyseliny močové, kreatininu, ale i jiných toxických látek a udržení stálosti vnitřního minerálního i vodního prostředí a acidobazické rovnováhy organismu.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
SKLADEM
154 Kč

Tubulointerstitiální nefritidy (TIN)

Tímto termínem označujeme velký počet nemocí, kdy v ledvinách jsou zánětem postiženy tubuly, tedy ledvinové kanálky a interstitium, tedy masa ledviny. Dělíme je podle průběhu na akutní a chronické.

Akutní jsou nejčastěji  bakteriálního původu a pokud vzniknou v dětství, pak většinou souvisí s vrozenými nemocemi močového ústrojí. V dospělosti je nutné vyloučit  překážku v močovém ústrojí – (např. tumor prostaty nebo močového měchýře).Častěji vznikají také u pacientů s cukrovkou a v těhotenství. Hlavními příznaky jsou horečky, třesavka, zimnice, bolesti v bedrech, opakované nucení na močení s pálením. Laboratorní vyšetření odhalí známky zánětu a v moči dominuje velké množství leukocytů a bakterií. Léčba spočívá v podávání antibiotik anebo léků podobných účinku (např. chinoliny) a je nutné dbát o zvýšený příjem tekutin. Pacienti dostávají léky tlumící bolest, často je nutná hospitalizace.

Akutní nebakteriální forma onemocnění je méně častá a většinou provází další choroby, ale může vzniknout i po lécích, jako jsou antibiotika či nesteroidních antirevmatika

Chronická forma onemocnění, vede k destrukci ledvinného parenchymu a k ledvinné nedostatečnosti až do selhání ledvin za různě dlouhou dobu. Řadíme k ní chronický zánět ledvinové pánvičku s častými infekcemi močových cest, analgetickou nefropatii u lidí vyšší věkové kategorie, kteří užívali nebo užívají  velké množství analgetických preparátů aj.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se nákazy koronavirem?

65%
35%
Zatím hlasovalo 282 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Transplantace ledviny - preferováno je dárcovství od žijících osob

Jak probíhá výběr dárců orgánu a jak je zajištěna jejich bezpečnost při operaci a po ní? Které pracoviště v ČR má s tímto zákrokem největší zkušenosti? A jak se žije s darovanou ledvinou?

Jak může diabetik chránit ledviny před onemocněním

V předchozím příspěvku Virtuálního centra diabetologie jsme uvedli, že dosud známými faktory vzniku diabetické nefropatie je dlouhotrvající hyperglykémie spolu s genetickou zátěží vzniku hypertenze. Z toho je třeba vycházet při hledání cest, jak této komplikaci diabetu zabránit.

Chronické onemocnění ledvin - tichý zabiják

Chronická onemocnění ledvin postihují 10 % populace. U dospělých jsou nejčastěji způsobena vysokým krevním tlakem a cukrovkou.

Barva, vzhled a složení moči prozradí důležité informace o celkovém zdraví

Zatímco obláčky v moči (plovoucí pěna) neznamenají vůbec nic, červená moč signalizuje problém – nádor, kameny nebo vrozené vady. Vyšetření moči může odhalit zánět, metabolické poruchy, kameny v močových cestách, postižení ledvin i nádorové onemocnění.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.