Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Nemoci ledvin

(MUDr. Jana Lachmanová | přečteno: 92357x )

Každou minutu ledvinami proteče jeden litr krve, za den 1440 litrů. Z toho vytvoří jeden až dva litry moči. Hlavní činností ledvin je odstranění močoviny, kyseliny močové, kreatininu, ale i jiných toxických látek a udržení stálosti vnitřního minerálního i vodního prostředí a acidobazické rovnováhy organismu.

shutterstock.com

Tubulointerstitiální nefritidy (TIN)

Tímto termínem označujeme velký počet nemocí, kdy v ledvinách jsou zánětem postiženy tubuly, tedy ledvinové kanálky a interstitium, tedy masa ledviny. Dělíme je podle průběhu na akutní a chronické.

Akutní jsou nejčastěji  bakteriálního původu a pokud vzniknou v dětství, pak většinou souvisí s vrozenými nemocemi močového ústrojí. V dospělosti je nutné vyloučit  překážku v močovém ústrojí – (např. tumor prostaty nebo močového měchýře).Častěji vznikají také u pacientů s cukrovkou a v těhotenství. Hlavními příznaky jsou horečky, třesavka, zimnice, bolesti v bedrech, opakované nucení na močení s pálením. Laboratorní vyšetření odhalí známky zánětu a v moči dominuje velké množství leukocytů a bakterií. Léčba spočívá v podávání antibiotik anebo léků podobných účinku (např. chinoliny) a je nutné dbát o zvýšený příjem tekutin. Pacienti dostávají léky tlumící bolest, často je nutná hospitalizace.

Akutní nebakteriální forma onemocnění je méně častá a většinou provází další choroby, ale může vzniknout i po lécích, jako jsou antibiotika či nesteroidních antirevmatika

Chronická forma onemocnění, vede k destrukci ledvinného parenchymu a k ledvinné nedostatečnosti až do selhání ledvin za různě dlouhou dobu. Řadíme k ní chronický zánět ledvinové pánvičku s častými infekcemi močových cest, analgetickou nefropatii u lidí vyšší věkové kategorie, kteří užívali nebo užívají  velké množství analgetických preparátů aj.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=specialni-nabidka

Anketní otázka

Byli byste ochotni darovat stolici?

69%
31%
Zatím hlasovalo 196 lidí

Mohlo by vás zajímat

Bludná ledvina

Bludná ledvina, neboli "ren migrans", je charakterizována poruchou fixace ledviny v její ideální poloze. Ve stoji, či obecně jakékoli vertikální pozici pacienta, pak dochází k jejímu pohybu ve směru gravitace - tedy ledvina míří směrem do pánve...

Biopsie jater a ledvin

Biopsie je výkon, při kterém lékař odebírá z Vašeho těla vzorek tkáně. Při biopsii jater se pomocí tenké jehly odebírá malý kousek jaterní tkáně.

Infekce močových cest

„Infekce močových cest může probíhat od banálního, nenápadného zánětu, kterého si v podstatě ani nevšimnete, až po nebezpečné hnisání ohrožující Vaše ledviny.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce