Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Nemoci ledvin

(MUDr. Jana Lachmanová | přečteno: 96523x )

Každou minutu ledvinami proteče jeden litr krve, za den 1440 litrů. Z toho vytvoří jeden až dva litry moči. Hlavní činností ledvin je odstranění močoviny, kyseliny močové, kreatininu, ale i jiných toxických látek a udržení stálosti vnitřního minerálního i vodního prostředí a acidobazické rovnováhy organismu.

shutterstock.com

Vrozené a vývojové vady a vrozené nemoci ledvin

Vrozené vývojové vady jsou různé závažnosti a vyskytují se mezi 5 – 10 % živě narozených dětí. Často zvyšují náchylnost k infekci a kamenům v močovém ústrojí. 

Vady se týkají počtu, uložení a diferenciace ledvinné tkáně:

Ageneze (chybění) jedné ledviny – je spojeno se zvětšením druhé ledviny. Vždy je lepší, když je vada včas odhalena a pacient dopředu ví o možných komplikacích.

Hypoplázie je malá  ledvina s normální strukturou. Tvarově odlišná je,podkovovitá ledvina,, kdy dolní póly ledviny při vývoji splynou, takže má jedinec jednu spojenou ledvinu místo dvou oddělených. Podobným mechanismem vzniká  koláčovitá ledvina, kdy pacient má jen jednu ledvinu s dvěma odvodnými  systémy. Velmi časté jsou ledviny uložené  i na jiném místě – např. ren migrans (bloudivá ledvina), která je uložena směrem do pánve.

Dědičná onemocnění ledvin

Nejčastějším dědičným onemocněním ledvin je polycystická choroba s výskytem v populaci  jeden nemocný na  500 – 1000 obyvatel a s pravděpodobností přenosu této nemoci na další generaci je 50 %. V průběhu života se pacientům ledviny zvětšují a mohou vážit až několik kilogramů, funkční tkáně přitom ubývá a ledviny selhávají. Tato choroba je jednou z nejčastějších příčin chronického selhání ledvin, které se léčí dialyzačními metodami nebo transplantací. Cysty se často vyskytují i v dalších orgánech – játrech, vaječníku, pankreatu. Souvisí s ní i větší výskyt aneurysma v mozkových tepnách. U pacienta s touto chorobou by měla být podrobně zjištěna rodinná anamnéza a za velmi vhodné považuji i vyšetření v genetické poradně. Nemoc může probíhat zcela bez příznaků a projevovat se vysokým krevním tlakem, anebo hematurií (krví v moči), ledvinnými kolikami, infekcí močových cest, i břišním dyskomfortem při objemných ledvinách. Všichni nemocní s touto nemocí mají být sledováni v nefrologických ambulancích.

Alportův syndrom je dědičné onemocnění, které se projevuje glomerulonefritidou s hematurií (krví v moči) a poruchou sluchu nebo hluchotou.  U 80 % je dědičnost vázána na X chromozom a nemocní jsou mužského pohlaví. První projevy nemoci ledvin se objevují kolem 5. roku právě krví v moči, později hypertenzí a selháním ledvin již v mládí. Lék, který by vyléčil příčinu choroby, neexistuje..

Fabryho nemoc je vzácné dědičné onemocnění vázané na X chromozom a v populaci se vyskytuje 1 nemocný na 40 000 obyvatel. V genetické výbavě těla chybí nebo je přítomen v menším množství enzym, známý jako alfa-GAL (alfa-galaktosidáza) a dochází tak k hromadění tukové látky GL – 3 ( glykosfingofosfolipidu) v nejrůznějších orgánech  - v kůži ( modročené keratomy zejména na hýždích), v srdci s projevy kardiomyopatie s následným srdečním selháním, v ledvinách (nefropatie končící selháním ledvin) aj. Včasná a finančně náročná terapie progresi onemocnění zpomalí.

Další nemoci – cystinóza, primární hyperoxalurie, syndrom nehet-patela a Fanconiho jsou už diagnostikovány v dětském věku.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Močové kameny (litiáza)

Kameny jsou tvrdá depozita minerálů, která rostou pomalu, měsíce či léta. Povětšinou vznikají v ledvinách, ale močovým proudem mohou procházet do močovodu, nebo do měchýře...

Bludná ledvina

Bludná ledvina, neboli "ren migrans", je charakterizována poruchou fixace ledviny v její ideální poloze. Ve stoji, či obecně jakékoli vertikální pozici pacienta, pak dochází k jejímu pohybu ve směru gravitace - tedy ledvina míří směrem do pánve...

Biopsie jater a ledvin

Biopsie je výkon, při kterém lékař odebírá z Vašeho těla vzorek tkáně. Při biopsii jater se pomocí tenké jehly odebírá malý kousek jaterní tkáně.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce