Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Nemoci ledvin

(MUDr. Jana Lachmanová | přečteno: 92357x )

Každou minutu ledvinami proteče jeden litr krve, za den 1440 litrů. Z toho vytvoří jeden až dva litry moči. Hlavní činností ledvin je odstranění močoviny, kyseliny močové, kreatininu, ale i jiných toxických látek a udržení stálosti vnitřního minerálního i vodního prostředí a acidobazické rovnováhy organismu.

shutterstock.com

Vyšetřovací postupy v nefrologii

  • K základním vyšetřením patří chemické vyšetření moče a močového sedimentu, kdy při nemocech ledvin nacházíme přítomnost bílkoviny, erytrocytů, leukocytů, válců, krystalů a bakterií. Chceme-li zjistit zda erytrocyty pocházejí z ledvin nebo močových cest, provedeme vyšetření vzorku moče mikroskopicky, ve fázovém kontrastu a podle tvaru erytrocytů určíme jejich původ.
  • Z krve pacienta vyšetřujeme ureu (močovinu), kreatinin, kyselinu močovou a ionty a můžeme udělat i nejrůznější imunologická vyšetření.
  • Funkci ledvin ověříme tzv. kreatinovou clearencí (z hodnot kreatininu v krvi a moči).
  • USG - sonografické vyšetření k posouzení velikosti ledvin, tvarových odchylek, ale i např. přítomnost a velikost cyst.
  • Z rentgenových vyšetřovacích metod lze použít nativní snímek břicha (nativní nefrogram) častěji s následným podáním kontrastní látky, která umožňuje zobrazit močové cesty.  K zobrazení ledvinného tepenného řečiště používáme angiografii.
  • Dnes užíváme častěji i metody CT (výpočetní tomografie ledvin) nebo magnetickou rezonanci k posouzení morfologických změn včetně cév.
  • Je možné využít i radioizotopového vyšetření (scintigrafie) – k určení tvaru i velikosti ledviny, ale i posouzení funkce ledvin, zvlášť při asymetrii ledvin.
  • Velmi důležitou, i když invazivní, metodou je perkutánní biopsie ledvin, kdy bioptickou jehlou se odebere vzorek ledvinné tkáně za přímé sonografické kontroly. Indikaci provádí nefrolog, vzorek zpracuje a vyhodnotí neuropatolog.
kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=specialni-nabidka

Anketní otázka

Byli byste ochotni darovat stolici?

69%
31%
Zatím hlasovalo 196 lidí

Mohlo by vás zajímat

Močové kameny (litiáza)

Kameny jsou tvrdá depozita minerálů, která rostou pomalu, měsíce či léta. Povětšinou vznikají v ledvinách, ale močovým proudem mohou procházet do močovodu, nebo do měchýře...

Bludná ledvina

Bludná ledvina, neboli "ren migrans", je charakterizována poruchou fixace ledviny v její ideální poloze. Ve stoji, či obecně jakékoli vertikální pozici pacienta, pak dochází k jejímu pohybu ve směru gravitace - tedy ledvina míří směrem do pánve...

Biopsie jater a ledvin

Biopsie je výkon, při kterém lékař odebírá z Vašeho těla vzorek tkáně. Při biopsii jater se pomocí tenké jehly odebírá malý kousek jaterní tkáně.

Infekce močových cest

„Infekce močových cest může probíhat od banálního, nenápadného zánětu, kterého si v podstatě ani nevšimnete, až po nebezpečné hnisání ohrožující Vaše ledviny.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce