Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Nemoci ledvin

(MUDr. Jana Lachmanová | přečteno: 96519x )

Každou minutu ledvinami proteče jeden litr krve, za den 1440 litrů. Z toho vytvoří jeden až dva litry moči. Hlavní činností ledvin je odstranění močoviny, kyseliny močové, kreatininu, ale i jiných toxických látek a udržení stálosti vnitřního minerálního i vodního prostředí a acidobazické rovnováhy organismu.

shutterstock.com

Vyšetřovací postupy v nefrologii

  • K základním vyšetřením patří chemické vyšetření moče a močového sedimentu, kdy při nemocech ledvin nacházíme přítomnost bílkoviny, erytrocytů, leukocytů, válců, krystalů a bakterií. Chceme-li zjistit zda erytrocyty pocházejí z ledvin nebo močových cest, provedeme vyšetření vzorku moče mikroskopicky, ve fázovém kontrastu a podle tvaru erytrocytů určíme jejich původ.
  • Z krve pacienta vyšetřujeme ureu (močovinu), kreatinin, kyselinu močovou a ionty a můžeme udělat i nejrůznější imunologická vyšetření.
  • Funkci ledvin ověříme tzv. kreatinovou clearencí (z hodnot kreatininu v krvi a moči).
  • USG - sonografické vyšetření k posouzení velikosti ledvin, tvarových odchylek, ale i např. přítomnost a velikost cyst.
  • Z rentgenových vyšetřovacích metod lze použít nativní snímek břicha (nativní nefrogram) častěji s následným podáním kontrastní látky, která umožňuje zobrazit močové cesty.  K zobrazení ledvinného tepenného řečiště používáme angiografii.
  • Dnes užíváme častěji i metody CT (výpočetní tomografie ledvin) nebo magnetickou rezonanci k posouzení morfologických změn včetně cév.
  • Je možné využít i radioizotopového vyšetření (scintigrafie) – k určení tvaru i velikosti ledviny, ale i posouzení funkce ledvin, zvlášť při asymetrii ledvin.
  • Velmi důležitou, i když invazivní, metodou je perkutánní biopsie ledvin, kdy bioptickou jehlou se odebere vzorek ledvinné tkáně za přímé sonografické kontroly. Indikaci provádí nefrolog, vzorek zpracuje a vyhodnotí neuropatolog.
kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Močové kameny (litiáza)

Kameny jsou tvrdá depozita minerálů, která rostou pomalu, měsíce či léta. Povětšinou vznikají v ledvinách, ale močovým proudem mohou procházet do močovodu, nebo do měchýře...

Infekce močových cest

„Infekce močových cest může probíhat od banálního, nenápadného zánětu, kterého si v podstatě ani nevšimnete, až po nebezpečné hnisání ohrožující Vaše ledviny.

Ledvinné kameny

Ledvinové kameny postihují častěji muže, trpí na ně asi čtyři procenta populace.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce