Nemoci ledvin

(MUDr. Jana Lachmanová | přečteno: 84762x )

Každou minutu ledvinami proteče jeden litr krve, za den 1440 litrů. Z toho vytvoří jeden až dva litry moči. Hlavní činností ledvin je odstranění močoviny, kyseliny močové, kreatininu, ale i jiných toxických látek a udržení stálosti vnitřního minerálního i vodního prostředí a acidobazické rovnováhy organismu.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
SKLADEM
179 Kč

Vyšetřovací postupy v nefrologii

  • K základním vyšetřením patří chemické vyšetření moče a močového sedimentu, kdy při nemocech ledvin nacházíme přítomnost bílkoviny, erytrocytů, leukocytů, válců, krystalů a bakterií. Chceme-li zjistit zda erytrocyty pocházejí z ledvin nebo močových cest, provedeme vyšetření vzorku moče mikroskopicky, ve fázovém kontrastu a podle tvaru erytrocytů určíme jejich původ.
  • Z krve pacienta vyšetřujeme ureu (močovinu), kreatinin, kyselinu močovou a ionty a můžeme udělat i nejrůznější imunologická vyšetření.
  • Funkci ledvin ověříme tzv. kreatinovou clearencí (z hodnot kreatininu v krvi a moči).
  • USG - sonografické vyšetření k posouzení velikosti ledvin, tvarových odchylek, ale i např. přítomnost a velikost cyst.
  • Z rentgenových vyšetřovacích metod lze použít nativní snímek břicha (nativní nefrogram) častěji s následným podáním kontrastní látky, která umožňuje zobrazit močové cesty.  K zobrazení ledvinného tepenného řečiště používáme angiografii.
  • Dnes užíváme častěji i metody CT (výpočetní tomografie ledvin) nebo magnetickou rezonanci k posouzení morfologických změn včetně cév.
  • Je možné využít i radioizotopového vyšetření (scintigrafie) – k určení tvaru i velikosti ledviny, ale i posouzení funkce ledvin, zvlášť při asymetrii ledvin.
  • Velmi důležitou, i když invazivní, metodou je perkutánní biopsie ledvin, kdy bioptickou jehlou se odebere vzorek ledvinné tkáně za přímé sonografické kontroly. Indikaci provádí nefrolog, vzorek zpracuje a vyhodnotí neuropatolog.
kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se nákazy koronavirem?

63%
37%
Zatím hlasovalo 342 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Těhotenství a nemoci ledvin

Během těhotenství jsou nejvíce zatíženy dva úzce spolu související systémy – oběhový a vylučovací. Proto je nutné dopředu pátrat, zda se u matky nevyskytuje vysoký krevní tlak, onemocnění ledvin, cukrovka či zda tyto choroby neprovázely předcházející těhotenství.

Transplantace ledviny - preferováno je dárcovství od žijících osob

Jak probíhá výběr dárců orgánu a jak je zajištěna jejich bezpečnost při operaci a po ní? Které pracoviště v ČR má s tímto zákrokem největší zkušenosti? A jak se žije s darovanou ledvinou?

Barva, vzhled a složení moči prozradí důležité informace o celkovém zdraví

Zatímco obláčky v moči (plovoucí pěna) neznamenají vůbec nic, červená moč signalizuje problém – nádor, kameny nebo vrozené vady. Vyšetření moči může odhalit zánět, metabolické poruchy, kameny v močových cestách, postižení ledvin i nádorové onemocnění.

Dovolená v zahraničí již není pro pacienty odkázané na dialýzu problém

Mnoho pacientů se selháním ledvin podléhá obavám, jak moc nutnost pravidelně docházet na dialýzu ovlivní jejich život. Častokrát se marně snaží skloubit tuto novou povinnost se svými běžnými aktivitami, a tak potom není divu, že mnohé z nich ani nenapadne uvažovat o možnosti cestování a tuto radost si zbytečně odpírají. V současnosti je přitom zcela zbytečné přistupovat k cestování s obavami. Existuje totiž program s názvem Prázdninová dialýza, který pacientům umožňuje využívat dialyzační péči v libovolné destinaci dle vlastního výběru.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.