V obou případech první oficiálně potvrzené nákazy virem Zika v ČR jde o turisty, kteří se zhruba před dvěma týdny vrátili z pobytu v zasažených oblastech, naštěstí ani v jednom případě nejde o těhotnou ženu. Muž (58 let) pobýval v první polovině února na Martiniku, žena (49 let) se vrátila z pobytu v Dominikánské republice; u obou se onemocnění projevilo nespecifickými chřipkovými příznaky a vyrážkou. Oba pacienti byli vyšetřeni na ambulanci Nemocnice Na Bulovce a laboratorní testy potvrdily infekci virem Zika. Vzhledem k dobrému klinickému stavu pacientů bylo rozhodnuto o ambulantním léčení.
Čtěte také: Chřipku není radno podceňovat, ale vyležet
„České zdravotnictví je připraveno s tímto onemocněním se vypořádat, ať už co do léčebných kapacit, či do laboratorní diagnostiky,“ zdůraznil ministr Němeček.
„Není důvod k panice ani k obavám z návštěvy lékaře. Trpíte-li nespecifickými příznaky, jako je horečka či vyrážka, a v nedávné minulosti jste navštívili inkriminované oblasti, doporučujeme Vám navštívit lékaře kvůli odběru krve a moči. Pokud nedojde ke zhoršení zdravotního stavu, je však možné toto onemocnění léčit zcela bezpříznakově,“ shrnula ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská.
Infekce virem Zika se nepřenáší vzdušnou cestou, pouze prostřednictvím komárů. Nově potvrdila Světová zdravotnická organizace (WHO) přenos spermatem, proto se mužům po návratu ze zasažených oblastí nedoporučuje nechráněný pohlavní styk po dobu nejméně 4 týdnů, v případě onemocnění dokonce po dobu 6 měsíců. Samotné onemocnění se projevuje horečkou, bolestí hlavy a svalů, lehkým zánětem spojivek a vyrážkou.
„Znovu doporučuji české populaci – nemusíte-li, nejezděte do oblastí zasažených virem Zika. Zvláště ženy ve fertilním věku a jejich partneři by měli zvážit, zda jim toto riziko stojí za to,“ uzavřel Svatopluk Němeček.