Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Lída hubne online už měsíc. Jak vidí její snažení odbornice na hubnutí?

( Lída | přečteno: 8511x )

Lída je v projektu Hubnutí online! od 1. dubna. Své měsíční úsilí rekapituluje ona sama, ale i odbornice na hubnutí - lektorky společnosti STOB. Obstála v jejich očích? Mají pro ni i několik rad, co změnit a jak pokračovat. Možná budou i správným tipem pro vás.

Lída: první měsíc v projektu Hubnutí online = kilo dole, ale motivace ubylo

Ano, místo na začátku si zaslouží číslo, které se na začátku zdálo nejdůležitější: kolik jsem zhubla. Zde je: 1 kilogram, ale…

Ale je to kilo dole ze začátku projektu, kdy moje motivace byla určitě větší a jídelní hřešení (zejména řešení jídlem stresových situací a jídlo v noci) daleko menší.

Jenže, jak projekt pokračoval, začala jsem být mnohem míň soustředěná na jídlo a všechno, co s hubnutím souvisí. Následuje milion výmluv, z nichž, bohužel, ani jedna není originální. Spousta práce, stres v práci, starosti o děti, které byly celý měsíc nemocné,… Jistě je znáte sami.

Ale rozhodně to nebyl ztracený čas, tím, že teď ten měsíc rekapituluju a vracím se ke svým zápiskům, objevuju důležité věci, důležitější než to jedno kilo. Byla to určitá cesta k sebepoznání.

1) Jídlo: Nikdy jsem si neuvědomila, jak hluboko zakořeněný mám zvyk řešit stres jídlem. Ano, vím, že jsem stresový žrout (i šťastný žrout :-)), ale nikdy jsem neřešila, jak naprosto podvědomé jsou mé reakce. Až teď jsem si uvědomila, že jsem snědla čokoládu ve chvíli, kdy už ve mně zahučela, že vím o tom, že jím housku, když už jsem nejmíň v půlce…

2) Pohyb: Nemám problém donutit se hýbat, jen to kolo mě pořád nebaví, ale plavání i brusle mám opravdu ráda. Problém je jen to vyřešit s dopravou a hlídáním, ale mám radost, že s in-liny jsem objevila fakt skvělou aktivitu. Ale vím, že je na mně, abych si to dovedla zařídit.

Uvidíme, jestli mi tahle cesta do středu sebe bude v příštích měsících k něčemu… Že konečně dokážu se svým "sladkým" "podvědomím bojovat. Podívejte se na můj blog.

Komentáře, rady, tipy odbornic na hubnutí - lektorek STOBu

Lídino snažení komentují lektorky STOBu (společnosti STop OBezitě)Jana Divoká a Iva Málková. Mají pro Lídu i řadu tipů a rad, jak v hubnutí pokračovat. Začínají optimisticky:

"Předem dovolte, abychom pogratulovaly všem, kdo se rozhodli v projektu hubnout. Lída je jistě velmi zaměstnaná žena - náročná práce, tři děti a péče o domácnost. Je skvělé, že si i přesto umí udělat čas sama na sebe a sportuje! In-line brusle jsou skvělou volbou!

Lída na svém blogu velmi krásně popisuje, jak se mění v průběhu hubnutí intenzita motivace. Souvisí to i s tím, že rozhodnutí hubnout, chtě – nechtě, ovlivní i ostatní oblasti života. Lída si velmi dobře uvědomuje, že má sklony stres a jiné problematické chvíle zajídat sladkým – zejména čokoládou. Je však perfektní, že se jí množství čokolády podařilo snížit. Možná, že by mohla namísto čokolády vyzkoušet jinou – méně kalorickou potravinu (např. chuťově výborné proteinové tyčinky) a nebo hledat činnost, která by jí pomohla se "uvolnit". Výborný by byl nějaký druh relaxace, chvilka cvičení či jiná činnost, která pomůže se odreagovat ve chvíli, kdy je v napětí.

Možná by také bylo dobré, aby se Lída zamyslela nad svou motivací a napsala si seznam, proč chce vlastně hubnout – co pozitivního to v jejím případě přinese. Seznam je dobré si vyvěsit na viditelné místo nebo se k němu ve chvíli, kdy klesá motivace, vrátit a přečíst si ho. Dobré je, když si hubnoucí vytvoří nějaký systém odměn. Odměnou by samozřejmě neměl být dort, čokoláda či jiné vysocekalorické jídlo, ale např. koupě pěkného oblečení, knížky návštěva kina, divadla apod.

Doporučení k jídelníčku:

  • Z jídelníčků popisovaných Lídou je těžké odhadnout velikost porcí hlavních jídel. Doporučujeme při jejich servírování využít principu tzv. zdravého talíře, kdy 1/4 talíře bude tvořit bílkovinná složka (maso, sýry, luštěniny), 1/4 sacharidová složka (příloha, pečivo) a 1/2 zelenina. Dosáhne se tak vyváženého poměru živin i přiměřená energetická hodnota jídla.
  • Lídě lze doporučit, aby se také držela pravidla 1 jídlo = 1 větší kus (dva menší kusy) pečiva. V jídelníčku má často např. k večeři 2 rohlíky apod.
  • Ke svačině bych volila poloviční porce, než doposud - tj. polovinu pečiva "s něčím" a také 1 kus ovoce a jogurt lépe než 2 kusy ovoce.
  • V jídelníčku je – kromě čokolády - docela dost sladkého i v rámci jiných chodů. Měla by zkusit postupně nahradit "hodnotnějším" jídlem, resp. potravinami
  • Také by měla snížit množství vypitého džusu z 0,4 l na 0,2 l a šťávu pít velmi ředěnou. Sladké nápoje, včetně džusu, obsahují hodně energie.
  • Káva se počítá do pitného režimu asi ze 2/3 a je otázka, kolik mléka v ní Lída vypije. I mléko má energii – 1 dl polotučného okolo 200 kJ.

Pokud by Lídu i ostatní hubnoucí zajímaly další informace z oblasti hubnutí, pak můžeme doporučit zcela novou pomůcku – univerzálního průvodce hubnutím s rozumem ve formě kalendáře, který pomůže jak s úpravou stravovacích a pohybových návyků, tak i zvládat situace, které jsou spojené s psychickou stránku hubnutí. Kalendář s názvem "Kam kráčíš?" lze objednat na www.stob.cz nebo v první internetové Lékárně v České republice."Zapojte se do diskuse, pište, jak se podařilo zhubnou vám, nebo komentujte přímo dění v Lídině blogu.

Celý seriál
Diskuse k článku
lenka

C.l.a je na hubnutí fajn...ale nic nejde bez pravidelného přísunu potravin a také nejakého toho pohybu,co si budem poviat:-). ale moc mi uzivaji tobolek pomohlo, podporují metabolismus a vyplavit z tela to co je potřeba,takze hubnutí jde rychle:-)

Můžu doporučit

určitě mi hodně pomohl slimax na hubnutí se spravnou stravou to šlo rychle


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce