Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-za-99/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-za-99

Neurostimulace pomůže i od bolesti, na kterou nic nezabralo

( Renata Vyšínová | přečteno: 74008x )

Nezvladatelné bolesti po operaci, při srdečním onemocnění, ale i třesy pacientů s Parkinsonovou chorobou nebo potíže epileptiků – to jsou důvody, proč lékaři začnou uvažovat o tom, že použijí neurostimulační léčbu.

shutterstock.com

Neurostimulace pomůže od bolesti

Neurostimulací se ovlivňují nejtěžší stavy nenádorové chronické bolesti, kde selhal jiný způsob léčby – tedy operační, farmakologický, rehabilitační, anebo je tato léčba pro organismus pacienta příliš zatěžující, případně má významné nežádoucí vedlejší účinky.

Nejčastější indikací k neurostimulační léčbě jsou pacienti po neúspěšných operacích, kteří trpí přetrvávajícími chronickými bolestmi zad a končetin po ne zcela úspěšné operaci bederních plotének. Další vhodnou skupinou jsou nemocní s velkými bolestmi končetin, které vznikly následkem nějakého úrazu nebo onemocnění. Třetí skupinou chorob vhodných k neurostimulaci jsou neuropatie, tedy poškození samotných jednotlivých nervů. Nervy mohou být narušeny po operaci - například po operaci kýly či plic nebo po nějakém zranění. „Neurostimulací se léčí i ischemická choroba srdce a dolních končetin (ICHDK). Tu bychom chtěli v budoucnosti rozšířit,“ říká anesteziolog Anesteziologického a resuscitačního oddělení Nemocnice Na Homolce MUDr. Ivan Vrba, Ph.D..

Elektroda se zavádí do určitého místa v páteřním kanále - epidurálním prostoru podle toho, jakou část těla se má stimulovat. Například pokud je potřeba stimulovat ruku, je elektroda umístěna v oblasti krční páteře, pokud jsou to dolní končetiny, pak se elektroda umístí do bederní oblasti. Zdroj stimulační energie, tedy generátor, se implantuje většinou do podkoží v oblasti břicha.  

Pacienti, kterým se tento systém zavádí, jsou velmi pečlivě vybíráni. Musí projít i psychologickým vyšetřením, aby se zjistilo, zda bolest není psychického původu. „Než pacientovi voperujeme natrvalo celý systém, jehož nejdražší částí je generátor pulzů čili stimulátor, vždy nemocného podrobíme několikadennímu testování. Nejdříve mu zavedeme pouze elektrodu a pomocí zevního generátoru zkoušíme, jak impulzy na jeho organismus působí. Když se ukáže, že má léčba očekávaný efekt, teprve potom dostane nemocný natrvalo i neurostimulátor, “ říká doktor Vrba.  Celý systém stojí 300 až 400 000 korun.

S touto metodou začali lékaři v Nemocnici Na Homolce v roce 2000. Od té doby implantovali zhruba 40 neurostimulačních analgetických systémů. Průměrný věk nemocných je kolem 55 let. U více než poloviny pacientů léčba velmi dobře účinkuje, dnes nemusí užívat skoro žádné léky proti bolesti a mají mnohem menší bolesti než dříve. Několika pacientům však museli kvůli komplikacím systém odstranit. 

Metodu používají lékaři k odstranění krutých bolestí souvisejících s anginou pectoris. V další kapitole se dočtete víc.

kapitola

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Anna

Děkuji Dr.Ogunze Pomohl mi s rychlou léčbou fibroidu a jeho velikost byla 9,8 x 10,7 cm. Pak jsem začal léky užívat pouze jeden měsíc a teď jsem z toho úplně vyléčen. Dokázal jsem to udělat bez jakéhokoli chirurgického zákroku, nyní mohu žít jako každý normální člověk a mohu jíst jakékoliv jídlo dle mého výběru a teď jsem těhotná, takže pokud potřebujete takovou pomoc, kontaktujte jej přes whats-app +2348074122178 nebo mail: ([email protected]) nebo ([email protected]) Jsem šťastný a on může vyléčit následující nemoci {1} HIV a AIDS {2} Diabetes {3} epilepsie {4} Rakovina krve {5} HPV {6} ALS {7} Hepatitida {8} Kouzlo lásky {9} herpes virus {10} striže {11} byliny, které snižují tlusté břicho {12} slabá erekce a mnohem víc

Jana Pokorná

Je mi více než 70 let a pociťuji v nohou při chůzi ztěžké nohy a jako bych nemohla jít dál.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Bolesti v zádech a chiropraxe

Podle světových statistik 8 z 10 mužů a žen ve věku 40 let trpí trvalou bolestí v zádech anebo po nějaký čas touto bolestí trpělo. Později se číslo ještě zvětšuje. V ordinacích praktických lékařů si každý čtvrtý pacient stěžuje na bolesti v zádech. Navíc řada jiných si již na bolesti zvykla natolik, že si už ani nestěžují.

Bolest svalů a kloubů - léky

S bolestí kloubů a svalů vám pomohou četné gely, masti, ale i tablety. Většinou zaberou velmi rychle, stačí je mít je při ruce v domácí lékárničce.

Nedostatečné tlumení bolesti

Trpím syndromem EDS,mám veliké bolesti všech kloubů a z léků beru silná analgetika (tramal,DHC a jiné).Slabší (šetrnější) léky bolest netlumý.Můžete my prosím nějak pomoci ,předem Vám děkuji Šrámek EDS ehlers-danlos syndrom-cévní typ.

Bolesti žaludku a strach z gastroskopie

dobrý den, je mi 22 let mám dotaz týkající se bolestí žaludku. Těmito bolestmi trpím asi 2-3 měsíce a popravdě řečeno je to hrozné. Stává se, že mě žaludek bolí hned po ránu a bolest trvá až do večerních hodin(v noci necítím bolest). Nevím zda to s tím má souvislost, ale před měsíce (za 2 měsíce) se mi podařilo zhubnout 10kg - nemyslím si však, že je to jen tím. Příjem potravy jsem sice radikálně omezila (jedna jsem mnoho zeleniny a ovoce, tmavé pečivo, maso skoro ne), ale také jsem poctivě cvičila. Byl jsem již u lékařky, která mi dala nějaké léky (asi 4 druhy bohužel nevím názvy - vím je Malox,Spasmopan ... a další léky na nadýmání. Tyto přípravky mi ale nijak zvlášť nepomohly. Bojím se jít na Gastroskopii (všichni známí říkají: že je to hrůza - bolí to,je to nepříjemné a člověk zvrací - já zvracení nesnáším a mám z něj vždy hrůzu a depresi). Můžete mi prosím poradit co by mohlo být příčinou těchto hrozných bolestí. Jsme nekuřačka, alkohol piji pouze příležitostně v mělé míře. Děkuji za Váš čas i případnou odpověď VJ

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce