Inzerce

Neurostimulace pomůže i od bolesti, na kterou nic nezabralo

( Renata Vyšínová | přečteno: 69022x )

Nezvladatelné bolesti po operaci, při srdečním onemocnění, ale i třesy pacientů s Parkinsonovou chorobou nebo potíže epileptiků – to jsou důvody, proč lékaři začnou uvažovat o tom, že použijí neurostimulační léčbu.

shutterstock.com

Hluboká mozková stimulace

Využívá se zejména k léčbě pacientů, kteří trpí extrapyramidovými poruchami pohybu – tedy třesem, křečemi, ztuhlostí, mimovolnými pohyby. Patří k nim nemocní trpící Parkinsonovou chorobou či různými formami třesu a dystonií  - to znamená abnormálními kontrakcemi určitého svalu nebo skupiny svalů, které způsobují mimovolné pohyby nebo abnormální polohu určité části těla.   

Léčebné elektrody se zavádějí pacientovi do přesně určené části mozku. Elektrody jsou spojeny kabelem s neurostimulátorem implantovaným nejčastěji do podkožní kapsy na hrudníku pod klíční kostí, který generuje elektrické pulzy. Tyto pulzy odstraňují nebo zmírňují příznaky choroby, vyvolávají v mozku léčebné účinky, tj. snižují intenzitu a četnost mimovolných pohybů včetně třesu, snižují ztuhlost a zlepšují pohyblivost nemocných. Třes ustupuje už několik desítek sekund po začátku neurostimulace,  ztuhlost u nemocných Parkinsonovou chorobou povolí v řádu minut, uvolnění dystonických pohybů a dystonického držení trupu a končetin trvá delší dobu, až několik týdnů či měsíců. 

Stimulátor vydrží nepřetržitě pracovat čtyři až šest let v závislosti na množství odebrané elektrické energie. Nyní se objevily i dobíjitelné stimulátory s garantovanou dobou životnosti devět až deset let.

Cena nejčastějšího typu stimulace je zhruba jeden milion korun. Je v ní zahrnut především implantovaný materiál, méně než pět procent ceny představuje práce kvalifikovaného neurochirurgického týmu.  „Ze zkušenosti víme, že tato metoda dokáže zmírnit určité příznaky choroby, i když nemoc nevyléčí. Stále ale trvá diskuze o tom, jak chronická stimulace u těchto nemocných přesně funguje,“ říká dr. Urgošík, který byl jako člen tříčlenného týmu oceněn ministrem zdravotnictví za výzkum neurostimulační léčby extrapyramidových chorob. 

Hlubokou mozkovou stimulací začali lékaři v Nemocnici Na Homolce provádět v roce 1998, od té doby ji zde podstoupilo zhruba 150 nemocných. Jejich léčba probíhá v nejužší spolupráci s Neurologickou klinikou 1.LF UK VFN v Praze, s níž tvoří Centrum pro léčbu exrapyramidových poruch pohybu.

kapitola
Inzerce

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Anna

Děkuji Dr.Ogunze Pomohl mi s rychlou léčbou fibroidu a jeho velikost byla 9,8 x 10,7 cm. Pak jsem začal léky užívat pouze jeden měsíc a teď jsem z toho úplně vyléčen. Dokázal jsem to udělat bez jakéhokoli chirurgického zákroku, nyní mohu žít jako každý normální člověk a mohu jíst jakékoliv jídlo dle mého výběru a teď jsem těhotná, takže pokud potřebujete takovou pomoc, kontaktujte jej přes whats-app +2348074122178 nebo mail: (drogunzesolutionhome@gmail.com) nebo (dreboselesolutioncenter@hotmail.com) Jsem šťastný a on může vyléčit následující nemoci {1} HIV a AIDS {2} Diabetes {3} epilepsie {4} Rakovina krve {5} HPV {6} ALS {7} Hepatitida {8} Kouzlo lásky {9} herpes virus {10} striže {11} byliny, které snižují tlusté břicho {12} slabá erekce a mnohem víc


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 207 lidí

Mohlo by vás zajímat

Dlouhodobá léčba bolesti hlavy

Dobrý den, rád bych se Vás zeptal, jaké jsou vedle Clavigreninu, Sibelia a Sandomigranu léky pro DLOUHODOBOU léčbu bolesti hlavy (tj. ne analgetika na momentální potlačení bolesti). Předem Vám mnohokrát děkuji za odpoved! S pozdravem a přáním krásného dne J. Rybář

Špatný výběr podprsenky může mít zdravotní rizika!

O tom, že nesprávně zvolená podprsenka může způsobit řadu zdravotních potíží, se píše v mnoha odborných článcích. Jak se tato skutečnost projevuje v praxi, komentuje Hanka Nekolová, odbornice-stylistka z Poradny správných velikostí podprsenek v Bílé labuti.

Tělo bolí i od duše

Pokud se dlouhodobě potýkáte se zdravotními potížemi a lékaři si vás mezi sebou marně přehazují.

Léčba chronické bolesti

Mnozí z nás se domnívají, že bolest stejně jako nemoc zkrátka patří k životu a když přijde, musí se snášet. Není to však pravda. Na otázky, jak se s bolestí vypořádat odpovídal MUDr. Robert Rapčan, FIPP, certifikovaný specialista na léčbu bolesti pomocí intervenčních technik.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.