Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-za-99/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-za-99

Neurostimulace pomůže i od bolesti, na kterou nic nezabralo

( Renata Vyšínová | přečteno: 74008x )

Nezvladatelné bolesti po operaci, při srdečním onemocnění, ale i třesy pacientů s Parkinsonovou chorobou nebo potíže epileptiků – to jsou důvody, proč lékaři začnou uvažovat o tom, že použijí neurostimulační léčbu.

shutterstock.com

Hluboká mozková stimulace

Využívá se zejména k léčbě pacientů, kteří trpí extrapyramidovými poruchami pohybu – tedy třesem, křečemi, ztuhlostí, mimovolnými pohyby. Patří k nim nemocní trpící Parkinsonovou chorobou či různými formami třesu a dystonií  - to znamená abnormálními kontrakcemi určitého svalu nebo skupiny svalů, které způsobují mimovolné pohyby nebo abnormální polohu určité části těla.   

Léčebné elektrody se zavádějí pacientovi do přesně určené části mozku. Elektrody jsou spojeny kabelem s neurostimulátorem implantovaným nejčastěji do podkožní kapsy na hrudníku pod klíční kostí, který generuje elektrické pulzy. Tyto pulzy odstraňují nebo zmírňují příznaky choroby, vyvolávají v mozku léčebné účinky, tj. snižují intenzitu a četnost mimovolných pohybů včetně třesu, snižují ztuhlost a zlepšují pohyblivost nemocných. Třes ustupuje už několik desítek sekund po začátku neurostimulace,  ztuhlost u nemocných Parkinsonovou chorobou povolí v řádu minut, uvolnění dystonických pohybů a dystonického držení trupu a končetin trvá delší dobu, až několik týdnů či měsíců. 

Stimulátor vydrží nepřetržitě pracovat čtyři až šest let v závislosti na množství odebrané elektrické energie. Nyní se objevily i dobíjitelné stimulátory s garantovanou dobou životnosti devět až deset let.

Cena nejčastějšího typu stimulace je zhruba jeden milion korun. Je v ní zahrnut především implantovaný materiál, méně než pět procent ceny představuje práce kvalifikovaného neurochirurgického týmu.  „Ze zkušenosti víme, že tato metoda dokáže zmírnit určité příznaky choroby, i když nemoc nevyléčí. Stále ale trvá diskuze o tom, jak chronická stimulace u těchto nemocných přesně funguje,“ říká dr. Urgošík, který byl jako člen tříčlenného týmu oceněn ministrem zdravotnictví za výzkum neurostimulační léčby extrapyramidových chorob. 

Hlubokou mozkovou stimulací začali lékaři v Nemocnici Na Homolce provádět v roce 1998, od té doby ji zde podstoupilo zhruba 150 nemocných. Jejich léčba probíhá v nejužší spolupráci s Neurologickou klinikou 1.LF UK VFN v Praze, s níž tvoří Centrum pro léčbu exrapyramidových poruch pohybu.

kapitola

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Anna

Děkuji Dr.Ogunze Pomohl mi s rychlou léčbou fibroidu a jeho velikost byla 9,8 x 10,7 cm. Pak jsem začal léky užívat pouze jeden měsíc a teď jsem z toho úplně vyléčen. Dokázal jsem to udělat bez jakéhokoli chirurgického zákroku, nyní mohu žít jako každý normální člověk a mohu jíst jakékoliv jídlo dle mého výběru a teď jsem těhotná, takže pokud potřebujete takovou pomoc, kontaktujte jej přes whats-app +2348074122178 nebo mail: ([email protected]) nebo ([email protected]) Jsem šťastný a on může vyléčit následující nemoci {1} HIV a AIDS {2} Diabetes {3} epilepsie {4} Rakovina krve {5} HPV {6} ALS {7} Hepatitida {8} Kouzlo lásky {9} herpes virus {10} striže {11} byliny, které snižují tlusté břicho {12} slabá erekce a mnohem víc

Jana Pokorná

Je mi více než 70 let a pociťuji v nohou při chůzi ztěžké nohy a jako bych nemohla jít dál.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Bolesti v zádech a chiropraxe

Podle světových statistik 8 z 10 mužů a žen ve věku 40 let trpí trvalou bolestí v zádech anebo po nějaký čas touto bolestí trpělo. Později se číslo ještě zvětšuje. V ordinacích praktických lékařů si každý čtvrtý pacient stěžuje na bolesti v zádech. Navíc řada jiných si již na bolesti zvykla natolik, že si už ani nestěžují.

Bolest svalů a kloubů - léky

S bolestí kloubů a svalů vám pomohou četné gely, masti, ale i tablety. Většinou zaberou velmi rychle, stačí je mít je při ruce v domácí lékárničce.

Bolesti žaludku a strach z gastroskopie

dobrý den, je mi 22 let mám dotaz týkající se bolestí žaludku. Těmito bolestmi trpím asi 2-3 měsíce a popravdě řečeno je to hrozné. Stává se, že mě žaludek bolí hned po ránu a bolest trvá až do večerních hodin(v noci necítím bolest). Nevím zda to s tím má souvislost, ale před měsíce (za 2 měsíce) se mi podařilo zhubnout 10kg - nemyslím si však, že je to jen tím. Příjem potravy jsem sice radikálně omezila (jedna jsem mnoho zeleniny a ovoce, tmavé pečivo, maso skoro ne), ale také jsem poctivě cvičila. Byl jsem již u lékařky, která mi dala nějaké léky (asi 4 druhy bohužel nevím názvy - vím je Malox,Spasmopan ... a další léky na nadýmání. Tyto přípravky mi ale nijak zvlášť nepomohly. Bojím se jít na Gastroskopii (všichni známí říkají: že je to hrůza - bolí to,je to nepříjemné a člověk zvrací - já zvracení nesnáším a mám z něj vždy hrůzu a depresi). Můžete mi prosím poradit co by mohlo být příčinou těchto hrozných bolestí. Jsme nekuřačka, alkohol piji pouze příležitostně v mělé míře. Děkuji za Váš čas i případnou odpověď VJ

Bolesti hlavy

Bolesti hlavy jsou jako bolesti v zádech nebo bolesti břicha velmi všeobecným příznakem a mohou být způsobeny celou řadou nejrůznějších příčin.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce