Neurostimulace pomůže i od bolesti, na kterou nic nezabralo

( Renata Vyšínová | přečteno: 65019x )

Nezvladatelné bolesti po operaci, při srdečním onemocnění, ale i třesy pacientů s Parkinsonovou chorobou nebo potíže epileptiků – to jsou důvody, proč lékaři začnou uvažovat o tom, že použijí neurostimulační léčbu.

shutterstock.com

Neurostimulace vagového čili bloudivého nervu

Těžkým chronickým epileptikům, jimž nezabírají žádné léky, není pro ně vhodná operace ani jiný způsob léčby, může pomoci stimulace bloudivého nervu. Využití této metody jim znatelně sníží počet záchvatů a zvýší kvalitu života. Nemocní se necítí tolik unavení, zlepší se jim pozornost, paměť i nálada.

Bloudivý nerv je desátý hlavový nerv, který ovlivňuje činnost řady orgánů dutiny břišní a hrudní a přenáší vjemy z útrob do mozku. Stimulací vagového nervu slabými elektrickými pulzy se snižuje pravděpodobnost vzniku epileptických záchvatů a omezuje se rozsah mozkové tkáně, kam se dostanou epileptické vzruchy.

Stimulátor implantovaný pod levou klíční kost produkuje pulzy, které jsou elektrodami přenášeny na levý bloudivý nerv. Implantace se provádí v celkové anestezii a trvá přibližně 45 minut. Každý pacient potřebuje individuální nastavení stimulátoru, aby se minimalizovaly některé negativní účinky příliš silné stimulace, což je zastření hlasu nebo vzácně dráždění ke kašli. Životnost neurostimulátoru je maximálně deset let.

V České republice je pro tento způsob léčby vhodných asi 5 000 pacientů, do současné doby – od roku 1999 -  jich dostalo stimulátor jen 340. Pojišťovny totiž tuto poměrně drahou metodu hradí pouze omezeně. Stimulátor a elektrody stojí 310 000 korun, připočíst se musí i náklady na vyšetření a operaci.  „Jsou to přitom jen relativně vysoké náklady, protože u 40 procent nemocných se sníží po zavedení stimulátoru náklady na léčbu antiepileptiky průměrně o 1500 korun měsíčně a o 50 procent se sníží počet akutních hospitalizací kvůli záchvatům. Deset procent pacientů může dosáhnout jejich úplného vymizení,“ upozorňuje primář Neurologického oddělení Nemocnice Na Homolce MUDr. Miroslav Kalina. Na Homolce voperovali tento stimulátor již 74 pacientům, což představuje pětinu všech provedených zákroků v ČR. Úspěšnost léčby je zhruba 60 až 70 procentní. 

Pomůže neurostimulace v budoucnu i pacientům s depresí nebo migrénou? To zjistíte v další kapitole.

kapitola

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Anna

Děkuji Dr.Ogunze Pomohl mi s rychlou léčbou fibroidu a jeho velikost byla 9,8 x 10,7 cm. Pak jsem začal léky užívat pouze jeden měsíc a teď jsem z toho úplně vyléčen. Dokázal jsem to udělat bez jakéhokoli chirurgického zákroku, nyní mohu žít jako každý normální člověk a mohu jíst jakékoliv jídlo dle mého výběru a teď jsem těhotná, takže pokud potřebujete takovou pomoc, kontaktujte jej přes whats-app +2348074122178 nebo mail: (drogunzesolutionhome@gmail.com) nebo (dreboselesolutioncenter@hotmail.com) Jsem šťastný a on může vyléčit následující nemoci {1} HIV a AIDS {2} Diabetes {3} epilepsie {4} Rakovina krve {5} HPV {6} ALS {7} Hepatitida {8} Kouzlo lásky {9} herpes virus {10} striže {11} byliny, které snižují tlusté břicho {12} slabá erekce a mnohem víc


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 947 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Dlouhodobá léčba bolesti hlavy

Dobrý den, rád bych se Vás zeptal, jaké jsou vedle Clavigreninu, Sibelia a Sandomigranu léky pro DLOUHODOBOU léčbu bolesti hlavy (tj. ne analgetika na momentální potlačení bolesti). Předem Vám mnohokrát děkuji za odpoved! S pozdravem a přáním krásného dne J. Rybář

Špatný výběr podprsenky může mít zdravotní rizika!

O tom, že nesprávně zvolená podprsenka může způsobit řadu zdravotních potíží, se píše v mnoha odborných článcích. Jak se tato skutečnost projevuje v praxi, komentuje Hanka Nekolová, odbornice-stylistka z Poradny správných velikostí podprsenek v Bílé labuti.

Bolest a její léčba

Mnozí z nás se domnívají, že bolest stejně jako nemoc zkrátka patří k životu a když přijde, musí se snášet. Není to však pravda.

Tělo bolí i od duše

Pokud se dlouhodobě potýkáte se zdravotními potížemi a lékaři si vás mezi sebou marně přehazují.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.