Inzerce

Neurostimulace pomůže i od bolesti, na kterou nic nezabralo

( Renata Vyšínová | přečteno: 69092x )

Nezvladatelné bolesti po operaci, při srdečním onemocnění, ale i třesy pacientů s Parkinsonovou chorobou nebo potíže epileptiků – to jsou důvody, proč lékaři začnou uvažovat o tom, že použijí neurostimulační léčbu.

shutterstock.com

Neurostimulace vagového čili bloudivého nervu

Těžkým chronickým epileptikům, jimž nezabírají žádné léky, není pro ně vhodná operace ani jiný způsob léčby, může pomoci stimulace bloudivého nervu. Využití této metody jim znatelně sníží počet záchvatů a zvýší kvalitu života. Nemocní se necítí tolik unavení, zlepší se jim pozornost, paměť i nálada.

Bloudivý nerv je desátý hlavový nerv, který ovlivňuje činnost řady orgánů dutiny břišní a hrudní a přenáší vjemy z útrob do mozku. Stimulací vagového nervu slabými elektrickými pulzy se snižuje pravděpodobnost vzniku epileptických záchvatů a omezuje se rozsah mozkové tkáně, kam se dostanou epileptické vzruchy.

Stimulátor implantovaný pod levou klíční kost produkuje pulzy, které jsou elektrodami přenášeny na levý bloudivý nerv. Implantace se provádí v celkové anestezii a trvá přibližně 45 minut. Každý pacient potřebuje individuální nastavení stimulátoru, aby se minimalizovaly některé negativní účinky příliš silné stimulace, což je zastření hlasu nebo vzácně dráždění ke kašli. Životnost neurostimulátoru je maximálně deset let.

V České republice je pro tento způsob léčby vhodných asi 5 000 pacientů, do současné doby – od roku 1999 -  jich dostalo stimulátor jen 340. Pojišťovny totiž tuto poměrně drahou metodu hradí pouze omezeně. Stimulátor a elektrody stojí 310 000 korun, připočíst se musí i náklady na vyšetření a operaci.  „Jsou to přitom jen relativně vysoké náklady, protože u 40 procent nemocných se sníží po zavedení stimulátoru náklady na léčbu antiepileptiky průměrně o 1500 korun měsíčně a o 50 procent se sníží počet akutních hospitalizací kvůli záchvatům. Deset procent pacientů může dosáhnout jejich úplného vymizení,“ upozorňuje primář Neurologického oddělení Nemocnice Na Homolce MUDr. Miroslav Kalina. Na Homolce voperovali tento stimulátor již 74 pacientům, což představuje pětinu všech provedených zákroků v ČR. Úspěšnost léčby je zhruba 60 až 70 procentní. 

Pomůže neurostimulace v budoucnu i pacientům s depresí nebo migrénou? To zjistíte v další kapitole.

kapitola
Inzerce

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Anna

Děkuji Dr.Ogunze Pomohl mi s rychlou léčbou fibroidu a jeho velikost byla 9,8 x 10,7 cm. Pak jsem začal léky užívat pouze jeden měsíc a teď jsem z toho úplně vyléčen. Dokázal jsem to udělat bez jakéhokoli chirurgického zákroku, nyní mohu žít jako každý normální člověk a mohu jíst jakékoliv jídlo dle mého výběru a teď jsem těhotná, takže pokud potřebujete takovou pomoc, kontaktujte jej přes whats-app +2348074122178 nebo mail: (drogunzesolutionhome@gmail.com) nebo (dreboselesolutioncenter@hotmail.com) Jsem šťastný a on může vyléčit následující nemoci {1} HIV a AIDS {2} Diabetes {3} epilepsie {4} Rakovina krve {5} HPV {6} ALS {7} Hepatitida {8} Kouzlo lásky {9} herpes virus {10} striže {11} byliny, které snižují tlusté břicho {12} slabá erekce a mnohem víc


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 250 lidí

Mohlo by vás zajímat

Dornova metoda odstraní bolest

Dornova metoda je jemná manuální terapie, která vrací klouby a obratle na původní místo a to za pohybu pacienta v dynamice. Terapeut používá jemný tlak palců nebo celé ruky. Po vrácení kloubů a obratlů do původní polohy lze cítit okamžitou úlevu. Současně se tím otevřou brány energie, které mohou v člověku lépe proudit.

Špatný výběr podprsenky může mít zdravotní rizika!

O tom, že nesprávně zvolená podprsenka může způsobit řadu zdravotních potíží, se píše v mnoha odborných článcích. Jak se tato skutečnost projevuje v praxi, komentuje Hanka Nekolová, odbornice-stylistka z Poradny správných velikostí podprsenek v Bílé labuti.

Bolest a její léčba

Mnozí z nás se domnívají, že bolest stejně jako nemoc zkrátka patří k životu a když přijde, musí se snášet. Není to však pravda.

Léčba chronické bolesti

Mnozí z nás se domnívají, že bolest stejně jako nemoc zkrátka patří k životu a když přijde, musí se snášet. Není to však pravda. Na otázky, jak se s bolestí vypořádat odpovídal MUDr. Robert Rapčan, FIPP, certifikovaný specialista na léčbu bolesti pomocí intervenčních technik.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.