Vzájemná důvěra mezi lékařem a pacientem nevzniká automaticky. Pacient od lékaře očekává pochopení, lékař od pacienta pravdivá slova. Podle názoru lékařů je pacient ochoten vysvětlit své nejniternější potíže až v okamžiku, kdy je uvolněný a cítí od lékaře podporu. Na vztah pacientů a lékařů se zeptala Ordinace.cz lékařů různých specializací po celé zemi.
Metod zvětšení poprsí je více – od vypínacích mastí až po výplně vlastním tukem. Avšak jedinou časem ověřenou, dlouhodobou a účinnou metodou je chirurgické zvětšení poprsí pomocí prsních implantátů (augmentace). Není proto divu, že se jedná o jeden z nejžádanějších zákroků v oblasti estetické chirurgie. Přesto je na místě opatrnost, zejména pokud jde o neprověřené „horké novinky“. Jak tedy postupovat v případě, že žena sní o větším poprsí, ale nechce riskovat své zdraví?
1. Nedejte na reklamu, zajímejte se o skutečné reference
Při výběru plastického chirurga či kliniky estetické chirurgie je důležité sehnat si co nejvíce relevantních informací. Ženy by se neměly rozhodovat jen na základě toho, jak je oslovila konkrétní reklamní kampaň s obrázkem dokonalého poprsí, anebo podle toho, za jaké ceny klinika zákrok nabízí. Nejlepším ukazatelem jsou zkušenosti žen, které již plastiku podstoupily. Je tedy potřeba hledat informace na internetu, číst veřejné diskuze nebo požádat o doporučení známé. Právě osobní doporučení od někoho, kdo má již zákrok úspěšně za sebou, a je dokonce třeba i možné vidět výsledek na vlastní oči, je mnohem spolehlivější měřítko kvality lékařské péče. Pokud zájemkyně nikoho takového nezná, měla by vždy vybírat certifikovaného plastického chirurga s několikaletou praxí. Dostatečný počet provedených operací v řádu stovek až tisíců svědčí o kvalitách vybraného odborníka. V případě nejistoty je možné absolvovat konzultace u několika lékařů a pak vybrat toho, který zanechal nejvíce erudovaný dojem. Rozhodujícím kritériem by neměla být cena ani vzdálenost od bydliště. Pár tisícikorun navíc nebo delší cesta je zanedbatelná investice ve srovnání s tím, že jde o zásadní chirurgický zákrok většinou na celý život.
Čtěte také: Bulka v prsu neznamená vždy rakovinu
2. Nebojte se zeptat na certifikát k implantátům
Kromě renomé a certifikace lékaře by se ženy měly zajímat také o certifikaci prsních implantátů. Jejich výběr může významně ovlivnit život na mnoho let po operaci. Řada studií prokázala, že nejkvalitnější implantáty mají výrazně nižší riziko pooperačních komplikací. Výběrem kvalitní prověřené značky implantátů a zkušeného lékaře žena do značné míry předchází zklamání z estetického výsledku, ale hlavně zdravotním rizikům. Ty mohou být různé. Kromě kapsulární kontraktury, kdy se kolem implantátu vytvoří pevné a tuhé vazivové pouzdro, které se smršťuje a prs deformuje, se mohou vyskytnout i komplikace s hojením rány, vrásnění nebo dokonce zhroucení gelu u velmi měkkých implantátů. Jak ale rozpoznat bezpečný implantát? Podstatným indikátorem kvality implantátů jsou právě certifikáty. Americký Ústav pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) je v tomto ohledu považován za nejpřísnější a nejvíce renomovaný kontrolní orgán. Evropské orgány pro certifikaci kvality, jejichž CE certifikát mimo jiné měly i vadné implantáty PIP, jsou při hodnocení kvality a bezpečnosti mnohem „mírnější“. Americký FDA před udělením certifikátu vyžaduje dlouhodobé klinické studie, rozsáhlá testování, chemické analýzy a mnohastupňové kontroly používaných materiálů. V současné době tuto certifikaci mají pouze dvě značky implantátů dostupné na českém trhu – Mentor a Allergan.
Čtěte také: Rekonstrukce prsu vrací ženství
3. S módními výstřelky opatrně
Zatímco v 90. letech byla plastika prsou spíše raritou, dnes se jedná o poměrně běžnou záležitost a součást „trendy“ životního stylu. V ČR lékaři ročně provedou tisíce zvětšení prsou, jedná se tedy o oblast, která láká nové výrobce. Ti se na své horké novinky (viz. rámeček vpravo), ať materiály nebo postupy, snaží zákaznice nalákat pomocí reklamy. Laik si však zpravidla neuvědomuje, že by medicínské novinky před zavedením do praxe měly být důkladně prověřeny klinickými studiemi, což může trvat řadu let. „Revoluční“ novinky, které tuto důležitou fázi přeskočí, mohou představovat značné riziko. Bezpečnost prověřená časem je v medicíně důležitější než jinde. Zkušení lékaři si jsou tohoto rizika vědomi, nenechají se ošálit reklamou, a obvykle dávají přednost prověřeným postupům i materiálům.
„Výběr prsních implantátů není dobré podceňovat. Každý rok se na trh dostávají různé novinky neznámých výrobců, které zatím nejsou v praxi dostatečně odzkoušeny a je de facto velkou neznámou, jak se tyto implantáty budou v lidském těle chovat po delším čase. Čtenářky občas mohou zahlédnout inzeráty nebo letáky na nové ergonomické implantáty s čipem nebo tzv. odlehčené prsní implantáty. Na první pohled se to může zdát jako dobrý důvod k jejich volbě, nicméně tyto implantáty nemají certifikaci FDA a nelze zodpovědně garantovat jejich chování a kvalitu v dlouhodobém horizontu. Na naší klinice preferujeme dlouhodobě testované, kvalitní implantáty s klinickými studiemi od prověřených výrobců,“ vysvětluje zástupce vedoucího lékaře kliniky Esthé MUDr. Libor Kment.
Čtěte také: Když jsou prsa nositelem rizika
4. I po letech by měl výsledek být stálý
To, jak dlouho bude žena s úpravou poprsí spokojena, záleží na několika faktorech. Některé jsou dané fyziologicky (věk, míra ztráty pružnosti pokožky, ochabování svalstva, reakce na implantát apod.), jiné je možné ovlivnit (správně provedená operace, vhodně zvolený implantát, dodržování pooperačního režimu atd.). S rostoucí oblibou anatomických implantátů, které kopírují přirozený tvar mladých pevných prsou, by se ženy měly zaměřit na správnou kohezivitu (soudržnost) gelu. Dlouhodobý efekt zákroku totiž může být ohrožen příliš měkkým, nedostatečně kohezivním gelem některých kapkovitých či ergonomických implantátů.
„Pokud žena požaduje přirozený tvar poprsí, rozhodně preferuji anatomické implantáty s vyšší kohezivitou tzv. „form-stable implants“. Na základě praktických zkušeností se na dlouhodobou stálost a plnost tvaru prsu mohu spolehnout pouze u tohoto typu implantátů,“ doplňuje Doc. MUDr. Ondřej Měšťák, Ph.D. z pražské kliniky Esthé.
Čtěte také: Biopsie prsu
5. Nikam nespěchat a dopřát si dostatek času na rozhodnutí
Nejedna žena považuje plastickou operaci prsou za běžný estetický zákrok, je ale třeba si uvědomit, že se jedná o významný zásah do organismu jak po tělesné, tak po psychické stránce, který ovlivní jejich život na mnoho let. Pokud zákrok po zdravotní stránce proběhne dobře a výsledek je dle představ ženy, pak je vše v pořádku. Ne pokaždé ale operace dopadne hladce, některé ženy se tak se zdravotními komplikacemi nebo nespokojeností ze vzhledu poprsí trápí třeba i celý život.
„Aby se klientka vyhnula druhé možnosti, doporučuji učinit veškerá rozhodnutí s operací spojená po zralé úvaze. Vidina dokonalého poprsí by neměla klientku zaslepit. Augmentace prsou je operační výkon, ke kterému je nutné přistupovat racionálně a zodpovědně. Impulsivní rozhodování bez potřebných informací není na místě.“ uzavírá MUDr. Karel Urban, plastický chirurg z kliniky Esthé.