Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Alergie

(MUDr. Jana Dajková | přečteno: 171169x )

Alergie může vzniknout kdykoli v životě a také na cokoli. Nezáleží na tom, jak jste staří. Prostě jednou můžete přivonět ke své oblíbené květině a zjistit, že na její pyl začal váš imunitní systém reagoval přemrštěně, čili alergicky. Že máte oteklé oči, škrábe vás v krku a kýcháte.

shutterstock.com

Nejčastější typy alergie a jejích projevy

 • Alergická rýma
  Sezónní alergická rýma je pylového původu. Vznik jejích projevů jako jsou svědění očí , nosu, pálení v krku, záchvaty kýchání, vodnatý výtok z nosu nebo naopak jeho ucpání, kopíruje pylovou sezónu . I když je koncentrace pylů nejvyšší na jaře, alergická rýma se vyskytuje i v létě (pyly trávy) a i na podzim (pyly vysokého plevele). Záleží, na který druh je přecitlivělost vyvinutá. Pyly patří mezi vzduchem přenášené alergeny, to však neznamená, že jsou nebezpečné jenom ve vzduchu. Pro alergika může nastat problém i po konzumaci medu, nebo jiného včelího produktu (mateří kašička, propolis), který obyčejně pyl obsahuje také.

  Celoroční alergická rýma má stejné, i když ne tak prudké příznaky jako sezónní rýma. Alergenem je obyčejně prach obsahující roztoče, kterým se dobře daří ve vláknech a prachu. Může se vyvinout i u disponovaných lidí, kteří jsou profesně spojeni s určitými alergeny (zemědělci, pracovníci v laboratořích, pekaři, malíři, koželuhové).
 • Atopický ekzém
  Atopický ekzém je velice typickým projevem alergie u malých dětí do tří let. Období mezi třetím a šestým rokem je přechodné a existují zhruba tři cesty dalšího vývoje. Buď zmizí nadobro, nebo má alespoň tendenci ustupovat. V dospělosti obtěžuje jenom menší procento alergiků. Asi nejčastěji se přehoupne do fáze dýchacích obtíží, případně se kombinují jak kožní, tak dýchací obtíže.

  Ložiska ekzému se nacházejí v podkolení, loketní jamce, na tvářích, kolem úst, na krku, ve vlasaté části hlavy a rozšířit se můžou prakticky po celém těle. Začervenalé, olupující se mapy mohou někdy i mokvat a hlavně je doprovází silné svědění. Tato kombinace příznaků nemá daleko k předrážděnosti a pláči nejprve u dítěte a v reakci na to i u rodičů. Proto jsme zase u těch dvou důležitých otázek:. Na co je dítě alergické a jak často ho alergenu vystavujeme? Obyčejně je kůže jakýmsi zrcadlem toho, co se děje vevnitř.

  Atopický ekzém způsobují nejčastěji potravinové alergeny. Také je potřeba mít na paměti, že i některé nádory mohou produkovat tzv. falešné mediátory a vyvolat reakci podobnou alergické. Když se tedy objeví ekzém, kopřivka, nebo jiný typ kožních, alergii podobných výsevů, poprvé po 40 roku života a bez předchozí zkušenosti s jakýmkoliv projevem alergie, je nutno se mít na pozoru.
 • Jiné kožní formy alergie

 • Kopřivka
  je výsev pupínků kdekoliv na kůži. Má určité charakteristické znaky jako začervenalý lem s vnitřním prosvětlením a úporné svědění. Může i splývat a postihovat tak větší plochy těla. Alergická kopřivka trvá několik hodin a pak mizí.
 • Angioedém
  je zvláštní a nebezpečnější forma kopřivky. Spíš než svědivý, je otok v oblasti obličeje, rtů, očních víček, jazyka a v jiných oblastech, bolestivý. Když vznikne v oblasti hltanu , hrtanu nebo jazyka, uzavře tak volný průchod dýchacím cestám a bez okamžité pomoci hrozí udušení.
 • Kontaktní ekzém
  je způsobený alergenem zvenku a projevy na kůži jsou omezeny jenom na místo jeho kontaktu. Zkušenosti s alergickým projevem na nějaký kosmetický nebo čisticí prostředek přípravek popisuje až 80% lidí. Silnými kontaktními alergeny jsou různé kovy. Hodinky, bižuterie, opasky pozornosti neuniknou. Zapomíná se ale na různé háčky, zipy, knoflíky a ozdobné kovové prvky.
 • Astma
  Alergie není nemoc, jenom nepřiměřená reakce na běžné podněty. Astma už ale ano. Jedinec s predispozicí k alergii se dostane do kontaktu s tím svým alergenem a spustí se reakce, výsledkem které je uvolnění zánětlivých mediátorů. Ty způsobí vznik zánětu. Jakýkoliv zánět provází otok, zvýšené prokrvení a sekrece (produkce tekutiny). Stačí si představit zanícený prst. Je rudý, oteklý, plný hnisu a bolí.

  Obdobně to probíhá v průduškách. Drobné svaly průdušek jsou přecitlivělé a lehko dochází k jejich smrštění. Spolu s otokem a zvýšenou produkcí hlenu se omezí volné proudění vzduchu. Navenek slyšíme průduškové pískání, horší je to, co cítí astmatik – dusí se. Nedostatek vzduchu způsobí, že se tělo začne bránit a zapojovat do činnosti pomocné dýchací svaly. Je to viditelné při nádechu jako vtahování mezižeberních prostorů u dětí a jamek nad klíčními kostmi u dospělých.
 • Alergická reakce na hmyzí bodnutí
  V úvahu přicházejí v našich podmínkách včely, vosy a sršni. I bez projevů alergie je bodnutí tímto hmyzem nepříjemné a bolestivé a tak je asi lepší se mu vyhnout. Včelky mají hodně práce a jsou užitečné, takže na obtěžování lidí nemají čas. Bodají jenom když jsou v pozici ohrožení a bodnutí je pro ně samotné smrtelné. Úplně jinak je to u ostatních dvou.

  Vosy i sršni jsou agresivní a bodají bez příčiny i několikrát za sebou bez toho, aby jim to ublížilo. Lokální reakce po bodnutí v podobě pupenu vzniká z malé dávky jedu a neznamená alergii. Alergická reakce vzniká jenom u lidí přecitlivělých na tento jed a nastupuje okamžitě. Může být lokální – zarudnutí, otok, bolestivost, nebo v horším případě celková. Anafylaktická reakce se šokovým stavem jako celkový projev alergie na hmyzí bodnutí je hodně dramatická.
 • Anafylaktická reakce
  Je to vystupňovaná celková reakce organizmu na určitý alergen. Podle typu alergenu, místa jeho působení a stupně přecitlivělosti alergika vznikají nepřehlédnutelné a různě vyjádřené příznaky anafylaktické reakce:
  • nevolnost a nutkání na zvracení,
  • třasavka,
  • průjem,
  • dušnost, chrapot, kašel až astmatický záchvat,
  • nervozita a strach.
  Velmi nebezpečnou a dramaticky vypadající situací je anafylaktický šok. Bledost, nitkovitý puls a poruchy srdeční činnosti rychle následují křeče a bezvědomí. Šokový stav jakéhokoliv původu je důvodem k neodkladné pomoci , protože bez ní může skončit smrtelně.

partner_1.png

kapitola
Diskuse k článku
Comodor W. Falkon
5x

Před mnoha lety jsem poprvé toho léta přijel na chalupu... ...a proběhl se v kukuřičném poli které bylo za plotem... ...o hodinu později jsem otekl tak, že jsem téměř neviděl a také jsem téměř nemohl dýchat... ...diagnóza byla jasná - pylová alergie... ...ostatně - dalo se to čekat - otec je alergický na pyly a bez inhalátoru a prášků se v létě neobejde, matka má problémy se slunečním ekzémem - to samé i mladší bratr (u toho navíc později zjistili i alergii na penicilin) ...přitom žijeme na malém městečku a naše rody měly vždy blíže k lesům / rolnickým statkům nežli městům... Inu zašel jsem si na testy a Flonidan se mi stal klíčem k vnějšímu světu... Nejdříve jedna tableta... Pak dvě... Pak jsem se dusil i po třech... Nikdy mě nenapadlo, že by příčina mohla být v jídelníčku... A přece... ...zbožňuji sójové koktejly, sójové řezy(též Margot) a sojové maso jsem si vzhledem k rychlé přípravě též dával často....a když jsem byl malý, babička u které jsem byl dost často dělala málokdy co jiného než tuto -tehdy- novinku... ...vždy jsem se v jednom specializovaném obchodě zásoboval koktejly, etc. na dlouho dopředu... ...ale předloni jsem se do toho obchodu prostě nedostal - nějak se mi do toho vpletla maturita - a ačkoliv se mi přihodilo, že mi došel Flonidan, alergická reakce nebyla tak silná jako obvykle... ...v tu dobu jsem si i nějak četl článek o GMO a byla tam zmínka o tom, že sója je přirozeně toxická vůči imunitní soustavě a je obava, že GM to ještě umocní... Tehdy mi to došlo... Pokusil jsem se vyřadit sóju ze svého jídelníčku... Vzhledem k tomu, že sója je dnes kvůli vlivu VegaZrůdnosti snad ve všem, tak se mi to nepovedlo úplně, ale vzdal jsem se koktejlů, drinků ze sojového mléka, sojových řezů... Loni jsem ještě zaznamenal několik silných reakcí - ale léky už jsem nebral... ...a letos jsem se poprvé proběhl po kukuřičném poli... ...žádná částečná slepota, téměř žádné problémy s dýcháním, žádné podráždění kůže v místě kontaktu s kukuřičnými listy... ...jen na pár hodin decentní kašel... ...po letech jsem víceméně opět volný... Tedy... Mám ve spíži stoh sojových řezů a tyčinek Margot... Čekám na zimu...

Mirek

Mohu jenom potvrdit, že jídlo má na alergické reakce velký vliv. Jsem alergický na pyl už přes 40 let, takže mám ledacos prozkoumané. Na jaře a v létě silně omezuji kyselá jídla, čerstvou cibuli a česnek, a ostrá kořeněná jídla. Na těchto stránkách jsem četl článek o pylové alergii a měl bych k němu několik připomínek. Zaprvé nevím, proč bych si kupoval drahé prášky, když je mohu mít zadarmo na recept. S pravidelným užíváním léků nemám dobré zkušenosti. Po delší době přestávají účinkovat. Je lepší počkat na první slabé příznaky, většinou to bývá svědění v nose po ránu, a pak rozlomím prášek na dvě poloviny, jednu spolknu a tu druhou rozkoušu na několik ještě menších kousků. To všechno na lačno. Většinou to zabere minimálně na dva dny. Ale mám ještě něco účinnějšího ! Asi před 30 lety jsem si koupil elektroakupunkturní přístroj. Když jsem ho používal podle návodu a odborné literatury, nemělo to žádné účinky. Loni jsem ho našel ve skříni a říkán si "přece to nějak fungovat musí". Tak jsem na to šel selským rozumem, nepoužíval sedativní body ale tonizační, ne na nízký výkon ale na plný. Podařilo se mi najít bod, kde je účinek okamžitý a zastaví i silnou reakci. Když jsem to vyzkoušel poprvé, byl jsem přímo ohromen výsledkem. Měl jsem naplánovaný výlet na kole. Bylo krásně, polovina června, pofukoval větřík, k večeru hlásili bouřky. Pylu bylo v ovzduší tolik, že nezabíral ani rozkousaný prášek, ani kapky do nosu, pořád mi teklo z nosu a kýchal jsem. Už to vypadalo, že z výletu nic nebude. Poslední možnost, elektroakupunktura. Zabralo to. Tři hodiny jsem jezdil na kole kolem rozkvetlých luk a až po návratu jsem si všiml, že jsem si nevzal kapesník, nepotřeboval jsem ho. Po čtyřiceti letech se můžu konečně projít loukou a užívat si jarní přírody jako zdravý člověk. Nádherný pocit.

zuzana
2x

Pro alergiky je dobré posilovat organismus. Pitný režim, kalcium a třeba curenzym. Alergie se sice zcela nezbavíme, ale můžeme ji zmírnit.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 19. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Alergie
Partner rubriky Alergie

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 570 lidí

Mohlo by vás zajímat

Průduškové astma

ASTMA je onemocnění, které bylo popisováno již ve středověku jako choroba nedostatkem dechu, nemoc se stíženým dechem. Dnes víme, že astma je onemocnění dýchacích cest, založené na podkladě chronického zánětu průdušek, který je spojen s projevy zvýšené citlivosti a zvýšené reaktivity průdušek a s projevy zúžení dýchacích cest ...

Senná rýma

Senná rýma patří mezi alergická onemocnění. Postihuje nosní sliznici a oční spojivky.

Podávání Lactobacilla chrání před atopickým ekzémem

Atopický ekzém, alergickou rýmu a bronchiální astma řadíme mezi tzv. atopická onemocnění. Jejich výskyt v ekonomicky rozvinutých zemích neustále roste. Lékaři zatím s jistotou nevědí, čím je to způsobeno, někteří z nich se však domnívají, že na vině je nižší výskyt mikrobiálních infekcí u malých dětí.

Alergie

Když se řekne alergie, vybaví se každému buď uslzený, usmrkaný a kýchající člověk v pylové jarní a letní sezóně.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce