Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Spáleniny od slunce, průjem nebo včelí bodnutí. S letními neduhy pomohou i zásoby ze spíže

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 735x )

Spáleniny od slunce, průjem nebo včelí bodnutí patří k těm méně příjemným chvilkám léta. Tyto zdravotní komplikace se dají vyřešit mastičkou či několika prášky, zbavit se jich ale lze i potravinami či bylinkami, které mají lidé běžně doma. Tato přírodní léčiva jsou prověřena generacemi a podporují je i lékaři. Na rozdíl od klasických léků se lidé většinou nemusí bát předávkování nebo vedlejších účinků.

shutterstock.com

„Přírodní alternativy klasických léků určitě stojí za vyzkoušení, minimálně člověku neublíží a výhodou je, že to s nimi obvykle nelze přehnat,“ říká MUDr. Ivo Procházka ze Sdružení praktických lékařů ČR.
„Účinnost některých přírodních alternativ potvrzují dokonce lékařské studie. Lidé je však znají a používají léta, recepty a tipy se předávají z generace na generaci,“ dodává MUDr. Vojtěch Mucha, předseda Mladých praktiků.

Průjmy a dehydratace

Jedním z přípravků, který si mohou lidé vyrobit sami doma, je rehydratační roztok. Ten pomáhá při průjmech nebo zvracení, kdy člověk rychle ztrácí tekutiny. Roztok se dá sice koupit v lékárně, ale ten, který je vyrobený doma, stojí pár korun a na rozdíl od kupovaného dobře chutná.

Rehydratační roztok lze vytvořit smícháním:

- 1 litru vody
- 6 lžiček cukru
- půl lžičky soli
- lze přidat šťávu z jednoho pomeranče, citronu či grapefruitu pro lepší chuť a doplnění draslíku a vitaminů

„Roztok se dá pít i ve velkých vedrech jako prevence proti dehydrataci. Tekutina v roztoku je podobná té, kterou máme v těle mezi buňkami, a lépe se proto vstřebává a zadržuje. Navíc šetří žaludeční sliznici a zklidňuje střevo,“ říká MUDr. Vojtěch Mucha. Na průjem zabírají také borůvky, a to nejlépe sušené nebo mražené. Vhodné je jíst i banány, které dodají tělu draslík, nastrouhaná jablka nebo vařenou mrkev. Doporučuje se rýže, bílé pečivo a vařené či dušené bílé maso a nemastné vývary.

Čtěte také: Zvracení a průjem u dětí. Kdy k lékaři?

Zácpa

Se zácpou naopak pomohou sušené švestky, které jsou považovány za přírodní projímadlo. Obsahují vysoké množství vlákniny, jejíž přísun je při zácpě zásadní. Bohaté na vlákninu jsou také otruby, luštěniny, celozrnné pečivo, ovoce a zelenina. Samozřejmostí je dostatečný pitný režim.

Čtěte také: Psyllium - pomocník při zácpě a potížích s trávením

Spáleniny a bodnutí

Spálení od slunce se v létě vyhne málokomu.
„Podrážděnou kůži je dobré potírat medem, který stejně dobře funguje také na popáleniny od ohně. Med zabírá i na bodnutí od včely. Otok od včelího bodnutí je možné zklidnit také potřením půlkou rozkrojené cibule,“
říká MUDr. Ivo Procházka. Vpichy od komárů mohou zase lidé potřít pálenkou, která funguje jako univerzální dezinfekce.

Čtěte také: Spálili jste se na slunci? Co nejlépe pomůže?

Špatný spánek

Letní horka zhoršují kvalitu spánku. Lidé by tak měli dodržovat pravidla spánkové hygieny, jako je dostatečně tiché a temné prostředí či vyhýbání se modrému světlu z obrazovek. Pokud ani spánková hygiena nezabere, doporučuje se několik dostupných látek, které má většina z nás v lednici. Jednou z nich je tryptofan, který má uspávací účinky. Lze ho koupit v lékárně, nachází se ale i v pivu a chmelu. Alkohol ovšem zhoršuje kvalitu spánku, rozhodně lepší je tedy pivo nealkoholické. Další látkou podporující spánek je hořčík, který je obsažen například v minerálních vodách. Klasikou našich babiček je sklenice mléka s medem před spaním. V neposlední řadě mohou lidé zkusit zařadit různé bylinky jako meduňku, levanduli či třezalku.
„Při užívání bylinek bych však byl opatrný u těhotných žen, protože je prokázáno, že některé mají poměrně výrazný vliv na plod. Paradoxně se v těhotenství doporučuje brát spíše vyzkoušené léky, u kterých máme jasné údaje o účincích,“ upozorňuje MUDr. Mucha.

Čtěte také: Dostatek spánku posiluje imunitu

Nachlazení

Časté přechody z tepla do klimatizovaných prostor mohou způsobit rýmu, kašel či bolesti v krku. V takovém případě se doporučuje inhalovat páry z vody se šalvějí a heřmánkem, které rozpouští hlen. Na bolest v krku zabírá kloktání minerální vody, postačí však i obyčejná voda s rozpuštěnou solí. Klasickým pomocníkem je Priessnitzův obklad, který přispívá k lepšímu prokrvení a rychlejšímu hojení. Obklad se skládá ze dvou hlavních částí. Na dané místo je potřeba nejprve přiložit látku namočenou ve studené vodě. Na ni se následně položí suchá látka jako šátek či ručník, díky němuž se místo postupně zahřívá. Ideální je vše překrýt ještě třetí vrstvou, například šálou. Obklad by se měl nechat působit asi 2–3 hodiny a následovat by měla alespoň tříhodinová pauza.

Čtěte také: Angína může udeřit i v létě, na vině je nejčastěji klimatizace

Bolesti

Priessnitzův obklad mohou lidé použít i na bolesti a záněty svalů, kloubů a šlach. Taktéž zlepšuje cirkulaci krve například při trombózách a pomáhá zmírňovat modřiny a otoky. V poslední době se proti bolestem začínají testovat účinky léčivého konopí.
„Podle mých zkušeností má poměrně dobré účinky a není třeba se ho nějak bát. Léčivé konopí, které neobsahuje THC, nemá žádné psychotropní účinky a dá se sehnat například v obchodech se zdravou výživou,“
říká MUDr. Vojtěch Mucha. Jako první pomoc při bolesti zubů je pak vhodné žvýkat hřebíček.
„Hřebíček má antiseptické účinky, pokud ho dáte do rozpadlého zubu, přestane bolet, a dokonce se trochu vyčistí,“ vysvětluje MUDr. Ivo Procházka.

Komerční sdělení
Magniflex_Ordinace_Bannery_1900x500px_Spanek-poruchy.jpg
Od založení společnosti Magniflex v roce 1962 právě uplynulo 60 let. Toto významné výročí oslavuje nejen vznik společnosti, ale také výjimečnou značku, jejímiž silnými stránkami jsou poctivé řemeslo a neustálá inovace.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Spánek - poruchy
Partner rubriky Spánek - poruchy

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

81%
19%
Zatím hlasovalo 16 lidí

Mohlo by vás zajímat

Prosté chrápání neboli ronchopatie

Chrápání neboli ronchopatie bylo považováno za jev nepříjemný, ale z medicínského hlediska bezvýznamný problém.

Nespavost

Nespavost je porucha usínání nebo trvání spánku.

Chrápání, nebo spánková apnoe?

Již delší dobu mám vážné obavy, že můj manžel trpí syndromem spánkové apnoe. K lékaři ale odmítá jít. Mohli byste mi napsat něco bližšího o tomto problému, jak ho léčit, co může způsobit jeho neléčení? Karin

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce