Inzerce

Tentokrát zhubnete: díky capoeiře

2. února 2011, Renata Vyšínová   |   přečteno: 10110x

Za exoticky znějícím názvem capoeira je energeticky-relaxační cvičení vhodné pro všechny věkové kategorie. Posílíte díky ní celé tělo, získáte mrštnost a prospějete svému srdci i celému kardiovaskulárního systému. A pokud se do ní pustíte s vervou, pomůže vám i pořádně zhubnout.

foto: shutterstock.com

Než vyrazíte na první lekci capoeiry, nedívejte se na videa z vystoupení brazilských bojovníků. Získáte pocit, že na něco podobného nikdy nemůžete mít. Ale to je velká chyba. To, co se u nás učí, je fit-capoeira, z boje převzala jen prvky a působí spíš jako tanec. Začít s ní může kdokoli – hodiny se přizpůsobují svou choreografií právě pokročilostí účastníků. Často se jí věnují i malé děti. Ostatně i tentokrát jsme zašli na jednu lekci, abychom pro vás zjistili víc. Měli jsme štěstí na instruktora - brazilského učitele Laboria z Ria de Janeira.

Plně obsazenou tělocvičnou duněla rytmická, charakteristická hudba, která je naprosto nezbytná. A protože jsme si přišli ujasnit, co to vlastně capoeira je, ptali jsme se cvičících. "Brazilské bojové umění, které spojuje kromě boje i tanec a akrobacii," řekla nám Soňa, která patří mezi "mazáky". Věnuje se jí už přes půl roku, ale jak přiznala, začátky byly trochu nerozhodné. "Přivedl mne k tomu bývalý přítel, který to bral jako rozcvičení před lekcí boxu. Při první lekci jsem se bála, že to nebudu zvládat, ale nakonec to byla pohoda." Soňa za hlavní výhodu považuje právě to, že každý může zvolit takové tempo a náročnost, jakou potřebuje. "Navíc nepotřebujete žádnou výbavu – cvičíte naboso a tak stačí něco pohodlného na sebe a můžete vyrazit."

Za vhodné cviční považuje capoeiru i trenérka fitness Jitka Košínová z www.bodytrainers.cz: "Jde o perfektní aerobní cvičení, které kombinuje prvky posilující celé tělo, a to zdravě – pracujete přitom jen s vahou vlastního těla. První tréningy mohou být náročnější, pokud člověk nikdy nesportoval, ale to by bylo náročnější cokoli. Capoeira vám pomůže s posílením svalů a krevního oběhu, ale i s rovnováhou, koordinací pohybů, pohybovou pamětí a soustředěním . "A má další výhodu – spolehněte se, že dodává dobrou náladu," doplňuje Soňa.

Jak probíhá hodina

A jak bychom tedy popsali pohyby při capoeiře? Velmi stručně řečeno, jde o různě rychlé a různě vysoko prováděné kopy, vyhýbání se, vyrovnávání rovnováhy, které sladíte s rytmem hudby. Původně to byl vlastně simulovaný boj dvou lidí. Byla to tedy spíš chlapská záležitost. Do Evropy ale přišla capoeira ve formě "fit", tedy spíš jako druh tance. Není tedy divu, že jsme na hodině pod vedením brazilského učitele našli i mnoho žen a dívek a dokonce i několik dětí. Cvičenci napodobují pohyby učitele, který podle jejich zdatnosti sestaví choreografii. Na úvod je samozřejmě rozcvičení a zahřátí svalů.

Pro koho se hodí

Pro každého, kdo si chce zlepšit fyzičku a posílit svaly, chce zvýšit pružnost těla, pocvičit rovnováhu. Vhodná je i jako cvičení při snaze zhubnout.

Zdroj fotek: http://senzala-prerov.wz.cz/index2.html

Máte-li s capoeirou vlastní zkušenosti, podělte se s nimi prostřednictvím diskuse nebo nám napište na tento mail.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 250 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Iva (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 21. října 2019, 02:17:16

    Začínám už třetí týden rehabilitací. Jsem v nemocnici a na víkend jezdím domů. Jsou to… Diskutovat

  • nenívýchodisko (Anorexie (Mentální anorexie)) 21. října 2019, 15:28:52

    Ano, obraťte se na odborného lékaře.... od praktického doktora, kde dostanete doporučení na… Diskutovat

  • Lidna (Průjem) 21. října 2019, 15:33:50

    Nezkoušela nenapadlo mě to, že to je dobré na průjmy. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.