Inzerce

Tentokrát zhubnete: díky capoeiře

( Renata Vyšínová | přečteno: 10805x )

Za exoticky znějícím názvem capoeira je energeticky-relaxační cvičení vhodné pro všechny věkové kategorie. Posílíte díky ní celé tělo, získáte mrštnost a prospějete svému srdci i celému kardiovaskulárního systému. A pokud se do ní pustíte s vervou, pomůže vám i pořádně zhubnout.

shutterstock.com

Než vyrazíte na první lekci capoeiry, nedívejte se na videa z vystoupení brazilských bojovníků. Získáte pocit, že na něco podobného nikdy nemůžete mít. Ale to je velká chyba. To, co se u nás učí, je fit-capoeira, z boje převzala jen prvky a působí spíš jako tanec. Začít s ní může kdokoli – hodiny se přizpůsobují svou choreografií právě pokročilostí účastníků. Často se jí věnují i malé děti. Ostatně i tentokrát jsme zašli na jednu lekci, abychom pro vás zjistili víc. Měli jsme štěstí na instruktora - brazilského učitele Laboria z Ria de Janeira.

Plně obsazenou tělocvičnou duněla rytmická, charakteristická hudba, která je naprosto nezbytná. A protože jsme si přišli ujasnit, co to vlastně capoeira je, ptali jsme se cvičících. "Brazilské bojové umění, které spojuje kromě boje i tanec a akrobacii," řekla nám Soňa, která patří mezi "mazáky". Věnuje se jí už přes půl roku, ale jak přiznala, začátky byly trochu nerozhodné. "Přivedl mne k tomu bývalý přítel, který to bral jako rozcvičení před lekcí boxu. Při první lekci jsem se bála, že to nebudu zvládat, ale nakonec to byla pohoda." Soňa za hlavní výhodu považuje právě to, že každý může zvolit takové tempo a náročnost, jakou potřebuje. "Navíc nepotřebujete žádnou výbavu – cvičíte naboso a tak stačí něco pohodlného na sebe a můžete vyrazit."

Za vhodné cviční považuje capoeiru i trenérka fitness Jitka Košínová z www.bodytrainers.cz: "Jde o perfektní aerobní cvičení, které kombinuje prvky posilující celé tělo, a to zdravě – pracujete přitom jen s vahou vlastního těla. První tréningy mohou být náročnější, pokud člověk nikdy nesportoval, ale to by bylo náročnější cokoli. Capoeira vám pomůže s posílením svalů a krevního oběhu, ale i s rovnováhou, koordinací pohybů, pohybovou pamětí a soustředěním . "A má další výhodu – spolehněte se, že dodává dobrou náladu," doplňuje Soňa.

Jak probíhá hodina

A jak bychom tedy popsali pohyby při capoeiře? Velmi stručně řečeno, jde o různě rychlé a různě vysoko prováděné kopy, vyhýbání se, vyrovnávání rovnováhy, které sladíte s rytmem hudby. Původně to byl vlastně simulovaný boj dvou lidí. Byla to tedy spíš chlapská záležitost. Do Evropy ale přišla capoeira ve formě "fit", tedy spíš jako druh tance. Není tedy divu, že jsme na hodině pod vedením brazilského učitele našli i mnoho žen a dívek a dokonce i několik dětí. Cvičenci napodobují pohyby učitele, který podle jejich zdatnosti sestaví choreografii. Na úvod je samozřejmě rozcvičení a zahřátí svalů.

Pro koho se hodí

Pro každého, kdo si chce zlepšit fyzičku a posílit svaly, chce zvýšit pružnost těla, pocvičit rovnováhu. Vhodná je i jako cvičení při snaze zhubnout.

Zdroj fotek: http://senzala-prerov.wz.cz/index2.html

Máte-li s capoeirou vlastní zkušenosti, podělte se s nimi prostřednictvím diskuse nebo nám napište na tento mail.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 250 lidí

Mohlo by vás zajímat

Hubneme s Merrylinkou: třetí vážení

Naše tři dobrovolnice z projektu "Hubneme s Merrylinkou" hubnou již půl roku. Koncem května, kdy náš projekt končí, budete mít možnost dozvědět se více o jejich problémech, se kterými se potýkaly i uvidět změny na jejich postavách na fotografiích.

Jak přežít a užít si Vánoce

Kromě cukroví, vánočky, smaženého kapra, bramborového salátu nebo třeba řízků patří k času adventu i zdravé pokrmy.

Pozor na diety

Tak jako auto potřebuje k jízdě palivo, potřebuje i tělo ke svému fungování energii. Pro naše tělo jsou palivem potraviny, které mu umožňují, aby správně fungovalo - srdci, aby rozvádělo krev do celého těla, plicím k dýchání, svalům k pohybu a mozku k myšlení, zkrátka umožňují nám žít.

Měl by přítel zhubnout?

Dobrý den, u mého přítele byla zjištěna asi před osmi měsíci cukrovka 1. typu. Jeho váha v současné době převyšuje 150 kg; platí i v tomto případě, že by neměl hubnout? Zatím nikdo nedokázal zjistit, proč je tak silný a proč se jeho váha výrazně nezměnila ani po nasazení diety (diabetické). Díky za odpověď.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.