karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Zlomeniny

(MUDr. Aleš Fibír | přečteno: 442261x )

Jedna z definic říká, že kost je bílá, tvrdá pojivová tkáň, specializovaná pro podpůrnou a ochrannou funkci. Potkal vás úraz? Máte za sebou operaci nebo vás brzy čeká? Potřebujete být co nejdříve zase fit? Chcete urychlit vstřebávání otoků a krevních podlitin a podpořit nekomplikované hojení?

shutterstock.com

U lékaře

Při podezření na zlomeninu je nejlepší navštívit rovnou chirurgické pracoviště. Samozřejmě pokud je přítomno nějaké další poranění, je li zraněný v bezvědomí, nebo jedná li se o zlomeninu otevřenou, je zapotřebí volat záchrannou službu. Do jejího příjezdu je nutno udržet volné dýchací cesty a zastavit případné krvácení.

Většinou se ale setkáváme s méně dramatickými poraněními, se kterými navštívíme lékaře sami. Lékař Vás vyšetří a rozhodne zda a jaké RTG vyšetření je třeba provést. RTG vyšetření není bolestivé a snímky bývají hotovy většinou do 10-15minut. Na jejich základě lze rozhodnout zda se jedná o zlomeninu či nikoli. Při nejasném nálezu může lékař doporučit ještě další doplňující RTG snímky. V některých případech je nutno provést vyšetření počítačovým tomografem (CT), případně magnetickou rezonancí (MRI), které definitivně potvrdí nebo vyloučí zlomeninu.

Drtivá většina zlomenin se léčí konzervativně, tedy znehybněním sádrovou fixací. Týká se to hlavně končetinových zlomenin, u které jsou úlomky ve vyhovujícím postavení a jsou stabilní. Alternativními materiály, používanými ke znehybnění, jsou obvazy na bázi skelných vláken spojených polyuretanem, které po přiložení a namočení ztuhnou. Případně se občas používají tzv. termoplasty, tedy umělá hmota tvarovatelná při 60 stupních Celsia, které po vychladnutí na pokojovou teplotu také ztuhne.

Pokud jsou úlomky v nevyhovujícím postavení tak je třeba před znehybněním srovnat. Typickým příkladem jsou zlomeniny dolního konce předloktí, které se často posunou a často je nutno je vrátit do správného postavení (zreponovat).

Zlomenina dolního konce předloktí před a po narovnání - boční pohled
Zlomenina předloktí

Zlomenina dolního konce předloktí před a po narovnání - předozadní pohled
Zlomenina předloktí

To lze provést někdy bez nutnosti celkové anestézie, ale při větších posunech nebo u dětí by mělo být pravidlem provedení výkonu v celkové anestézii. Poté se zlomenina zafixuje a provede se kontrola RTG.

Operační řešení je rovnou voleno u zlomenin nestabilních nebo s posunem úlomků. Operovány jsou samozřejmě také zlomeniny, které se nepodařilo srovnat, nebo mají i v sádrovém obvazu tendenci k posunu. Operace se provádí za hospitalizace a na operačním sále. Používají se šrouby, kovové dlahy, dráty, nitrodřeňové hřeby, kloubní náhrady nebo i zevní fixatéry. Blíže popsat jednotlivá řešení není v silách tohoto článku.

Doba léčení zlomenin je různá v závislosti na věku a na typu postižené kosti. Po určitém zobecnění lze říci., že na horní končetině se zlomeniny hojí 4-8 týdnů, na končetině dolní 8-14 týdnů. V jiných lokalitách to může být 3-12 týdnů. U dětí zhruba polovinu doby než u stejné zlomeniny u dospělých. Pokud je nutno kost operovat, doba léčení se může i výrazně prodloužit.

Zlomenina záprstní kosti malíku před a po zhojení (tzv.boxerská zlomenina)
Malíku

Zlomenina konečného článku prstu
Článku prstu

Nedílnou součástí léčby je rehabilitace. U zlomenin předloktí se podaří rozcvičit ztuhlé klouby během 2-4 týdnů, u zlomeniny stehna může trvat rehabilitace 2-3 měsíce, u poranění páteře i delší dobu. Není možné popsat jednotlivé rehabilitační postupy v tomto článku. Důležité je pamatovat si, že rehabilitace je nedílnou součástí léčby a významně se podílí na jejím úspěchu.

kapitola
Diskuse k článku
Jirka
9x

V práci jsem jsem si skřípl levý palec mezi tunovou paletou a el.paletovým vozíkem....palec jsem měl postavený nahoru do pravého úhle,,mám tuto zlomeninu zhruba už dva týdny...nevíte prosím jak dlouho se tato zlomenina přibližně může léčit.děkuji

maja
4x

jeste dlouho

Aleš
3x

Při fotbalovém utkání jsem blbě doskočil a trochu víc na palec. Zápas jsem dochytal, při ohýbání tlačí a a někdy to píchne. mám to již dva týdny ... dá ses tím ještě něco dělat ? děkuji


Celkový počet příspěvků v diskusi: 35. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Obáváte se cukrovky?

63%
37%
Zatím hlasovalo 578 lidí

Mohlo by vás zajímat

Alergie na vánoční stromeček

Trápí vás každý rok s příchodem Vánoc kýchání, rýma či kašel? Je načase začít přemýšlet o vánočním stromku jako o možné příčině vašich potíží.

První gynekologická prohlídka - co vás čeká?

Každá dívka by měla první gynekologické vyšetření absolvovat ještě před zahájením sexuálního života, a to i když nemá žádné problémy.

Příběh Olgy: Omdlela na dovolené v Řecku – mohla za to vzácná nemoc

Lékaři Olze odhalili vzácnou a někdy velmi závažnou nemoc kosterních svalů – myozitidu

Výlet do Telče

Výlet do Telče.... Zuzana Lamačová

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce