Inzerce

Infarkt myokardu

8. června 2008, MUDr. Jarmila Křížová PhD.   |   přečteno: 254265x

Velmi typicky se akutní infarkt myokardu projevuje krutou svíravou nebo pálivou bolestí za prsní kostí (stenokardie), která může vyzařovat do levé paže, krku, čelisti, zad, ale i do břicha.

U lékaře

Akutní infarkt myokardu je akutní stav, který vyžaduje rozhodný přístup a rychlou léčbu. Rychlá záchranná služba vás doveze přímo na koronární jednotku nebo v případě nejisté diagnózy na příjmovou interní ambulanci. Zde vám sestra ihned natočí EKG, které lékař zkontroluje a vyhodnotí. Mohou zde být jasné známky svědčící pro infarkt myokardu, ale EKG natočené brzy po vzniku obtíží může být zcela normální.

Lékař se vás bude dotazovat na vaši anamnézu, budou ho hlavně zajímat vaše současné obtíže. Kdy bolest vznikla, kde je nejintenzivnější, kam vyzařuje. Za jakých okolností k obtížím došlo, jak dlouho trvají, zda je nějaký efekt užitých léků, zda pociťujete dušnost atd.

Dále je důležitá znalost jiných vašich onemocnění, hlavně srdce, cév a oběhu, bude potřebovat vědět, jaké léky užíváte, zda kouříte a zda se v rodině vyskytly srdeční problémy. O ostatní detaily z anamnézy se bude lékař zajímat až po stabilizaci akutního stavu. Budete samozřejmě vyšetřeni. Lékař vám změří krevní tlak, poslechne srdce, dýchání, šelesty nad velkými cévami, prohmatá břicho a bude zjišťovat, zda nemáte otoky nohou.

V případě prokázaného infarkt myokardu vám hned začne být sledována srdeční činnost na monitoru . Pro vás je toto vyšetření zcela nezatěžující, budete mít na hrudníku nalepeny elektrody (umělohmotné destičky), od kterých vedou kabely do přístroje, který umí vyhodnocovat elektrickou srdeční aktivitu. Bude vám také podáván kyslík.

Sestra vám nabere za žíly krev, kde budou stanoveny parametry ukazující na poškození srdečního svalu ( kardiospecifické enzymy ). Z těchto výsledků se dá usuzovat na rozsah infarktu a jeho stáří. V krvi se zjišťují i některé faktory způsobující aterosklerózu: hladiny cukru, cholesterolu a dalších tuků.

Pak budete převezeni buď na koronární jednotku, pokud tam již nejste, nebo na katetrizační sál k provedení koronarografie . Ta se provádí v případě, že vaše obtíže trvají méně než 12 hodin a metoda je dostupná do 1 hodiny. Je to vyšetření, při kterém se tepnou v třísle v místním umrtvení zavede kanyla až do srdečních tepen a po podání kontrastní látky vidí lékaři přímo jejich případný uzávěr či zúžení. V případě, že jsou změny závažné, tak se v místě zúžení nafoukne malý balónek na konci kanyly a ten cévu roztáhne ( angioplastika ). Do tohoto místa se pak následně zavede kovová výztuha ( stent ). V některých případech není možné tepny zprůchodnit při koronarografii, pak je indikován bypass (viz níže).

Po koronarografii budete uloženi do klidu na lůžko na koronární jednotce. Srdeční činnost bude sledována na monitoru, pravidelně bude váš zdravotní stav kontrolován lékaři a sestrami. V prvních dnech po IM bude vyšetřeno vaše srdce ultrazvukem – ECHO (echokardiografie) . Toto vyšetření nebolí, lékař má přiloženou ultrazvukovou sondu na váš hrudník a na monitoru sleduje obraz srdeční činnosti. Může posoudit výkon srdce, rozsah poškozené oblasti, funkci srdečních chlopní atd.

Léčba většinou začala již při koronarografii. V případě, že nebyla dostupná do 1 hodiny, tak se provádí trombolýza , tedy rozpuštění krevní sraženiny ve věnčité tepně pomocí léků podaných do žíly. Pokud vaše obtíže trvají déle než 12 hodin, tak se akutně koronarografie ani trombolýza neprovádí. K zabránění narůstání krevní sraženiny se podává ve formě podkožních injekcí heparin . Od prvního dne budete dostávat kyselinu acetylosalicylovou (Anopyrin), která zabraňuje shlukování krevních destiček. Pokud budou přetrvávat bolesti, tak dostanete silné analgetikum a nitráty , buď do žíly nebo ve spreji. Pokud je možné, tak se podávají beta-blokátory , které snižují tepovou frekvenci a krevní tlak a snižují úmrtnost na ischemickou chorobu srdeční, ACE-inhibitory , které snižují krevní tlak a také zlepšují prognózu po IM. Dále se užívají léky, které snižují hladiny cholesterolu ( statiny ). Volba dalších léků závisí na vašem stavu a výsledcích.

Od druhého dne při nekomplikovaném IM se pomalu zahajuje rehabilitace. Třetí den je při uspokojivém průběhu možný překlad na standardní interní oddělení a po 7-10 dnech propuštění domů se zavedenou léčbou, kterou budete zpravidla užívat dlouhodobě.

V případě, že nebylo možné zprůchodnit tepny při koronarografii, tak je v řadě případů indikováno s různým časovým odstupem chirurgické řešení - aorto-koronární bypass , při kterém se zúžený úsek přemostí zdravou cévou.

Tím to pro vás ale nekončí! Nadále byste měli být sledováni kardiologem. Po prodělaném infarktu myokardu byste rozhodně měli upravit životní styl – dietu a fyzickou aktivitu. Hlavní dietní zásady jsou obdobné, jaké jsou doporučovány pro prevenci a léčbu pacientů s cukrovkou 2.typu, obezitou nebo hypertenzí. Pokud tedy tuto dietu dodržujete, tak snižujete riziko vzniku všech těchto nemocí. V případě, že máte nadváhu nebo jste dokonce obézní, tak je třeba tělesnou hmotnost redukovat, především snížením příjmu energie v potravě. Všichni pacienti s vyšší hladinou cholesterolu a triglyceridů by měli snížit příjem tuků, které jsou v naší populaci konzumovány v nadměrném množství. Důležitým opatřením je zvýšení obsahu vlákniny v potravě. Je doporučováno i malé množství alkoholu, nejlépe vína (tak 2-3 dcl denně). Z dalších režimových opatření je důležitá pravidelná fyzická aktivita. Ideální je aerobní cvičení, o jeho intenzitě a frekvenci se domluvte se svým lékařem. Pokud kouříte, tak byste rozhodně měli přestat! Velmi důležitá je léčba ostatních rizikových faktorů, tedy vysokého krevního tlaku, cukrovky, zvýšených hladin krevních tuků.

Související články
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Miroslav12 poděkování

Dobrý den matka mé ženy leží v zahraničí v nemocnici údajně po infarktu a nemůžou jí snížit tlak! Momentálně je v umělém spánku nevíte co může být příčinou? děkuji

Reagovatpoděkovatnahlásit

29. října 2009, 06:26:32

Lenka17 poděkování

Dobrý den, můj tchán je po dvou infarktech. V brzké době by měl jít na budíka. Vždy večer začne heozně kašlat, až nemůže popadnout dech. Tlak má nízký, veškérá vyšetření související s jeho stavem jsou v pořádku. Jen ten hrozný kašel. (Přes den nekašle a není nastydlí). Děkuji Lenka

Reagovatpoděkovatnahlásit

25. listopadu 2009, 21:12:43

Jan33 poděkování

Dobryý den nel bych otazku?? behem vcerejsiho vecera sem nejspis prodelal lechký infarkt nejvice pozoruhodne na tom je ze mi je 17 let ale priznaky jasne ukazuji na infarkt .Nenavstivil sem zadneho lekare muze mi to zpusobit nejake trvale nasledky dekuji.cekam co nejrychlejsi odpoved

Reagovatpoděkovatnahlásit

12. března 2010, 13:40:29


Celkový počet příspěvků v diskusi: 14. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 707 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

    Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

  • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

    Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

  • Olga (HUBNUTÍ) 15. října 2019, 18:54:53

    O něm jsem četla, ale nezkoušela ještě. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.