Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Infarkt myokardu

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 275642x )

Velmi typicky se akutní infarkt myokardu projevuje krutou svíravou nebo pálivou bolestí za prsní kostí (stenokardie), která může vyzařovat do levé paže, krku, čelisti, zad, ale i do břicha.

shutterstock.com

U lékaře

Akutní infarkt myokardu je akutní stav, který vyžaduje rozhodný přístup a rychlou léčbu. Rychlá záchranná služba vás doveze přímo na koronární jednotku nebo v případě nejisté diagnózy na příjmovou interní ambulanci. Zde vám sestra ihned natočí EKG, které lékař zkontroluje a vyhodnotí. Mohou zde být jasné známky svědčící pro infarkt myokardu, ale EKG natočené brzy po vzniku obtíží může být zcela normální.

Lékař se vás bude dotazovat na vaši anamnézu, budou ho hlavně zajímat vaše současné obtíže. Kdy bolest vznikla, kde je nejintenzivnější, kam vyzařuje. Za jakých okolností k obtížím došlo, jak dlouho trvají, zda je nějaký efekt užitých léků, zda pociťujete dušnost atd.

Dále je důležitá znalost jiných vašich onemocnění, hlavně srdce, cév a oběhu, bude potřebovat vědět, jaké léky užíváte, zda kouříte a zda se v rodině vyskytly srdeční problémy. O ostatní detaily z anamnézy se bude lékař zajímat až po stabilizaci akutního stavu. Budete samozřejmě vyšetřeni. Lékař vám změří krevní tlak, poslechne srdce, dýchání, šelesty nad velkými cévami, prohmatá břicho a bude zjišťovat, zda nemáte otoky nohou.

V případě prokázaného infarkt myokardu vám hned začne být sledována srdeční činnost na monitoru . Pro vás je toto vyšetření zcela nezatěžující, budete mít na hrudníku nalepeny elektrody (umělohmotné destičky), od kterých vedou kabely do přístroje, který umí vyhodnocovat elektrickou srdeční aktivitu. Bude vám také podáván kyslík.

Sestra vám nabere za žíly krev, kde budou stanoveny parametry ukazující na poškození srdečního svalu ( kardiospecifické enzymy ). Z těchto výsledků se dá usuzovat na rozsah infarktu a jeho stáří. V krvi se zjišťují i některé faktory způsobující aterosklerózu: hladiny cukru, cholesterolu a dalších tuků.

Pak budete převezeni buď na koronární jednotku, pokud tam již nejste, nebo na katetrizační sál k provedení koronarografie . Ta se provádí v případě, že vaše obtíže trvají méně než 12 hodin a metoda je dostupná do 1 hodiny. Je to vyšetření, při kterém se tepnou v třísle v místním umrtvení zavede kanyla až do srdečních tepen a po podání kontrastní látky vidí lékaři přímo jejich případný uzávěr či zúžení. V případě, že jsou změny závažné, tak se v místě zúžení nafoukne malý balónek na konci kanyly a ten cévu roztáhne ( angioplastika ). Do tohoto místa se pak následně zavede kovová výztuha ( stent ). V některých případech není možné tepny zprůchodnit při koronarografii, pak je indikován bypass (viz níže).

Po koronarografii budete uloženi do klidu na lůžko na koronární jednotce. Srdeční činnost bude sledována na monitoru, pravidelně bude váš zdravotní stav kontrolován lékaři a sestrami. V prvních dnech po IM bude vyšetřeno vaše srdce ultrazvukem – ECHO (echokardiografie) . Toto vyšetření nebolí, lékař má přiloženou ultrazvukovou sondu na váš hrudník a na monitoru sleduje obraz srdeční činnosti. Může posoudit výkon srdce, rozsah poškozené oblasti, funkci srdečních chlopní atd.

Léčba většinou začala již při koronarografii. V případě, že nebyla dostupná do 1 hodiny, tak se provádí trombolýza , tedy rozpuštění krevní sraženiny ve věnčité tepně pomocí léků podaných do žíly. Pokud vaše obtíže trvají déle než 12 hodin, tak se akutně koronarografie ani trombolýza neprovádí. K zabránění narůstání krevní sraženiny se podává ve formě podkožních injekcí heparin . Od prvního dne budete dostávat kyselinu acetylosalicylovou (Anopyrin), která zabraňuje shlukování krevních destiček. Pokud budou přetrvávat bolesti, tak dostanete silné analgetikum a nitráty , buď do žíly nebo ve spreji. Pokud je možné, tak se podávají beta-blokátory , které snižují tepovou frekvenci a krevní tlak a snižují úmrtnost na ischemickou chorobu srdeční, ACE-inhibitory , které snižují krevní tlak a také zlepšují prognózu po IM. Dále se užívají léky, které snižují hladiny cholesterolu ( statiny ). Volba dalších léků závisí na vašem stavu a výsledcích.

Od druhého dne při nekomplikovaném IM se pomalu zahajuje rehabilitace. Třetí den je při uspokojivém průběhu možný překlad na standardní interní oddělení a po 7-10 dnech propuštění domů se zavedenou léčbou, kterou budete zpravidla užívat dlouhodobě.

V případě, že nebylo možné zprůchodnit tepny při koronarografii, tak je v řadě případů indikováno s různým časovým odstupem chirurgické řešení - aorto-koronární bypass , při kterém se zúžený úsek přemostí zdravou cévou.

Tím to pro vás ale nekončí! Nadále byste měli být sledováni kardiologem. Po prodělaném infarktu myokardu byste rozhodně měli upravit životní styl – dietu a fyzickou aktivitu. Hlavní dietní zásady jsou obdobné, jaké jsou doporučovány pro prevenci a léčbu pacientů s cukrovkou 2.typu, obezitou nebo hypertenzí. Pokud tedy tuto dietu dodržujete, tak snižujete riziko vzniku všech těchto nemocí. V případě, že máte nadváhu nebo jste dokonce obézní, tak je třeba tělesnou hmotnost redukovat, především snížením příjmu energie v potravě. Všichni pacienti s vyšší hladinou cholesterolu a triglyceridů by měli snížit příjem tuků, které jsou v naší populaci konzumovány v nadměrném množství. Důležitým opatřením je zvýšení obsahu vlákniny v potravě. Je doporučováno i malé množství alkoholu, nejlépe vína (tak 2-3 dcl denně). Z dalších režimových opatření je důležitá pravidelná fyzická aktivita. Ideální je aerobní cvičení, o jeho intenzitě a frekvenci se domluvte se svým lékařem. Pokud kouříte, tak byste rozhodně měli přestat! Velmi důležitá je léčba ostatních rizikových faktorů, tedy vysokého krevního tlaku, cukrovky, zvýšených hladin krevních tuků.

kapitola

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Miroslav
12x

Dobrý den matka mé ženy leží v zahraničí v nemocnici údajně po infarktu a nemůžou jí snížit tlak! Momentálně je v umělém spánku nevíte co může být příčinou? děkuji

Lenka
18x

Dobrý den, můj tchán je po dvou infarktech. V brzké době by měl jít na budíka. Vždy večer začne heozně kašlat, až nemůže popadnout dech. Tlak má nízký, veškérá vyšetření související s jeho stavem jsou v pořádku. Jen ten hrozný kašel. (Přes den nekašle a není nastydlí). Děkuji Lenka

Jan
34x

Dobryý den nel bych otazku?? behem vcerejsiho vecera sem nejspis prodelal lechký infarkt nejvice pozoruhodne na tom je ze mi je 17 let ale priznaky jasne ukazuji na infarkt .Nenavstivil sem zadneho lekare muze mi to zpusobit nejake trvale nasledky dekuji.cekam co nejrychlejsi odpoved


Celkový počet příspěvků v diskusi: 14. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Menstruační cyklus

Menstruačním cyklem nazýváme pravidelné opakované krvácení z rodidel ženy, pojem menstruace pak označuje období jednotlivých krvácení.

Osteoporóza

Osteoporóza je syndrom, provázející řadu onemocnění nebo se vyskytuje samostatně. Je definovaná úbytkem kostní hmoty, strukturálními změnami kostní tkáně a zvýšenou náklonností ke zlomeninám, které jsou její hlavní komplikací.

Co je osteoporoza

Osteoporóza je onemocnění, které se projevuje úbytkem kostní hmoty a poruchami její struktury. Tato choroba vede ke zvýšené lomivosti kostí, a tedy i ke zvýšenému riziku zlomenin a zdravotních komplikací z nich vyplývajících.

Vliv vitamínů na prevenci osteoporózy

Na vstřebávání a využití vápníku v organismu mají velký vliv některé vitamíny, zejména vitamín D, A, K1, C, B2 a B6. Vitamín D má z hlediska růstu a obnovy kostí dvě významné funkce. Jednak podporuje vstřebávání vápníku a fosforu ze střeva.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce