Inzerce

Infarkt myokardu

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 266574x )

Velmi typicky se akutní infarkt myokardu projevuje krutou svíravou nebo pálivou bolestí za prsní kostí (stenokardie), která může vyzařovat do levé paže, krku, čelisti, zad, ale i do břicha.

shutterstock.com

Časté otázky

Mám anginu pectoris, jsem sledován a léčen u kardiologa. Dodržuji všechny jeho rady a doporučení. Jsem ohrožen infarktem?
Angina pectoris a infarkt myokardu jsou formy ischemické choroby srdeční. Bolesti na hrudníku (angina pectoris) bývají prvním signálem, že koronární cévy zásobující srdeční sval nejsou zcela v pořádku, že jsou velmi pravděpodobně poškozeny aterosklerózou a je i vyšší riziko vzniku infarktu myokardu. Nicméně správnou životosprávou a dodržováním léčby anginy pectoris toto riziko snižujete.

Mívám bolesti na hrudníku. Opakovaně mě vyšetřovali v nemocnici pro podezření na infarkt myokardu. Závěr ale nakonec byl, že mě bolí spojení prsní kosti a žeber. Je to možné?
Ano, jedná se o tzv. Tietzův syndrom, při kterém se objevují bolesti na hrudníku podobné bolestem při angině pectoris nebo infarktu. Bolest lze vyvolat tlakem na skloubení prsní kosti a žebra. Pro jistotu vylučujeme srdeční onemocnění pomocí EKG a biochemického vyšetření.

Oba moji rodiče zemřeli na infarkt v 50 letech. Znamená to vyšší riziko infarktu i pro mě?
Ano. Infarkt myokardu u blízkých příbuzných ve věku pod 55 let u mužů a 65 let u žen je nezávislým rizikovým faktorem ischemické choroby srdeční (ICHS) u potomků. Rozhodně dodržujte doporučená preventivní opatření vzniku ICHS.

Po ulehnutí do postele jsem začal pozorovat pálivé bolesti na hrudníku. Jedná se o infarkt?
Musíme vás samozřejmě pečlivě vyšetřit. Je ale možné, že vaše obtíže vznikly při průniku žaludečních šťáv do jícnu (refluxu) a o akutní IM se nejedná.

Co je to ergometrie? Provádí se při infarktu?
Ergometrie je vyšetření EKG při zátěži, nejčastěji při šlapání na rotopedu se zvyšující se zátěží. Během zátěže jsou sledovány vaše obtíže a změny na EKG. Toto vyšetření se v prvních dnech po IM neprovádí, protože srdce nemůžete vystavovat takové námaze. Provádí se až s časovým odstupem několika týdnů.

Celý den jsem sekal dříví a večer mě hrozně bolelo v zádech a na hrudníku. Bojím se, že mám infarkt. Trochu mi pomohl Ibuprofen.

A jak vypadá srdce při infarktu?

Už o infarktu, vzniku nemoci víme hodně informací, ale dokážeme si představit, jak se srdce při infarktu doslova snaží bojovat o život? Podívejte se na video a uvidíte sami:


Musíme vás samozřejmě pečlivě vyšetřit a IM vyloučit. Bolesti na hrudníku ale bývají velmi často přenesené ze zad. Předchozí namáhavá práce a úleva po ibuprofenu dosti svědčí pro to, že se o bolesti „od páteře“ jedná.
kapitola
Inzerce

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Miroslav
12x

Dobrý den matka mé ženy leží v zahraničí v nemocnici údajně po infarktu a nemůžou jí snížit tlak! Momentálně je v umělém spánku nevíte co může být příčinou? děkuji

Lenka
17x

Dobrý den, můj tchán je po dvou infarktech. V brzké době by měl jít na budíka. Vždy večer začne heozně kašlat, až nemůže popadnout dech. Tlak má nízký, veškérá vyšetření související s jeho stavem jsou v pořádku. Jen ten hrozný kašel. (Přes den nekašle a není nastydlí). Děkuji Lenka

Jan
33x

Dobryý den nel bych otazku?? behem vcerejsiho vecera sem nejspis prodelal lechký infarkt nejvice pozoruhodne na tom je ze mi je 17 let ale priznaky jasne ukazuji na infarkt .Nenavstivil sem zadneho lekare muze mi to zpusobit nejake trvale nasledky dekuji.cekam co nejrychlejsi odpoved


Celkový počet příspěvků v diskusi: 14. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 288 lidí

Mohlo by vás zajímat

Denzitometrie - vyšetření kvality kostí

Denzitometrie je zobrazovací metoda měřící hustotu kostní hmoty. Jedná se o bezbolestné vyšetření, které pacienta nezatěžuje. Díky denzitometrickému vyšetření je lékař schopen odhadnout, jak velká jsou rizika zlomenin spojených s osteoporózou. Vyšetření provádí lékař na specializovaném radiologickém pracovišti.

Menopauza

Menopauza se obvykle dostaví, když žena dosáhne věku kolem padesátky.

O životosprávě v menopauze

Menopauza přichází kolem 50. roku věku ženy. Vzhledem k prodlužující se délce života to znamená, že ženy žijí po menopauze ještě minimálně další třetinu svého života se všemi změnami a riziky, které s sebou menopauza přináší.

Menstruace

mam dve otazky.Dostanu menstruaci u more,je nebezpecne koupat se bez tamponu?Myslim kvuli infekcim? Muzou dlouhodobe uzivana antibiotikaoddalit menstruaci a zpusobit mykozu?Predem dekuji za odpoved

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.