Inzerce

Infarkt myokardu

8. června 2008, MUDr. Jarmila Křížová PhD.   |   přečteno: 254358x

Velmi typicky se akutní infarkt myokardu projevuje krutou svíravou nebo pálivou bolestí za prsní kostí (stenokardie), která může vyzařovat do levé paže, krku, čelisti, zad, ale i do břicha.

Časté otázky

Mám anginu pectoris, jsem sledován a léčen u kardiologa. Dodržuji všechny jeho rady a doporučení. Jsem ohrožen infarktem?
Angina pectoris a infarkt myokardu jsou formy ischemické choroby srdeční. Bolesti na hrudníku (angina pectoris) bývají prvním signálem, že koronární cévy zásobující srdeční sval nejsou zcela v pořádku, že jsou velmi pravděpodobně poškozeny aterosklerózou a je i vyšší riziko vzniku infarktu myokardu. Nicméně správnou životosprávou a dodržováním léčby anginy pectoris toto riziko snižujete.

Mívám bolesti na hrudníku. Opakovaně mě vyšetřovali v nemocnici pro podezření na infarkt myokardu. Závěr ale nakonec byl, že mě bolí spojení prsní kosti a žeber. Je to možné?
Ano, jedná se o tzv. Tietzův syndrom, při kterém se objevují bolesti na hrudníku podobné bolestem při angině pectoris nebo infarktu. Bolest lze vyvolat tlakem na skloubení prsní kosti a žebra. Pro jistotu vylučujeme srdeční onemocnění pomocí EKG a biochemického vyšetření.

Oba moji rodiče zemřeli na infarkt v 50 letech. Znamená to vyšší riziko infarktu i pro mě?
Ano. Infarkt myokardu u blízkých příbuzných ve věku pod 55 let u mužů a 65 let u žen je nezávislým rizikovým faktorem ischemické choroby srdeční (ICHS) u potomků. Rozhodně dodržujte doporučená preventivní opatření vzniku ICHS.

Po ulehnutí do postele jsem začal pozorovat pálivé bolesti na hrudníku. Jedná se o infarkt?
Musíme vás samozřejmě pečlivě vyšetřit. Je ale možné, že vaše obtíže vznikly při průniku žaludečních šťáv do jícnu (refluxu) a o akutní IM se nejedná.

Co je to ergometrie? Provádí se při infarktu?
Ergometrie je vyšetření EKG při zátěži, nejčastěji při šlapání na rotopedu se zvyšující se zátěží. Během zátěže jsou sledovány vaše obtíže a změny na EKG. Toto vyšetření se v prvních dnech po IM neprovádí, protože srdce nemůžete vystavovat takové námaze. Provádí se až s časovým odstupem několika týdnů.

Celý den jsem sekal dříví a večer mě hrozně bolelo v zádech a na hrudníku. Bojím se, že mám infarkt. Trochu mi pomohl Ibuprofen.

A jak vypadá srdce při infarktu?

Už o infarktu, vzniku nemoci víme hodně informací, ale dokážeme si představit, jak se srdce při infarktu doslova snaží bojovat o život? Podívejte se na video a uvidíte sami:


Musíme vás samozřejmě pečlivě vyšetřit a IM vyloučit. Bolesti na hrudníku ale bývají velmi často přenesené ze zad. Předchozí namáhavá práce a úleva po ibuprofenu dosti svědčí pro to, že se o bolesti „od páteře“ jedná.
Související články
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Miroslav12 poděkování

Dobrý den matka mé ženy leží v zahraničí v nemocnici údajně po infarktu a nemůžou jí snížit tlak! Momentálně je v umělém spánku nevíte co může být příčinou? děkuji

Reagovatpoděkovatnahlásit

29. října 2009, 06:26:32

Lenka17 poděkování

Dobrý den, můj tchán je po dvou infarktech. V brzké době by měl jít na budíka. Vždy večer začne heozně kašlat, až nemůže popadnout dech. Tlak má nízký, veškérá vyšetření související s jeho stavem jsou v pořádku. Jen ten hrozný kašel. (Přes den nekašle a není nastydlí). Děkuji Lenka

Reagovatpoděkovatnahlásit

25. listopadu 2009, 21:12:43

Jan33 poděkování

Dobryý den nel bych otazku?? behem vcerejsiho vecera sem nejspis prodelal lechký infarkt nejvice pozoruhodne na tom je ze mi je 17 let ale priznaky jasne ukazuji na infarkt .Nenavstivil sem zadneho lekare muze mi to zpusobit nejake trvale nasledky dekuji.cekam co nejrychlejsi odpoved

Reagovatpoděkovatnahlásit

12. března 2010, 13:40:29


Celkový počet příspěvků v diskusi: 14. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 216 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Mili (Kvalitní kontaktní čočky) 16. října 2019, 08:04:37

    A kolikátky máš dioptrie? Před tím si nosila jen brýle? Já jsem si objednávala čočky… Diskutovat

  • Věra (Ječné zrno, vlčí zrno) 16. října 2019, 08:57:42

    Prosím co na opakované jecne zrno Diskutovat

  • Žofi (Kvalitní kontaktní čočky) 16. října 2019, 14:03:12

    Mám na pravém oku 1.25, levém 1. Brýle nosím stále ale jen když jsem doma a dívám se na… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.